şükela:  tümü | bugün
 • örnek yerler:
  (bkz: uludağ et lokantası)
  (bkz: tike) (aynı zamanda ocakbaşı)
  (bkz: namlı)
  (bkz: şadırvan)
  (bkz: şayan)
  (bkz: kaşıbeyaz)
 • (bkz: onbaşılar)
 • özellikle doğudaki nüfüzda okul okumamış er kişilerin çoğunun yaptığı/yapmak istediği meslek
 • ilginc bir bicimde "luks restoran" sinifina sokulmaya cali$ilan, fildi$i kakmali ozel hint mobilyalari, altin varakli aynalar ve kubizm kokan resimlerle bezeli mekanlar olarak ust seviye mu$teriye sunulmaya yorulan mekanlar olmaya ba$lami$lardir. hani bir gun tike ve benzeri yerlerde $algam suyu / raki tamamen tedavulden kalkip yerine dom perignon veya chateau margaux falan sunacaklar diye korkmaya ba$lami$ bulunmaktayim. hepsini gectim, armani takim elbiseli, joleli sacli, hafif frankofon aksanina calan bir turkce ile "ho$geldiniz" diyen mekan sahibi / sorumlusu da gozumde bir kebapci icin at sikindeki kelebekten farksizdir, o meslekle i$tigal edenler / eden akrabasi olanlar gonullerince alinsinlar rica ederim.

  "kebapci" olarak bildigimiz yerlerde ister istemez "ho$geldiniz beyefendi" diyen metroseksuel maitre d' bozmalari yerine "ho$geldiniz abim, masa mi ocakba$i mi" diyen ali dayi tiplemesi beklemekteyim nacizane. etrafin hafif bir izgara dumani altinda olmasi, "ciyyeek bir bucuk yagli osssuuuun!" nidalari, kendince demlenen esnafi, ocakba$inda bir yandan usta ile muhabbet eden, "baba $u domatlari da kozlesene" diye geyige giren mu$terileri, $algam suyu istendigi zaman kristal bardakta degil de yazisi silinmi$ raki bardaginda gelmesi ve bunun gibi daha bir cok (kimine gore) sunepe, bayagi ayrintilardir kebapcilari guzel yapan. lavabosuna gittiginiz zaman "dove cream wash" degil de, metro'dan ucuz olsun diye toptan alinmi$ fax sabunudur, cikarken hijyenik bicimde hazirlanmi$ tek kullanimlik havlular yerine, kasada para ustu / fi$ verirlerken ikram edilen kolonya ve karanfildir.

  hayir kafasina attirdigimin evlatlari, abugannu$'u getirecekleri kalayli kapakli tabakta getire getire kolum kadar hesabi getiriyorlar bir de yuzsuz yuzsuz, orada acasim geliyor lightsaber'i, fors'un verdigini yaradilandan esirgemeyesim geliyor ya...iyyake na budu diyorum.
 • genelde haci on ekini alirlar. mesela haciogullari, haci ahmet, haci fi$fi$.
  bakin islami usullere gore kesiyoruz, haci bile var aramizda demeye mi getiriyorlardir nedir?
 • avrupa ülkelerinde önüne gelenin yapabileceği meslek. ancak türkiye sınırları içersinde bu sıfat ocakbaşı ustalık belgesi alınarak kazanılmaktadır.
 • adanayı sevme nedenim.
 • bazen abuk telefon diyaloglarına sebep olabilen lokanta türü.

  örn:
  - alo sipariş vermiştim, çıktı mı acaba?
  - heiğğğğ
  - sipariş diyorum, şu şu adrese?!
  - cumuriğeyyt cadesiğdemidi bu
  - evet
  - heiğğğ
  - ...
  - alüğ?
  - alo?
  - ...
  - sipariş diyorum çıktı mı ?
  - cumhuğriyeyt cadesiğdi deymi
  - evet!
  - çıhtı abi aha şinci çıhtı
  - eywalla *çat*
hesabın var mı? giriş yap