şükela:  tümü | bugün
 • bursadaki yaşayan efsane.

  iskenderi hala bildiğimiz "iskender" olarak yapan, klasmandışı lezzetteki iskenderiyle gönlümde taht kurdu. gerek misafirperverliği gerek mizah anlayışı ile yakın markaja alan(tanışınca neden böyle söylediğimi çok iyi anlarsınız) efsane iskenderci hüseyin ustanın porsiyonuyla tıkabasa doydum, ikramlarıyla mest oldum.

  kendisiyle konuşmalarım ve duvardaki fotoğraflardan anladığım kadarıyla, efsane celal & cemil ustanın eski talebelerinden. bol etli, hoş sohbetli, cömert ikramlı efsane akşam yemeklerimden biri oldu.

  merak edenler için yeri, ulucami yakınındaki belediye kat otoparkının hemen yanı.

  yediğiniz iskenderin parasal karşılığı olamaz ama porsiyonu 16 tl(galiba) olduğunu belirtmek istiyorum. sanayi tipine geçmiş vasat iskendercilere gidip fahiş fiyatlarla boşuna soyulmayın.

  not: bursali degil bandirmaliyim.
  not2: yazilanlari okudukca seviniyorum. bu adam gercek esnaf arkadaslar. gidin pisman olmayacaksiniz.
 • 1976'dan beri iskender ile ugrasan super bir abimiz. gozunuzu kirpmadan gidebilirsiniz. gidip hd iskender'in dandik mikrodalga iskenderine 35-40 lira vereceginize 20 liraya iceceginizle tatlinizla kalkarsiniz. guleryuz, ilgi, alaka da cabasi.

  bi de benim gibi dukkanda unlulerle cekilen fotograf meraklisiysaniz onu da karsiliyor. masalarin caminin altinda da insanlarin yazdigi notlar dolu.

  bursa leman kultur'un hemen yaninda bulunuyor, gidin deneyin.
 • bursa'ya yolu düşen 2 arkadaş olarak methini sözlükten duyup buraya gidelim dedik. iceride yer olmadığından biz de dışarıdaki masaya oturduk. siparişimiz alindiktan sonra 45 dakika bekleye bekleye öldük. atom mu parcaliyorlar iskender mi yapiyorlar belli degil acikcasi. dukkanin icinde zaten 5 masa var. ıceride bizden once gelip bekleyenler hala yiyememislerdi. esnaflik ölmüş burada. kalktik gittik mekandan. gidilmemesi gereken bir yer olarak not edebilirsiniz.
 • anlaşılan o ki ekşi sözlük bir siki de beğenmeme ekibinin uğradığı mekan. fast food'a alışmış bünyelerin, geleneksel retoran kültürüne ne kadar uzak oldukları anlaşılıyor. en yoğun saatte gittiyseniz, 12-13 masalık bu tarz bir restoranda beklemeniz çok da şaşırtıcı değil. ayrıca lezzetine ve samimiyetine güvendiğiniz bir yerde beklemek fazla koymaz insana. bu kadar kolay, net hükümlere varılmamalı ve mutlaka hüseyin ustanın muhteşem iskenderinin tadına bakılmalı. zaten sonra müdavimi olursunuz.
 • lafı uzatmadan gidin ve yiyin diyorum.bursa içinde bir çok farklı yeri denemiş bir bursalı olarak lezzeti ve esnaf kültürünü sonuna kadar hissedeceğiniz nadir yerlerden. sakin bir saatte gidin ve kendinizi o lezzete bırakın.
 • ikramıyla lezzetiyle hakikaten efsane. eti ayrı güzel, muamele ayrı güzel. yolunuz düşerse gidin yiyin. burayı tavsiye eden bursalı arkadaşıma ayrıca teşekkür etmek istiyorum. çok güzel lan.
 • iskenderi iskenderden daha iyi yapan mekan...

  heykelde, ahmet vefik paşa tiyatrosunun aralığında, leman kültürün hemen yanındadır...
 • lezzeti tartışmasız bursanın ve hatta türkiyenin en iyisi. üstelik porsiyon bittikten sonra ilave et ve pide servisi de ikram olarak yapılıyor. yoğunlukta sipariş gecikmesi gibi sorunlar olması çok normal çünkü burası bir ticari işletme gibi değil de daha çok esnaf lokantası tarzında. bu durum fiyatlarına da yansıyor zaten, hem lezzeti hem fiyatı iskender e göre çok daha iyi.
 • ne zaman gitsem kuyruk, hep de aç zamanıma geliyor, bir türlü tadına bakamadık, ama bir gün sabredip yiyeceğim inşallah.
 • buradaki yorumları okuyunca, ya dedim herhalde abartıyorlar, yolum üstü olmamasına rağmen yolumu değiştirdim, hadi dedim bir gidelim.

  neyse efendim iftar saati gittik maaile, tabi yer yok. şef arkadaşa ankaradan geliyoruz sırf sizin için dedik, arkadaş sağolsun az dolaşın ben döner ayırcam, masa boşalınca sizi alıcam dedi.

  bi yarımsaat sonra gittik, eleman bizi buyur etti. içerde hüseyin usta ve arkadaşları canhıraş kalan son döneri kesip tekrar közde pişirip elcaazları ile tek tek tabağa dizip bol tereyağı ile hazırlayıp servis ettiler. yoldan geldiğimiz için şıra ikram ettiler.

  etin lezzetine tereyağının ve pidenin lezzeti karışmış halde yemeğimizi yedik. servis biraz geç geldiği için hüseyin usta bizzat kendisi gelip özür diledi, yemeği beyenip beğenmediğimizi sordu, tatlı ikram etti, su ısmarladı.

  hüseyin ustada rahmetli esnaf babamı gördüm.

  işine ve müşterisine saygılı, 1970 lerin esnafını görmek, yanında da enfes bir yemek yemek istiyorsanız kesinlikle tavsiye ediyorum.

  not: ankaraspor