• bugün döner ve iskender başlıklarına entry girince canım iskender çekti ve öğle arasında heykel'e gittim. ustamız zaten her zaman müşterisiyle çok ilgilidir ama bazen yoğunluk oluyor vs. her şeye yetişemiyorlar haklı olarak. bugün, muhtemelen yağmurun da etkisiyle, çok sakindi içerisi. şimdi deneyimimi anlatıyorum;

içeri girdim, güler yüzle karşılandım, oturdum ve bir tek bir de su dedim. servis açıldı, suyum hemen geldi, ardından da kebabım geldi. kebabın birkaç saniye arkasından tereyağı geldi. sonrasında daha bir iki çatal almıştım ki ustamızın ikramı diyerek şıra ve domates söğüş geldi. ekstra pide geldi tabağı sıyırmak için. tam tabak bitecekti ekstra yoğurt ve domatesim bittiğinden domates geldi. dedim artık bu sefer kalkıyorum, hoop 3 4 parça et daha geldi tabağa ikram olarak. sonunda bir mandalina ve bir adet kemalpaşa tatlısı geldi. hesabı ödedim, 40 tl. giderken yine elime bir su tutuşturdular, ustamızdan diyerek.

burası böyle bir yer. harika bir lezzet, harika bir esnaflık.
  • anlaşılan o ki ekşi sözlük bir siki de beğenmeme ekibinin uğradığı mekan. fast food'a alışmış bünyelerin, geleneksel retoran kültürüne ne kadar uzak oldukları anlaşılıyor. en yoğun saatte gittiyseniz, 12-13 masalık bu tarz bir restoranda beklemeniz çok da şaşırtıcı değil. ayrıca lezzetine ve samimiyetine güvendiğiniz bir yerde beklemek fazla koymaz insana. bu kadar kolay, net hükümlere varılmamalı ve mutlaka hüseyin ustanın muhteşem iskenderinin tadına bakılmalı. zaten sonra müdavimi olursunuz.
  • iskenderin yanında şıra ikram eden, tatlı getiren, mandalina getiren, mandalinaları yemeyince de yanınıza almıyor musunuz diyen, bütün cümlelerine de usta dedi ki diye başlayan garsonları bulunan mekan.

en son giderken de bir garson gelip elinde şişe suyla usta yanınızda bulunsun diyor dedi. biz artık usta bizi görebiliyor mu usta nerede diye diye ayrıldık. *

eti de çok lezzetli mutlaka gidilmeli.
  • bursadaki yaşayan efsane.

iskenderi hala bildiğimiz "iskender" olarak yapan, klasmandışı lezzetteki iskenderiyle gönlümde taht kurdu. gerek misafirperverliği gerek mizah anlayışı ile yakın markaja alan(tanışınca neden böyle söylediğimi çok iyi anlarsınız) efsane iskenderci hüseyin ustanın porsiyonuyla tıkabasa doydum, ikramlarıyla mest oldum.

kendisiyle konuşmalarım ve duvardaki fotoğraflardan anladığım kadarıyla, efsane celal & cemil ustanın eski talebelerinden. bol etli, hoş sohbetli, cömert ikramlı efsane akşam yemeklerimden biri oldu.

merak edenler için yeri, ulucami yakınındaki belediye kat otoparkının hemen yanı.

yediğiniz iskenderin parasal karşılığı olamaz ama porsiyonu 16 tl(galiba) olduğunu belirtmek istiyorum. sanayi tipine geçmiş vasat iskendercilere gidip fahiş fiyatlarla boşuna soyulmayın.

not: bursali degil bandirmaliyim.
    not2: yazilanlari okudukca seviniyorum. bu adam gercek esnaf arkadaslar. gidin pisman olmayacaksiniz.
    not3: geçen 7 senenin ardından lezzette hiç bir değişiklik yok. 20 gün sonra tekrar ziyaret edeceğim.
  • lezzetli.

az soslu, bol tereyağlı, eti kararında pidesi az.

iskenderinin pidesinin az olması, çıtır çıtır olması benim pek sevdiğim bir şey. çok ve kalın olunca pide mi yiyorsun, et mi anlamıyor insan. bir de hamur oluyor sosla.. hoş deyil. hüseyin usta kararını tutturmuş.

yediğim en lezzetli iskender değil, ama gayet lezzetli. esnaflıkları da hoş.

en lezzetlisini yıllar önce meşhur küçük mavi dükkanda yedim, yıllardır da ondan iyisine denk gelmedim. ama şimdilerde o tadı o dükkanda bile bulmak pek mümkün değil. hatta orada son yediğimde yağı inanılmaz rahatsız etmişti. daha da kapısından içeri girmiyorum..

hüseyin ustaya dönecek olursak ikramlarından bahsedilmiş fakat ben de değinmek istedim.

iskenderinizi keyifle yiyip bitirdikten sonra kalkacak oluyorsunuz durduruyorlar, küçük bir tabakta ağzınızı yakacak sıcaklıkta sade tereyağlı döner ve küçük bir parça tereyağlı pide geliyor. döner inceliği sebebiyle çabuk soğur. sıcak da gelse siz bitirene kadar soğur. işte tabağın bitiminde böyle sıcak bir etin yeniden önünüze gelmesi keyfinizi katlayıp hatırınızda daha iyi bir izlenim kalmasını sağlıyor. hani sevdiğiniz şarkının bir yükselme noktası olur, öyle ölümcül bir vuruş.

şırasını sevmedim. ben daha az şekerli, daha kekremsi severim. üzüm suyu gibiydi, aşırı tatlıydı iskenderin tadını öldürüyordu.

ikramlık etin peşine küçük bir kemal paşa tatlısı, bir mandalina ikram ettiler, etin tadı damağımda kalsın, biraz böyle dolanayım diyen mandalinasını cebine atsın tatlıyı da ziyan olmasın diye yanındakine yedirsin ne bileyim.*
  • lafı uzatmadan gidin ve yiyin diyorum.bursa içinde bir çok farklı yeri denemiş bir bursalı olarak lezzeti ve esnaf kültürünü sonuna kadar hissedeceğiniz nadir yerlerden. sakin bir saatte gidin ve kendinizi o lezzete bırakın.
  • bursa' nın en iyi dönercilerinden biridir hiç tartışmasız. #62956648 nolu entrymden sonra bana hüseyin usta' yı nasıl yazmazsın gibi mesajlar gelmişti. ben de uludağ kebapçısını bile yazmazdım, derdim iskender' in tarihini anlatmaktı demiştim. yoksa hüseyin usta' nın becerisi, esnaflığı görmezden gelinebilecek bir şey değil kesinlikle. ancak son yediğim leziz iskenderden sonra ustayı da ekledim o entrye.

hüseyin usta' nın iskenderi aslında alışılmış iskender' den biraz farklı. bir rasim ozan ''hoydaaa!'' sı duydum sanki. açıklayayım; başta numarasını yazdığım uzun entryde de bahsettiğim üzere iskender tabağında en altta tavlanmış, küçük küçük kesilmiş pide, üzerinde hafif bir sos(sokak arası dönercilerinin hem sosu hem pideleri kötüdür. oysaki pidenin çıtırlığını kaybetmemesi gerekir.) sosun üzerine hemen et kapatılır ve yoğurt, biber, domates ile tamamlanır. et üstüne biraz daha sos eklenir. son olarak da kızgın tereyağı gezdirilir üzerinde. bazı dönerciler pide üstüne sos atmadan eti kapatıp sosu sadece etin üzerinden verir.

hüseyin usta ise biberi ayrı verir. sadece biber vermez, domates söğüş de gönderir mutlaka masanıza. hüseyin usta' nın tabağında 2 parça domates, o leziz et, altta pide olur. tereyağını bol kullanır ustamız. bu sebeple tabakta baya bir sıyırılacak lezzet kalır. onun için de ayrıca masanıza pide gönderir hüseyin usta. duruma göre su, şıra ikram eder, bir kemalpaşa gönderir en son. ama hüseyin usta' nın bir de yolluk adeti vardır. tabağınız biter, o sırada hüseyin usta birkaç et parçası ve bir kürdan gönderir masanıza ya da kendisi getirir müsaitse. bunu çatal kullanmadan kürdanla yiyeceksiniz der. hüseyin usta' nın tabağı benim iskender efendi konağında yediğim yavuz iskender' in kebabına kıyasla daha tereyağlı ve sosludur. gerçi iskender efendi konağında tabak yanında ekstra sos gelmişti ve dilediğim kadar ekleyebiliyordum bunu da belirteyim. daha bir doyurucudur haliyle hüseyin usta' nın tabağı. sıyırılacak daha bol malzeme kalır çünkü tabağın sonunda. bir de hüseyin usta tabağın ortasındayken ekstra yoğurt gönderir masanıza. bir bıçak yardımıyla bir parça daha yoğurt eklenir tabağınıza. yani dönerin sonuna kadar yoğurdunuz bitmez asla. bunlar tabii güzel esnaflık örnekleri. iskender efendi konağında ya da heykeldeki o tarihi mavi dükkanda ya da uludağ kebapçısında bunlar olmaz. hüseyin usta da iskender' in erbablarındandır yani.

fiyata 27 tl şu an. bir buçuk 40, duble 52 olması lazım. bol etli bir de 37 sanıyorum.

afiyet olsun.
  • evet en sonunda uygun bir saatte gidip ustanın kebabını denedik. öncelikle adam işinin başında masada birisi ice tea istedi yok denince de içecek bir şey istemedi, hoop ustadan ayran. servis tarzları güzel, üzerinde bol külbastısıyla kebaplar geldi, az tereyağı ilavesiyle gömüldük, az yoğurt eklediler, ekstra pideyle sosa bandık, hoop ustanın ikramı ekstra kebap geldi, mandalin geldi, kemalpaşa geldi, biz fazla uzatmadan, çıkalım dedik, elimize bir şişe yolluk su verdiler. ustaya son bir teşekkür ederken, usta dur bir dakika dedi, bir ekstra daha uzattı içeriden. büyüksün hüseyin usta.
    tereyağını kasmadan kullanmış, eti çok güzel işlemiş ve tam kıvamında pişirmiş, et hem iyi pişmiş hem de suyu kaçmamış, bir de hala işinin başında olman çok güzel, yolundan ayrılma ustam.
  • lezzeti tartışmasız bursanın ve hatta türkiyenin en iyisi. üstelik porsiyon bittikten sonra ilave et ve pide servisi de ikram olarak yapılıyor. yoğunlukta sipariş gecikmesi gibi sorunlar olması çok normal çünkü burası bir ticari işletme gibi değil de daha çok esnaf lokantası tarzında. bu durum fiyatlarına da yansıyor zaten, hem lezzeti hem fiyatı iskender e göre çok daha iyi.
  • ne zaman gitsem kuyruk, hep de aç zamanıma geliyor, bir türlü tadına bakamadık, ama bir gün sabredip yiyeceğim inşallah.
hesabın var mı? giriş yap