şükela:  tümü | bugün
 • adana eski sebze halinde faaliyet gosteren, sadece kebap yemek icin adana yollarina dusurtecek guzellikte, adana kebap sanatinin! hakkini veren, lezzet cenneti. kahvehane'den bozma, tahta masalari ve sandalyeleri ile bu mudur? dedirten, siparisiniz alindiktan sonra tabaklar dolusu salatanin (kozlenmis sogan salatasi, kozlenmis domates, ezme, kozlenmis biber, bilimum yesillik) ardi ardina gelmesiyle, "cok pis hesap gelecek" dusuncelerine daldirirken ayni zamanda kebap budur dedirten. mezelerin ve suyun beles oldugu (adana'da), damak ve hesap geldiginde goreceginiz gibi cuzdan dostu. yakin zamanda istanbul'da subesi acilan, ayni lezzet ve sicaklik ile devam etmesini diledigim, fakat subenin etiler'de acilacak olmasiyla ruhunu kaybetmesinden korktugum mekan.

  adana eski sebze hali 0322-3650127
  istanbul etiler 0212-2570373

  (bkz: bir gastronomi kilavuzu olarak eksi sozluk)
 • ankara'da şubesi açılmış, pek lezizmiş duyumu alınan, ama henüz doyumuna varılmayan müessese. adana'dan ankara'ya hicret ederken sınıf atlamış diyorlar. saha araştırması şart oldu...
 • mekana adını veren mesut silindir hayatta değildir. bugün işleten abi onun oğludur. yanlış bilmiyorsam adı muhsin'dir.
  biraz bakımsız görünümlü ancak şahane kebap yapılan bir mekan. kebap demişken mekanda öyle halep işi kebap, yok soğanlı kebap, domatesli kebap falan gibi polemiklere girilmez. kebap kebaptır. sadece "kebap mı yersin, tavuk mu?" diye sorulur. kebap deyince de harika bir adana kebap gelir.
  içki isteyene içki de servis edilir. güzelim adananın yanında yuvarlanan bir duble rakı insana pek bir keyif verir. masaya getirilen sumaklı soğanlar, cacıklar, salatalar falan hepsi güzelce gövdeye indirilir.
  bir de hıdır abi vardır burada. senelerdir tam fonksiyonunu anlamadığım bir abidir. garson desem, değil; müdür desem o da değil; eleman desem değil. neyse bu saydıklarımın hepsi ve hiçbiri olarak tanımlayabiliriz hıdır abiyi. çok muhabbet abidir.
  geçtiğimiz yıllarda bugünkü işletmecinin yeğeni tarafından ankara'da bir şubesi açılmıştır. öğrendiğimize göre ortaklıkla ilgili meseleler nedeniyle iş yürümemiştir.
  bir de yol tarifi verelim tam olsun: küçüksaat meydanına gelinir. orada mestan hamamı sorulur. mestan hamamının yanında içeri giren sokağa dalınır. sokak boyunca serpilmiş bilumum kebapçılara yüz verilmez. sokağın sonuna kadar devam edilir. sokağın sonundan sola dönünce, bir sürü tavukçunun, kilosu 5 tl'ye sucuk satılan bi dünya dükkanın önünden geçilir. bir sonraki köşe başında kebapçı mesut'un nice insana adana kebabın tanımını öğrettiği mekana kavuşulur.
 • kebap porsiyonunun küçük olduğu mekan. hatta diyebilirim ki, adana-mersin civarında yediğim bilimum kebaplar içinde en küçük porsiyon buradaydı. ayrıca bize gelen kebabın abartıldığı kadar çok bir numarasını görmedim. belki büyük beklentilerle gittiğimiz içindi ama öyle "hayatınızda yemediğiniz bir lezzet" falan değildi. güzel ama en güzeli değil. tarsus'taki bedii usta'nın kebabını geçememiştir gözümde.
 • adana' da salaş değil sakil bir kebapçı. hakiki adana kebabı yenilenecek yerlerin başında gelen bir mekan ama girer girmez yoğun bir et kokusu sizi sarıyor. sonra masaya kağıt seriyorlar herhalde gri leş gibi örtülerin kiri gözükmesin diye. duvarda tayyip' ten tutun da uğur dündar' a kadar bir sürü ünlünün ( erkek ünlüler çoğunluktaydı) fotoğrafları dizilmiş. dikkatli bakınca tayyip'in fotoya, ayakta duran kazaklı elemanın fotoğrafı fotoşoplu. kapalı içki, ayran falan söyleyin gittiğinizde mikrop kapmadığınızdan emin olursunuz. uğur dündar nasıl gittiğinde burayı denetlememiş hayret! sadece iyi kebap diye değil, temiz ve keyifli bir yerdi demek isterdim ama nafile.
 • adana'da kebap yenmesi gereken ilk yer.
 • yuzevler ticarethanesi deneyimi sonrasi gittigim, sohbeti guzel, kendi guzel, kebabi guzel, tavugu guzel, humusu guzel, guzel agabeylerin mekani.

  bu kadar guzelligin icinde bende icerek guzellestim.
 • bir çoğunuz için benimkini yiyene kadar en iyisidir.

  bu konuda iddialıyım. zira işin sırrı kullanılan et, o etin yağa oranı ve uygun koşuldaki dinlendirme süresindedir. ben kendilerininkini beğenmemiştim. kalabalık işletmelerde nedense bir yerden sonra bir boşvermişlik oluşur. bunlarda da bunu görmüştüm.
 • (adana) kebabının hafızada bıraktığı iz ile bünyede daha önce yer edinmiş unutulmaz lezzetlerin ön saflarda yer kapma mücadelesi adana adliyesi önündeki kavga sahiplerini kıskandırır. o derece yani.

  -dayı! allah aşkına yukarıda ne demek istedin sen?
  +siktir et amk!

  yalnız şöyle bir şey var. mesela ünlü olmak için acun programlarında, şurada, burada şaklabanlık yapan vatandaşlarımıza alternatif bir önerim olacak:

  1. yakın bir dostunuza garson gömleği giydirin.
  2. birlikte herhangi bir lokantanın masasında resim çektirin.
  3. resmi çerçevelettirip yanınıza alın.
  4. kebapçı mesut'un yerinde tuvalete giderken çaktırmadan yüzlerce ünlü resimlerinin olduğu duvarda herhangi bir yere asın. sonra gelsin yürüyen şöhret basamakları.

  -tahsin, şu cüneyt arkın değil mi?
  +he la,o, o. nasıl da yaşlanmış.
  -şu kim (zuladan astığımız resmi kastediyor.)
  +olm herhalde o da ünlü biridir.
  -e baksana zaten piçin karizmasına!

  eksileri:
  -hiç hijyen değil. ama sürprizim var. biz de hijyen değiliz. o yüzden sorun yok.
  -zor bulunuyor.
  -porsiyonu küçük. yani bir buçuk porsiyonu bir gibi duruyor. iki yerdim. hem de rahat yerdim.
  -yan ürünler (humus, ezme, salata, yoğurtlu meze) vasattı.

  artılar:
  -altı yaşımdan beri adana yerim, bir kebapçıda ilk tercihim hep adana olur ama ben bu kadar lezzetlisini daha önce yemedim. bundan sonra ne yapacağıma dair hiç bir fikrim yok. (çünkü allah'ın adamı değilim.)
  -ucuz. götü boklu ankara kebapçıları sikimsonik adana kebabını 22 tl'den veriyor.
  -mekan sahibi (zannedersem muhsin abe) her gelen müşteriyle birebir ilgileniyor.
  -adana'nın en iyi şırdancısı bedo 30 metre çaprazındadır.

  velhasılıkelam adana'nın con con yerlerinde kebap bunun yanına yaklaşamaz. yani öyle olmalı. çünkü bu ülkede genel olarak bir mekanın tuvaleti modernleştikçe yemeğinin lezzeti o oranda düşüyor.
 • eğer adana'da yaşamıyorsanız burda sakın yemeyin. bu adana kebab ise benim bunca yıldır yediklerim ne diyorsun? abi böyle bir lezzet olamaz yahu. aman allahım. tek geçerim.2 senedir burnumda tütüyor.