şükela:  tümü | bugün
 • aynur doğan'ın ilk albümü
 • alisan isimli sahis tarafindan turkce sozler uydurulmus bir versiyonu da cigrilmaktadir.
 • aynur dogan in toplatilan albumudur..

  "aynur dogan'in kalan müzik'ten çikan 'keçe kurdan' (kürt kizi) isimli albümü diyarbakir 6. agir ceza mahkemesi'nin önceki günkü* karariyla toplatildi. mahkeme, ablüme adini veren 'keçe kurdan' adli parçada kürt kizlarinin daglarda savasmaya davet edildigini, bu nedenle yasa disi silahli örgüt propagandasinin yapildigi gerekçesiyle albümün toplatilarak yasaklanmasina karar verdi. "

  yorumsuz.

  haberin tamami için: http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=144918
 • "26 şubat 2005" te yasaklanmış amma ve lakin bu hafta itibarı ile üzerindeki yasak mahkeme kararı ile kalkmış olan "aynur doğan" albümüdür..bu duruma sevinsek mi, üzülsek mi, yoksa suspus kalsak mı diye düşünürken rasyonel ve nedensel olmayana don biçmeye kalkma çabamızı fark etmemiz sonrasında bizi kendimize güldürmüştür bu hadise..
 • kizlar biz istiyoruz ki bizimle savasa gelin
  kizlar biz istiyoruz ki bizimle aydinliga gelin
  evet biz kurt kiziyiz
  aslaniz canliyiz erkeklerin umuduyuz
  biz kurtlerin guluyuz

  kürt kızları neden ve kime karşı savaşa çağırılıyor bir türlü anlayamadığım parça. öte yandan, kürt kadınlarının, yeri geldi mi kendilerini töre uğruna tavuk gibi kesen bu zihniyetin çağrısına kulak vermeyeceğini umuyorum ! bence kürt kadınları, ilkel kürt milliyetçilerinin "dağa gel" çağrısından ziyade kendilerine insanca yaşam sözü veren cumhuriyetin çağrısını dinlerseler, kendileri hakkında daha hayırlı olur.

  işte gerçek keçe kurdanlar

  (bkz: semse allak)
  (bkz: guldunya toren)

  ve ismi meçhul binlercesi.
 • bu türkü yada kilamı ilk yakanın niyeti ayrı elbette. öte yandan bizleri aptal yerine koymaya kimsenin hakkı yok. elbette, varsa eğer, kürt kızlarını cehalete karşı savaşmaya çağırmak amacıyla bu şarkıyı söyleyen, lafımızı neden alınsın ki üstüne ?

  ama yine söylüyorum, kana susamış kürt faşistleri bu şarkıyı kürt kızlarını cehalete karşı savaşa çağırmak için söylemiyorlar. kimseye düşmesin, sağda solda propaganda yaparak katillerin amaçlarını aklamak.
 • cımbızlamak eyleminin pençesinde -kör kuyularda- bölücü kültürel materyal avına çıkmışların anlayabileceğinden daha öte bir anlam taşımaktadır. zaten giriş sözlerine baktığınızda ilim, okumak, aydınlık gibi amaçlar doğrultusunda kadınlara yapılan bir çağrı olduğu net olarak görülür. ve en önemlisi; burda 'savaş' kelimesi ile kastedilen kandilde elde keleş ile savaşmak değildir. entellektüel bir savaşımdan bahsedilmektedir..

  bu kelime türkçede nasıl 'hayat bir savaştır' bağlamında kullanılıyorsa aynısı kürtçe'de de vuku bulmaktadır. netekim savaş ile alakalı dizeden hemen sonra gelen aydınlık çağrısı da ne anlaşılması gerektiğini ortaya koyuyor. yoksa ingilizceden türkçeye direkt yapılmış çevirilerle geçilen dalgalara kürtçe-türkçe bağlamında bir yenisi eklenecektir. netekim, bilmediğiniz dilin frekansını da anlamamanız doğal karşılanır,ama hayat bilgisi derslerinde öğretilmiş olan 'metin içindeki anlam bütünlüğü' kavramına teğet dahi geçemiyor olmanızın kötü niyetten gayrı açıklaması olamaz..hele bir niyetiniz düzelsin, bakın hayat bayram olacak. paranoya ile diken üstünde duranlar için evvela. sonra da kafası bu basitliklerle karıştırılanlar için..
 • grup yorum'un 1992 tarihli cesaret albumunde de yer alan parçadır. bundan 15 yıl önce piyasaya çıkmış ve hala satılmakta olan bir albumde bulunan bir şarkının bölücülük yapıp yapmadığının 2007 de tartışılması, şarkıyı içeren albümün yasaklanması ilginçtir. aslında ilginç yerine kullanılabilecek ve durumu daha doğru ifade edebilecek kelimeler var ama bunların çoğu beni sözlükten uçurur.

  şimdi bir süre için kafamızı götümüze sokalım. zaten hep ordaysa sorun yok. sesinizi duyurun dunyaya, kadinlar artik onde okuyorlar cunku, aldilar kalemlerini daha yukarilar icin, bizimle aydinliga gelin, cahillerin derdinden baskaldirdik vb cümlelerini göremiyoruz bu durumda. böylece geriye "kürt" ve "savaşmak" kelimelerinden başka kelime kalmıyor. kafamızı aynı pozisyonda tutup bu iki kelimeyi üst üste defalarca tekrarlayalım tekrarlayabildiğimiz kadar. bir süre sonra herşey netleşmeye başlayacak, oynanan oyun farkedilecektir. gördünüz mü nasıl da bölücülük propagandası yapılıyor.
 • tüm siyasi tartışmaların, mahkeme kararlarının, yasakların, gizli-açık anlamların, bokun püsürün ötesinde, eğer bir ara gün batarken çaldıran ovasının ortasından geçip solunda ağrı dağı, sağında bendi mahi ve tendürek dağı'nın yeşil volkanik kayaları olmak suretiyle doğu beyazıt'tan van'a doğru yol alan bir arabada bulunmak şansına erişirseniz mutlaka bir şekilde dinlemeniz gereken bir şarkı imiş ben dün bunu gördüm. ortam zaten yeterince büyüleyici değilmiş gibi bir de üstüne soundtrack gibi bu şarkı girince insanın yaşadığının gerçekliğinden şüpheye düşesi, birilerinin kusursuzca kurguladığı bir film sahnesinin ortasında olduğunu sanası geliyor...
 • ulusal medya için kimin söylediği çok önemli bir parça. aynur veya grup yorum söylediğinde yasaklanabilecek kadar siyasi olabilen, ama kanal 7'de program yapan biri tarafından söylendiğinde halk türküsü olarak kabul edilebiliyor sanırım. ya da kim en güzel söylüyorsa o kesin daha zararlıdır. söyleyenler bu türkünün gercekten anonim olmadığını bilse bence bir daha söylemezler. *