• son dönemde aitlik tartışmasına konu olanı, turgutreis'in karşısında, kos adasının hemen yanındaki olanıdır. yunanca ve ne yazık ki internetteki kaynaklarda pserimos olarak bilinir.

biraz araştırdım, adada bir yaşam başlamış. sahil cafeler, yazlık taş evler vesaire iyice oturmuş. kos adasına yakınlığı sebebiyle tahmin ediyorum ki kos'dan buraya günübirlik geliniyor.

yunanlar buraya taşlarla devasa bir yunan bayrağı çizmiş. bayrağın tepesine bir adet top silahı mevkilendirip namlusunu turgutreis'e çevirmiş. adada 70 civarı asker barındırıyorlar. geçtiğimiz hafta miçotakis de bu adaya gelip adanın sahipliğini pekiştirme çalışmaları yaptı.

türkiye'nin bu meseleyi ciddiye alması lazım. burası bizimse, bunun tespit edilmesi, ab, nato ve amerika'ya bu davayı duyurması lazım. bizim değilse, silahsızlandırma konusunun gündeme gelmesi lazım.

bunlar tabi oy getirmediği için memleket çıkarları resmen göz ardı edilip topraklarımız elaleme peşkeş çekiliyor.
  • marmaris'te bulunan keçi adası türkiye'ye, bodrum açıklarında bulunan ve diğer adı pserimos olan keçi adası yunanistan'a aittir. işgal mevzuları buradaki isim karmaşasından çıkıyor sanıyorum.
  • keçi adası türkiye'ye bağlı bir adadır. belediye başkanı yunandır. türkiye cumhuriyeti vatandaşlığı da yoktur. sözde türkiye'ye bağlı özde yunanistan'a bağlı.. kimsenin sesi çıkmadıkça böyle devam eder.

http://www.sozcu.com.tr/…/sahipsiz-memleket-889668/

gidiceksin bu keçi adasına belediye başkanını tokatlayacaksın. türk polisi mi geliyor, yunan polisi mi görürüz.
  • işgal altındadır.

işgale sebep olanlar yargılanacaktır.
  • yunanlıların pserimos olarak adlandırdığı bu ada, turgut reis ilçesine yaklaşık 8,5 mil uzaklıktadır. lozan antlaşması'na göre daha sonra toplanacak ayrı bir konferansta kime ait olacağı belirlenecek olan ancak belirlenmeyen ege'deki binlerce toprak parçasından biridir. adanın henüz kime ait olduğunu belirleyen bir uluslararası anlaşma olmadığı için aslında resmi olarak hiçbir ülkeye ait değildir. ancak yunanlı balıkçılar 80'li 90'lı yıllarda adacığa yerleşmiştir. 2011 yılı itibariyle 80 yunan vatandaşının burada yaşadığı belirtilmiş ve yunanistan bu adanın kalimnos adası'na bağlı olduğunu iddia etmektedir.

türk ve yunan halkı ege'de birarada yaşayıp, kaynaklarını, sularını birlikte kullanıp, gül gibi geçinip gidebilecekken amerikan emperyalizmi elini buraya da uzatmış, biden miçotakis'i gazlamış, ülkemiz yetkilileri de pabuç bırakma niyetinde olmadığını göstermiştir. adanın türkçe ismi bu anlamda manidardır. türk halkı ile yunan halkı aslında aynı tarihsel köklere sahip oldukları halde ve birarada yaşayabilecek olgunluğa ulaşmışken, toplumlar büyük emperyalist güçlerin tertiplediği oyunlarla birbirine düşürülmeye çalışılmaktadır. önümüzdeki günlerde ege'de kıta sahanlığı, kara suları, hava sahası ve egemenliği tartışmalı adalar üzerinden yine iki halk savaşın eşiğine getirilecektir. bakalım bu defa inatçı keçilerin birbiriyle çekişmesini izleyen biden'ın öncülüğündeki amerikan iş çevreleri mi, yoksa emekçi halkların sağduyusu mu galip gelecek? zamanla, yaşayarak göreceğiz.

kalıcı barış adalar denizinin iki yakasındaki insanlar için ulaşılmaz bir hayal değildir ve savaş çığırtkanlığının müsebbibi küresel emperyalist sömürü mekanizmasında vücut bulan kapitalizme karşı huzur ve güveni sağlayabilecek tek gücün sosyalist iktidar olduğu artık çok daha açık şekilde anlaşılmıştır.
  • marmaris'in karşısında bulunan türkiye'ye ait ada.

bodrum'un karşısındaki pserimos adası'nın da türkçe'de keçi adası olarak geçiyor sanırım. yunanlar tarafından işgal edildiği iddia edilen ada pserimos adasıdır. karışmasın.
  • burnumuzun dibindeki batum şehri nasıl gürcistana bağlıysa, burnumuzun dibindeki kamışlı nasıl suriyeye bağlıysa bu ada da yunanistana bağlıdır.
  • türkiye'ye bağlı olmasına rağmen gidemediğimiz vatan toprağıdır.

(bkz: ets tur'un işgalci yunan'a desteği)
  • sağlam kaynak istiyorum (bodrumdaki keçi adası için). ben, bu adalar tarafsız kalacak diye biliyorum. bizim diyen var , yunanistan'ın diyen var. yazılı belge istiyorum, biri çıksın açıklasın.

edit:. adayı silahlandırmış , zemine taşlarla bayrak yapmış komşu!
    https://www.sozcu.com.tr/…tm_campaign=sol_surmanset
hesabın var mı? giriş yap