şükela:  tümü | bugün soru sor
 • --- spoiler ---

  keçiboynuzu çekirdeğinin (arapça karrat) ağırlığı değişmez;
  ilk olarak osmanlılar elmas tartımında kullandı. şuan evrenseldir: 1 karat=0,2 g

  --- spoiler ---
 • o kadar keçiboynuzu yemiş olan benim, kullanılmış peçete misali değersiz olarak gördüğüm çekirdektir. meğersem ufku 2 katına çıkaracak bilgiye sahiplermiş.
 • yunanca adı keration, ingilizcede carob, arapçada ise kırat olan ve yüzyıllar boyunca elmas ölçmek için kullanılan keçiboynuzunun doğada tek ağırlığı değişmeyen tohumu. ilginç.

  ''bütün tohumlu bitkilerden yalnız keçiboynuzu uzun süre suda bekletildikten sonra filiz verebilir. bu hem çok kuruduğu ve meyvesinden çıktıktan sonra son ve sabit ağırlığını aldığı için; hem de içine su alması olasılığının çok az ve çok uzun zamana bağlı olmasına dayalıdır. bu nedenle araplar, selçuklular ve osmanlı döneminde ağırlık ölçüsü olarak kullanılmıştır. elmaslar keçiboynuzu tohumu ile tartılarak satılırmış. bu yüzden keçiboynuzu, kırat ya da karat denilen ölçüye adını vermiştir. dört tanesi bir dirhem eder. dirhem değişmekle birlikte 3 gr. ağırlığı temsil etmektedir. satıcı iki dirhemlik bir şey satarken (8 çekirdek), lütfedip 1 çekirdek fazla tartarsa bu, malı alan kişinin itibarını gösterir.

  olağandan fazla giyinen, süslenen vb. kişilere de:
  "iki dirhem bir çekirdek" denmesi bundan kaynaklanmaktadır.''*
 • iki dirhem bir çekirdek lafındaki çekirdektir kendisi. dünyanın en sert maddesidir aynı zamanda. dişiniz kırılır o kırılmaz.

  önceden ağırlık ölçüsü olarak kullanılırmış. dünyanın neresinde yetişirse yetişsin 4 tane (bir rivayete göre 5) keçiboynuzu çekirdeğinin ağırlı aynıdır.

  yukarıda da dendiği gibi karat kavramı da kendisinden gelir; (bkz: 0,2 gram)