şükela:  tümü | bugün
 • hawaii'de bulunan, dünyanın en büyük teleskobunun adı.
 • keck'ler iki tanedirler; keck i ve keck ii diye. her biri altıgen aynalardan yapılmış 10 metre çapında iki büyük aynaya sahiptir. birarada çalıştırıldıklarında görme güçleri hubble'dan daha iyidir ve ay yüzeyinde dolanmakta olan bir astronotu çevresinden ayırdedebilirler.
  şimdilik dünyanın en büyük optik teleskoplarıdırlar ve fakat gelecekte şili'de bulunan her biri 8.2 metre çapında aynalara sahip ve topluca vlt olarak anılacak dört teleskop tarafından görme gücü açısından geçileceklerdir.
 • keck'lerin her birini olusturan her 36 aynanin birer de yedegi vardir (acil bi durumda hemen degisitirlebilsin ve gozlemler yarida kalmasin diye) ve her bir ayna 1 milyon dolar (bkz: oha) degerindedir. keck teleskoplarinin kullanim haklarinin yarisi calteche yarisi da university of californiaya aittir. gozlem yapmak icin iki yil onceden rezervasyon yapmak ve astronomik ucretler odemek gerekir. arti 14000 feet yuksekte olduklari icin orada gozlem yapicaksaniz once dagin eteklerinde bir gece gecirip vucudunuzu yuksekte yasamaya alistirmaniz gerekir (yoksa izin vermiyolar en tepeye cikmaniza). en tepede de hava o kadar azdir ki yeterince oksijen alabilmek icin cok derin ve cok sik solumak gerekir (ama gene de insan sarhos gibi olur). arti dag yolunun son bolumleri cakilli ve yuksek egimli oldugu icin 4wd olmayan arabalarla cikmak yasaktir.
 • deniz seviyesinden 4000 metreden daha yuksekte olmasi nedeni ile cogu astronom kardesimizin icinde cok az vakit gecirdigi, onun yerine daha asagida kurulmus olan iletisim merkezinden yukaridaki hava ve oksijen sartlarina alismis teknisyenlere isteklerini bildirerek gozlem yaptiklari teleskop.
  ancak teleskoplarin yaninda bir sure gecirmek cok keyiflidir; hem super sahane gozlem yaparsiniz hem de oturdugunuz yerde kafaniz guzellesir..
 • teleskop zamani aslinda yari yariya degil. mesela hawaii universite'si yuzde on gibi birseye sahiptir. caltech sanirim yuzde kirk, california universiteleri de (butun uc'ler) yuzde yirmibesi paylasirlar. geri kalanlarda nasa, yale, swinburne gibi kurumlar arasinda bolusulmustur. bir gece kullanim ucreti yuzbin dolari biraz asar. o yuzden butun dunya capinda gok bilimciler birbirbilerini yerler ben bu kadar gece aldim, sen bu kadar gece aldin diye.
 • tek amacı kara delikleri incelemek ve gözlemlemek olan, hawaii lokasyonlu dünyanın en büyük ikinci teleskopu. birincisi ise;

  (bkz: büyük kanarya teleskobu)

  keck, 4145 metre yükseklikte, mauna kea'nın zirvesinde yer alır. bu iki devasa teleskop eş zamanlı çalışarak, atmosfere dönem dönem lazer ışınları yollarlar. bir süre sonra, lazer ışınları teleskopa geri döner ve bilimadamları, ışınların teleskopa ilettiği veriler sayesinde, kara canavarların yapısı hakkında daha detaylı bilgilere sahip olabiliyorlar. her bir teleskopun ağırlığı "300" tondur.

  (bkz: w. m. keck rasathanesi)