• herkesin evinde en az 2 tane olması gereken canlı. insanlar daha sakin, depresif hallerinden uzak olurlar. hele türkiye gibi yerlerde daha çok lazım.muhteşem bir hayvan. bacak arasında sıcaklığını hissettiğin kediden daha etkili antideprasan olabilir mi.

https://vgy.me/ctsk8x.jpg
    https://vgy.me/bvw3rc.jpg
  • (bkz: #87719186)

maalesef bu savasi kaybetti guzel kizimiz. tablo gittikce agirlasti, veterinerin tavsiyesi uzerine uyutma karari aldik.

simdi denize bakan bir tepede, kocaman bir agacin golgesinde uyuyor. acilari nihayet dindi, ama yoklugu baki, yoklugu cok agir.

bu ev artik yuva degil.
  • dünya-doğa-insan-hayvan-çiçek-sürüngen-kozalak... dünyada olan ve dünyaya ait olan canlılar/şeyler arasındaki mikrobağlar: bizi bir yerden bir yere çeker ama çok farkında olmayabiliriz bunların.

kedilerle bazı insanlar arasındaki bağ acurilulares muscules gibi şarşırtıcı bir parçadır. latincesinden çıkarabileceğiniz üzere belirli bir kas kütlesinden bahsediyorum burada. özellikle dış kulak kaslarından. seslere karşı hassas kedi dostlarımızın, kulakları neredeyse 180 derece dönme kabiliyetine sahiptir. işte bu kaslar bu kabiliyeti sağlar.
    insanların az bir kısmında bu bağlar hala aktiftir ya da başka bir deyişle insanların çok az bir kısmı kulaklarını hareket ettirebilirler.

karşılıklı göz kırpmak gibi (bkz: sözlükçülerin en eften püften başarıları / #87531274), kulakları karşılıklı hareket ettirmek sizi kedi dostunuza yakın hissettirir. bazen cam kenarında ağaçlardaki kuşlara, beraber bakmanızı, uçan kuşlara karşı beraber siper almanızı, duvarlara zıplayıp oyunlarla çoşmanızı sağlar.

çok iyi gözlemcilerdir, parmağınızın duruşundan, sabah yataktan çıkışınıza herşeyinizi kaydederler ve ona göre tepki verirler. beden dilinizi çok iyi okurlar. karşılıklı beden dilimiz en güzel iletişim aracımızdır kendileriyle.
  • şu hayattaki en güzel şey. bir kedim olmadığı için çok mutsuzum.
  • kediler de insan gibi canlılardır.
    içlerinde iyileri de vardır, kötüleri de. baktığınızda sevimlilikte birbirinden ayıramayacağınız iki kedinin biri audrey hepburn, öteki fesli deli kadir çıkabilir. biraz gözlem yaparak bunları anlayabilirsiniz.

örneğin mama koyduğunuzda içlerinden bir tanesinin doyup çekilmesini bekliyorsa ötekiler alfa odur. alfiye de olabilir.

erkek olanları mahalledeki dişileri sırayla hamile bırakıp, doğduktan sonra da yavruları kaçırıp yiyebilir.

böyle bir durumda mahalledeki öteki kedilerin selameti için bu alfa veya alfiyeyi uzaklaştırmak; kedisiz bir yerlere götürüp bırakmak daha hayırlıdır.

bir de kedi beslemeyle ilgili önerim: sokak kedilerine sürekli hazır mama vermek yerine yemeğimizden artan; bizim hoşumuza gitmese bile kedi için ziyafet anlamına gelen parçalar var. örneğin tavuk kıkırdağı (sadece yetişkin kediler), balık derisi, etli yemeğin suyu... mekanınızda laf edecek kötü komşular yoksa ara sıra bir abilik/ablalık yapın.

son madde: eviniz koşulları uygunsa (ki uygundur. bahane üretmeyin) bir veya iki kedinin bakımını komple üstlenin. sokaklardan kurtarın; on -onbeş yıl boyunca yaşamınıza bir anlam katın. biz çocuklar büyüdükten sonra bu işe giriştik; artık evimizde kendi dilinde bizimle dalaşan, bazen ağlayan, iyi bir şey yaptığımızda bizi kendince ödüllendiren, yere düşen yiyecek artıklarını temizleyerek ev işlerine yardım eden enteresan bir ortağımız var. öneririm.
  • en sevdiğim hayvan. kendimi bildim bileli hep kedim olmuştur. ya sokakta ya evde beslemişimdir. en güzel ve ruhu olanları bence sokak kedileri. yanı tekir kediler. şimdiki bubu isimli bir erkek kedi. iki yaşını geçti. çok güzel bir kedi ama sevdirmez pek kendini. kızdırırsan da cezalandırır. çok oyuncu ve hareketli, hiç doymuyor. oğlumun ve bizim yemeklerini çalmak en sevdiği aktivite.
  • bu hayatta en çok konuştuğum en cok sarıldığım küçük dostlarım; bu hayatta kendimi yalnız hissetmiyorsam kaybolup gitmiyorsam şunların yüzü suyu hürmetinedir.
  • gördüğüm 4 ayaklılar arasında en sevimli olanı sendin
    akıllıydın da
    biraz fazla akıllıydın hatta
    uğraştırdın bizi güldürdün bazen kızdırdın
    gittin sonra
    gideceğini anlayacak kadar zekiydin
    anladığında kendini inzivaya çekecek kadar da asil
    evin kapılarını kontrol etmiyorum artık
    kuru mamanı yerken çıkardığın sesler hala aklımda ama
    evin içinde seni aramıyorum
    adını öğrenebilmiş miydin gitmeden ?
    artık yoksun çünkü
    bu gece uyuduğumda tepemde sen olmayacaksın biliyorum
    aniden bi yerden fırlayıp ödümü patlatmayacaksın yada
    uykumun en güzel saatinde stor perdenin ipiyle oynamayacaksın
    daha bir gün bile olmadı
    ama şikayet ettiğim ne varsa özlüyorum inan bana
    siz dört ayaklılara biz insanlar biraz tuhaf geliyor farkındayım
    büyük kaba ve aptal olduğumuzu düşünüyosunuz
    sana bir sır vereyim mi bende öyle olduklarını düşünüyorum
    beni koşulsuz sevecek olan tek şey sendin
    buna rağmen elimden geleni yapamadım
    özür dilerim
    charlie
    09.01.2019-21.01.2019
  • kendi halinden memnundur kedi.kiskandığımızdan mı bilinmez,çoğu zaman bencillikle suçladığımız, kediden öğreniriz kendimizi sevmeyi aslında.https://eksiup.com/6ba818b76334
  • beraber yasamasi en keyifli olan canli.. tabii ki kumu temizlediginiz zamanlar haric.
hesabın var mı? giriş yap