şükela:  tümü | bugün
64 entry daha
  • kedi salyasında ve vücut sıvısında bulunan proteinlerin sebep olduğu alerjidir. proteinlerin boyutu çok küçük olduğu için havayla birlikte rahatça taşınır ve ciğerlere kadar ulaşabilir. öksürme, hapşırma, deride kabarma, kaşınma, burun akıntısı, burunda kaşınma, gözlerde kızarma ve yanma, geniz akıntısı, soluk borusu daralması ve hırıltılı nefes alma gibi şikayetlere sebep olabilir.

kız arkadaşım dünya tatlısı bir kedi sahiplendikten sonra benim de yoğun bir şekilde hissettiğim şikayetler bunlar. evet, neredeyse hepsini yaşadım. alerjik bir bünyem olduğunu ve kedi alerjimin olduğunu biliyordum ama bu seviyede olduğunu bilmiyordum.

kedinin eve geldiği ilk gün kendisiyle tanışmak için koşa koşa kız arkadaşımın evine gittim. bembeyaz, pamuk gibi bir şey... nerdeyse avucumun içine sığıyordu. uçak yolculuğundan ve girdiği yeni ortamdan ürkmüş, koltuğun altına saklanmış. keratayı korkutmamak için önce biraz sakına sakına sevdim. birkaç dakika sonra oynamaya başladı zaten. sonra ağzımı yüzümü sürte sürte sevdim tabii.

bir saat sonra lanet alerjinin ilk belirtisi göz kızarması başladı. on dakika içinde gözlerimin ikisi de kıpkırmızı oldu. hemen bir antihistaminik aldım ve yüzümü güzelce yıkayıp steril göz damlası damlattım. kediden uzak durdum tabii o dakikadan sonra. neyse, bir müddet sonra göz kaşınması azaldı ama kızarıklık birkaç saat daha devam etti.

antihistaminikle filan bir şekilde idare ederiz derken o gece ilk astım krizimi geçirdim. sabaha karşı geniz akıntısı, çok şiddetli öksürük, hırıltılı nefes alma ve göğüste sıkışma hissi... ikinci antihistamiği aldım ama hiçbir etkisi olmadı. göz kızarıklığına, hapşırığa, tıksırığa iyi geldi ama astım krizlerime hiçbir etkisi olmadı. birçok farklı antihistaminik denedim ama hiçbiri fayda etmedi.

kediyi bir göz doktorundan sahiplenmiştik. gözle ilgili kendisine ne yapabileceğimizi sorduk, bir göz damlası önerdi. göz damlası gerçekten on dakika içinde hem kaşınmayı hem kızarıklığı giderdi. bir hafta düzenli kullanınca gözle ilgili şikayetlerim bir müddet tamamen kayboldu. daha sonra kaşınma hissettikçe kullanmamı önerdi.

gözle ilgili şikayetlerime çare bulduk ama astım krizlerime çare bulamamıştık hala. bu arada ben kız arkadaşımın evine yaptığım ziyaretleri çok kısa tutmaya başladım. ayrıca evde durduğum süre boyunca maske takıyorum ve kediyi sadece uzaktan seviyorum. yine de zaman zaman geceleri nefes darlığından uyuyamadığım oluyordu.

astım krizlerim için bir göğüs hastalıkları uzmanına göründüm. ilk önerisi kediyi evden uzaklaştırmak oldu tabii ama bunun en son çare olduğunu söyledim. solunum ve alerji testi yaptıktan sonra önleyici bir sprey önerdi. bildiğiniz astım hastalarının kullandığı inhaler aracılığıyla içinize çektiğiniz spreylerden... spreyi kullanmaya başladım ve sonuç inanılmaz. kediyle yarım saat muhatap olunca yamulan ben kediyle koyun koyuna yatmaya başladık bir müddet sonra.

artık kediyle aynı evde yaşıyoruz. ben bunları yazarken klavyemin üstünde filan dolanıyor. birtakım önlemlerle ilaç kullanmadan bile yaşayabiliyorum artık. kediyi yatak odasına kesinlikle sokmuyoruz. yatarken giydiğimiz pijamalarla kedinin yanında dolaşmıyoruz. yatmadan önce elimi, yüzümü güzelce yıkıyorum. kediye temas ettiysem ellerimi yüzüme değdirmeden önce yıkıyorum. hepa filtreli bir elektrik süpürgesi kullanıyoruz. hala yatarken spreyi kullanmam gerekiyor bazen. ama bu seviyeye gelebilmek bile çok iyi benim için.

alerjiden dolayı kedi sevgisinden mahrum etmeyin kendinizi. bir alerji uzmanına ya da göğüs hastalıkları uzmanına görünün, gerekli önlemleri alın. mutlaka bir yol bulunur.

not: ilaçlar reçeteli olduğu için adlarını yazmadım. doktor önerisiyle kullanılması doğru olur.