şükela:  tümü | bugün
  • hakkinda bir cok kitap yazilmis konu.
    bilincli kedi sahiplerinin en azindan bir göz gezdirmisliginin olmasi gereken kitap türleri de buradandir ayrica.
  • bir insana yapılabilecek en güzel bakım.
  • yoktur böyle bişiy. kedi dediğin tamagotchi değil ki, kendi kendisine pek güzel bakar. tırnağını kesip orasını burasını törpüleyip fön çekip maymuna çevirmeyin hayvanı.
  • kolay bir i$tir, 2 göz sahibi olmak yeterlidir (duruma göre tek gözün de yeterli oldugu klinik deneylerle ispatlanmi$tir). sadece cins kedilerin bakimi oldukca me$akatlidir, lakin onu bu ba$likta $eetmenin uygun olduguna emin degilim.
  • kedim sayesinde öğrendiğim bakım,

kedi: suyumu tazelemeyi unutma, kuru mama kabım boş kalmasın, deprersona girer her tarafını çizerim
    sahip: bana kötü kötü bakma, seni psikoloğa götürürüm

kedi: islak mama ve ev yemekleri yedireceksen, ağzımın etrafında yediğim yemeklerin yağı yüzünden sivilce şeklinde siyah noktalar oluşur
    sahip: acaba cilt bakım uzmanına mı götürmeliyim?

kedi: bana yedirdiğin etler iyi pişsin yoksa kurt ve tenyalarımla başın derde girer.
    sahip: kurt ve tenya da besliyorum ne güzel

kedi: baharatlı yiyecekler karnımı ağrıtıyor, şekerli ve tuzlu gıdalar da verme, zaten kuru mamaların içine şeker ve tuzu boca etmişler.
    sahip: nerden bilim kuru mamanı mı yedim?

kedi: tırnaklarımı törpülemem gerek, bana bişiler bul yoksa evdeki kanepe ve halıları tırmalarım
    sahip: manikürcü mü çağırsam?

kedi: gözlerim kızardı ve sulanıyor, bana çayla pansuman yap be insan
    sahip: göz doktorunun telefonu kaçtı acaba?

kedi: dişerimi kontrol et ağrıyo, yemek yiyemiyorum
    sahip: mamasını mı sevmedi acaba?

kedi: dişlerimin kırılmaması için bana sert oyuncaklar verme, ip yumakları da verme boynuma dolar kendimi boğarım
    sahip: ne güzel oyuncaklarla oynuyordu, birden kaskatı kesilmiş

kedi: yatakta yanına yatmama izin verme yada git başka yerde yat, yoksa bi yanlarını ıssırırım
    sahip: gece ne güzel uyuyordun neden her yanımı ıssırdın?

kedi: tüylerimi tarıyabilirsin ama izin verdiğim sürece
    sahip: tararken beni ıssırıyor acaba kuaförude ıssırır mı?
  • kedi bakımı zor bir iştir, özellikle birden fazla kediye bakmak gerektiğinde.
    kumlarını sabah-akşam temizlemek,
    mama ve sularını sabah-akşam tazelemek,
    senelik aşılarını yaptırmak,
    günlük tüylerini fırçalamak ( eger sokaktan kedi almış ve bakıyorsanız tüylerini taramaya gerek yoktur, bu eylem sadece tüyleri uzun cins kediler içindir)
    tüylerini fırçalamıyorsanız, zamanla oluşacak olan tüy yumaklarından kurtulmak için 6 ayda 1 tüylerini tıraş ettirmek,
    akşamları ve sabahları mutlaka ilgilenip sevmek, (sevmediğinizde ayaklarınıza dolaşıp işe geç kalmanıza sebep olabilirler)
    tatile gittiğinizde bırakmak için yer aramak, bulamıyorsanız tatile gidememek,
    eve gelen misafirler eğer siyah giymişlerse koltuktan üstlerine bulaşan tüyleri temizlemek,
    kısırlaştırmamışsanız doğabilecek yavrulara yuva aramak için çırpınmak,
    kısırlaştırmak...
    zor iş yani.
  • mutlaka ve mutlaka gözlerini günde bir kere rezene çayıyla yıkayın.

göz akıntısı sorunu olan kedimin onlarca ilaçla, antibiyotikle geçmeyen akıntılarının önüne geçmiş, bebekliğindeki gibi yeniden çakmak çakmak bakmasını sağlamıştır.
  • 4 kedisi olan biri olarak yardıma&bilgiye ihtiyacı olanlara seve seve yardım edebileceğim, aslında hiç de zor olmayan bakım.

edit: 2014 ağustos itibariyle 5 oldu. ev oldu barınak :')