şükela:  tümü | bugün
 • toplumumuzda özellikle son yıllarda nankörlüğüyle nam salmış kedilerin apartman dairelerinde bakılıp beslenmesi yönündeki eğilim artık hepimizin malumudur.

  dolayısıyla normalde çöpleri karıştırması ve kendi çabası doğrultusunda hayatta kalması gereken bu hayvanlara gerek yaş-kuru mama, gerek kum gerekse veteriner anlamında çeşitli masraflar yapılmaktadır.

  tabi bunlar direkt maliyetlerdir. örneğin apartmanda kedi beslerdin besleyemezdin tartışmalarının dava masrafları, karıştırılıp tüketilmeyen çöplerin çevreye zararları gibi maliyetleri de var.

  şimdi kaba taslak bir hesap yaparsak bir kedinin kendisini besleyen enayiye ortalama masrafı 150 tl desek, tahminen 500 bin de besleyen sayısı desek ve 12 ile çarpsak 900.000.000 tl gibi bir miktarla karşı karşıya kalıyoruz.

  yani yıllık ülkece kedilere yapılan masrafımız 1 milyar tl yi buluyor en az.
 • sigara, alkol, kozmetik, iç çamaşırı, telefon, bilgisayar, tablet, beyaz eşya, siyah eşya, otomobil gibi her kullandığı şey ithal malı olabilecek bir troll'ün kedi düşmanlığı yapabilmek için en son bulduğu çaresiz tartışmadır.

  hayvan sevmiyorsanız, sevmeyin. beslemiyorsanız da beslemeyin, kimsenin zorla besletecek hali yok. ama hayvan besleyenlere karşı her gün yeni bir başlık açmak, lise bilginizle akıl hastası, çaresiz insan gibi etiketlerle damgalamak neden? başkalarının hayvan beslemesinin size ne gibi bir zararı var? merak etmeyin, insanlar kedi besledi diye soyunuz kurumaz, aslında fena da olmazdı ya.

  merak ediyorum, bu ülkenin yeni kuşağının bir kısmı neden bu kadar merhametsiz, anlayışsız, empatiden yoksun, kendi doğrusunu evrensel değer sanan kötü yetişmiş gençlerden oluşuyor? doğadan kopuk, elinizde telefonla, tabletle, okumadan ve düşünmeden, "hayvan pistir" diyen anneler tarafından büyümek mi sizi bu kadar gelişmemiş kişilikler haline getirdi? bireysel özgürlük kavramına ne oldu?

  her türlü ithal ürün yasaklanacaksa kedi maması da birlikte yasaklansın. biz kedilere ciğer vermeyi de biliriz de, siz iphone'larınız, ipad'leriniz, ithal sigaralarınız, ağır hasar kayıtlı alıp anahtarını sallayarak gezdiğinizi otomobilleriniz olmadan nasıl yaşayacaksınız?
 • matematik kan ağladı , gözlerim kör oldu okurken . gerçekten böyle mi düşünüyorsun ?
 • kedi beslemek ruha iyi gelir. ekonomiyi de torpilli damat düşünsün.
 • hayvan beslemek deyip geçmeyin, bazı hayvanları beslemenin bir aileye ne kadar maliyeti var inanamazsınız.
  kedi beslemek güzeldir.herkese tavsiye edilir.
 • lan bu ülke en az 30 milyon çomar,5 milyon suriyeli besliyor.
  ama ekonominin iflası kediler yüzünden.
  (bkz: tüm kuşları siktin gözü leyleğe diktin)
 • ağzımızın tadıyla kedi de besleyemeyecez herhalde. kimseye zararı olmayan, kendi evimizin içinde olup bitip kime ne olan olay yüzünden enayi olduk iyi mi? başlığı açan arkadaşa sorumdur; anan baban olacak enayiler seni yetiştirmek için harcadıkları paranın her kuruşu için pişmanlar mı? bence olmalılar.
 • basligi acan herkimse cok onceden engeli basmisim kendisine. gercekten ongorusu yuksek biriyim.

  => suradan siktir git.

  ilgi cekmek icin validenizin gotunu de konu edeceksiniz yakinda.
 • bütün gerekli şeyleri mükemmele yakın yapayım dersen bir kedinin ortalama yıllık maliyeti 1500 tl (en azından benim sıpa bu kadar) bu paranın %18 i direkt vergi. veteriner ve mamacının %22 gelir vergisi ödediğini hesaplarsak, devlet bu iştende karlı çıkmaktadır.