şükela:  tümü | bugün
  • az kişi tarafından bilinen teknikler zinciri. gerekli görülmez çünkü çoğu zaman ancak bir kedi de gayet eğitilebilir esasen. şahsen ben de uğraşmam, ne uğraşıcam. çişini kumuna yapsın, sevmeme izin versin, top atınca getirsin, evinin yolunu bilsin, tamamdır. daha bir şey istemem kediden.
  • şimdi sözlükte kedi eğitimi diye arayınca böyle bir şey yok diye çıkıyor.

hayır arkadaşlar, siz yanılıyorsunuz. böyle bir şey olmaz olur mu? var tabii. kediler eğitilebilir. eğitilebiliyormuş. yani ben yaptım bunu.

yalnız biraz sabırlı olmanız gerekiyor. örneğin ben şu an 5 (yazı ile beş) yaşında olan kedime ısırmamasını ve masa üzerinde yemek varken kucağıma gelmemesini öğretebildim. bu sadece ve sadece 5 (yazı ile beş) kısa yılımı aldı.

kedim bağırma, çağırma, pataklama, tatlı tatlı konuşma, sinirli konuşma, mantıklı sözlerle anlatma, oda dışına çıkarma, balkona cezaya koyma gibi yöntemlerimi ilk 5 (yazı ile beş) yılda kesinlikle takmıyormuş gibi göründü. ancak şimdilerde beni ısırmıyor ve de masada yemek yiyorsam yemeğin yanına gelmiyor. yemeğin bitmesini bekliyor. tabağı kaldırır kaldırmaz kucağıma geliyor.

yalnız henüz çayımın bitmesini bekleyemiyor. sadece tabaktaki yemeğin bitmesi ona yetiyor. birkaç sene sonra bunu da öğrenir diye düşünüyorum.

velhasıl kedi eğitimi çok kolay bir şey. herkes yapabilir. hem de çok kısa sürede sonuç alabilirsiniz. tavsiye ediyorum.
  • (bkz: ahahahah)

düşüncesi bile insanı kahkahalara boğan eğitimdir. şöyle ki kendimi bildim bileli bir sürü kediyle yaşadım. eğitim adına olan tek şey, kedinin bizi eğitmesiydi. ya da daha ılımlı yaklaşalım, birbirinize uyum sağlıyorsunuz. o bazı şeyleri yapmıyor, siz de ona uymayacak bir şeyleri yapmıyorsunuz. geçinip gidiyorsunuz böylece.

geçenlerde discovery miydi, animal planet miydi neydi, o belgesel kanallarından birinde my cat from hell diye bir program vardı. bu the dog whisperer'ın kedi versiyonu. yalnız buradaki tek fark adamın, kedi sahiplerini eğitmesi ve davranışlarını değiştirmesiydi. öyle yani...
  • kedimin üç aylık seminer sonrası bitirme sertifikasıyla taçlandırdığı program.

eskiden tırnaklarıyla sağı solu anlamsız şekilde parçalardı. eğitim sonrası baya kendine geldi.

sosyal medyayı ve televizyonu çok takip ettiğinden halimize acımış olmalı, sabah masamın üzerine pençelerle kazınmış guernica'yı görünce eğitimini tamamladığını anladım.

kısmetse seneye turuncuya boyatıp tibet'e gönderiyorum çirkin kızımı.
  • böyle bişey var lan. ama hop kızım terliklerimi getir şeklinde olmuyor. benimki çok eğitimli mesela. yaramazlık yaptığında, yerimden doğrulduğum an hemen bırakıyor yaramazlığı. bunu da döverek cezalandırarak filan değil, yaramazlık yaptığında kucağıma alıp başka bir yere bıraktığım için yapıyor. acayip refleks oldu. bazen yaramazlık yapmasa bile, yerimden doğrulunca yaptığı işi bırakıyor. pişşt hayır deyince, bırakıyor. bunlar öğretiliyor yani. ama hala ısırmamayı, komodinlerin üstündeki eşyaları yerlere atmamayı öğretemedim.
  • mümkün değildir. zira kediler harbi harbi geri zekalı canlılardır.

not: evet bir kedi sahibiyim.
  • kediyi eğitim konusunda ilk öğrenilmesi gereken şey ;o artık evin bir ferdi olup ona göre davranış beklediğidir. siz küçük bir çocuğa nasıl davranmanız gerekiyorsa, kediye de öyle yaklaşın. güvenini kazanmak ile başlamak ilk şarttır. yaklaşımınız ise yapmasını istemediğiniz hareketleri yasaklamak değil, kesinlikle istenilen harekete müsade etmek ve ödül vermektir. sakin sesle konuşmak, aşırı tepki vermemek her zaman uymanız gereken yaklaşım şeklidir. sorun yaşadığınzda ise sakince yaptığı yanlış hareketi durdurmaktır. ceza verdiğinizde ise aranızdaki
    güven kaybolacaktır ve sorunlu kedi-insan ilişkisi tatsız bir hal alır.
  • gerekli eğitim programı yukludur zaten (bkz: tuvalet eğitimi) halinize şukredin, ve tabiatın kıyağının tadını çıkarın.
  • berbat bi hastalık aramıza girene kadar yani birlikte geçirdiğimiz 4 uzun yıl boyunca sahiplendiğim, bahçeye çöreklendiğinde zaten yetişkin olan dişi kedim ve sonradan bize katılan iki yavrusu bir kere bile eve tuvaletini yapmamıştır. bunu sağlamak için balkona gazete kağıdı serip düzenli olarak yavrular her hacet gördüğünde gazeteyi götürüp bahçeye atmam ve bunu görmelerini sağlamam yeterli oldu. anaları zaten yapmıyodu mesela ama yavruları bu şekilde eğitmem gerektiğini okumuştum ve uygulayınca da sonuç vermişti. ayrıca ne kendi ne de yavruları bi kere bile ısırma, tırmalama gibi bişeye kalkışmadılar bana karşı. ki analarını arada sokağa saldığımda çok kedi hacamat etmişliği vardı öyle pısırık bişey değildi. bi de bi kaç kere yaptığının yanlış olduğunu çeşitli şekillerde anlattıktan (masadan ardarda defalarca indirme, balkona kilitleme, yemek vermeme gibi cezalar) sonra masadaki balığa dahi yaklaşmadı rahmetli. belki kedisine bağlıdır biraz da, belki de benim kedim eğitime açıktı.