şükela:  tümü | bugün
  • şu sıralar baş koydum buna. alman disiplini uygulama kararı aldım, bu hafta sonu kampa sokuyorum bizimkini. program şöyle:

08:30: kalkış, evde sabah turlayışı
    09:00: kahvaltı (mama, yogurt, süt)
    09:15: debelenmesi kudurması için 45 dakika fri taym
    10:00: pokuyla oynamama ve kumu dışarı çıkarmama eğitimi
    11:00: gönül alma (böcek hareketi*)
    11:20: mutfakta yemek hazırlıyormuş gibi yaparken omza çıkmama (bacaklara asıldığında hemen yere eğilip "hayır, bunu yapman hoşuma gitmedi" bakışı)
    12:00: yemek, fri taym
    13:00: yatakta uyuyan bir insanın kulağını ısırmama, bacağını kemirmeme eğitimi (kararlı şekilde "hayır" deme ve "bunu yapmanı sevmiyorum" bakışı)
    14:00: cırmalama kulesi ve topla daha fazla vakit geçirmesini sağlamaya yönelik eğitim (legal coşma)
    15:00: uykuya teşvik (yatağa doğru bastırma)
    17:00: kalkış, yarım saatlik fri taym
    17:30: mutfak tezgahına ve masaya çıkmama, lavabonun altındaki dolaba girmeme eğitimi ("bunu keşke yapmayaydın a kızım!?" bakışı ve hırçınlaştığında yüzüne su sıçratma suretiyle şartlama)
    18:30: pok ve kum eğitimi (tekrar)
    19:30: camlara çıkmama, çıksa da düşmeme eğitimi (cama çıktığında “böyle davranarak beni çok üzüyorsun” bakışı ve tekrarlı olarak “hayır” deme. gerekirse camdan sarkıtma suretiyle yükseklik korkusu aşılama)
    20:00 akşam yemeği (sadece mama)
    20:30: yemek sonrası gönül alma (böcek hareketi x 10 tekrar)
    21:00: istiklal marşı ve kapanış

* kedinin sırt üstü yatırılıp elle hafifçe bastırıldığında ele var gücüyle sarılıp kamburunu çıkararak yaptığı parmak kemirme hareketi.
  • balkon demirine çıktığında düşecek diye korkumdan öyle bir çığlık atıyorum ki "buraya geeeeeğğlll!" diye. koşarak geliyor yavrum.
    (bkz: çocuğuna bağırarak eğitim vermek)