şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: #67656262)
  • geçen sene bir mobilya firması ücretsiz kedi evi yolluyordu adrese. minik yavrucaklar için yapılmalı daha soğuk olmadan. biz insanlar olarak onların da olan doğayı tamamen işgal edip her yere kendi evlerimizi diktiysek, onlara da bunu borçluyuz
  • pek bi makul fiyata garibanları sevindirebileceğiniz türüne https://www.adoremobilya.com/kedi-evi adresinden ulaşabileceğiniz, belki de hayat kurtarıcı!
  • şuna bayıldım:

https://shop.podo.com.tr/…aireli-kedi-evi-kompleksi

anneme ev hediyesi olarak alıcam ama önce evi bitsin tebiy.
  • genelde bi boka yaramaz. önce uzun ömürlü olsun diye tahtadan, sonra kışı geçirmelik mevsimlik olur diye köpük levhalardan, daha sonra da kullan at yapmak için kartondan yapmış biri olarak gözlemlediğim bu. karton olanlar bile nemden rüzgardan kullanılmaz hale gelmeden kediler tarafından mundar edildiler.

ilk birkaç gün bir iki hayvan girer güzelce uyur, sonra erkek kediler gelip her tarafına işer, içerde ne varsa döver atar. sonra erkek kedilerin kavga malzemesine dönüşür. birkaç ayın sonunda ise leş gibi erkek kedi fıskırtması kokan boş kutulara sahip olursunuz.

kedileri çok severim ama bu huyları beni delirtiyor. şimdi havalarda soğudu, bu yaz sonu mahsülleri hala küçük sayılır, ibnelik etmeseniz de yatsanız ya 2-3 lü gruplarda o evlerde. yok illa hır çıkıcak. ibneler. çok güzel de üstü kapalı, kaloriferli bina yanı kuytu yerim var apartmanın arkasında ama yok işe, göt oğlanları. kızdım yine.
  • bir kutu düşünün ki; kedilere acil revir hizmeti sunup dönüşümlü olarak rehabilitasyon hizmeti veren bir şey olsun. evet kedi evi tam olarak böyle bir şey. bizim mahalleye bir tane kedi için koyduk; bu zilli kedi sadece 1 gece kaldı sonra serseri ruhuyla gezinip başka yerlerde takılmaya başladı. bekledik gelmedi, sonra aşırı yağmurlu bir günde bir baktık kutuda kedi var; "hah geldi bizimki agucugugu" diyelim derken haydaa koca kafalı başka bir kedi var içerdi. iyi bari boş kalmadı dedik (sanki kira alıyoz?!); sabaha o da gitti. 2 gün sonra başka kedi girdi tamam dedik bu da sabaha gider, baktık bu çıkmıyor aşırı korkak. kıvrılmış içerde uyuyor, gittim ıslak mama koydum kabına miyuk miyuk diye kokuyu alınca çıktı. burnundan yeşil sümükler akıyor; hasta olmuş :) şimdi 2 gündür kutuda ıslak mama ve revir hizmeti alıyor bakalım kaç gün daha kalacak. benim gözlemime göre kutuları en çok hasta ve güçsüz kediler seviyor; diğer serseri ruhlu dominantlar bu güçsüzleri kovalamakla meşgul. bu nedenle o minicik kutu her türlü işe yarıyor. mama kabında da dominantlık seviyesine göre kuyruk oluyor; bildiğin tek sıra üsulü yemek yiyorlar. görebileceğiniz bir yere koyup film gibi izlemelik bir şey yani.

edit: 4. gün oldu hala gitmedi kedi; tuvalet ve mama ihtiyacı dışında kutudan çıkmıyor :d
  • sokaktaki canlar için özellikle kışın, işe yaradığını düşündüğüm, hayal gücüne göre boş karton, sunta ve plastik leğen gibi değişik malzemelerden farklı şekillerde dizayn edilebilen evler. boş kalır sanmayın, mutlaka ihtiyaç sahibi bir kedi gelir ve kullanır. yeter ki, emekle ve sevgiyle hazırlanan bu evler, başka insanlar tarafından bozulmasın. kanada'nın başkenti ottowa'da, parlamento binasının arkasındaki boş arazide kulübe tarzında kedi evleri vardı. insanlar oradaki kedileri arada ziyaret edip, sevip, besliyorlardı. oralı bir arkadaşım sana bir süprizim var deyip,
    bir pazar günü beni oraya götürmüştü.
    o minik evleri ve sevgi gören kedileri görünce hem şaşırmış, hem de çok mutlu olmuştum. yeri gelmişken o evleri gösteren bir videoyu da paylaşmak isterim. https://youtu.be/3nzrhhqzfoc
    zaman zaman, kedilerle gönül bağı kuran insanlarla bu güzel anımı paylaşıyorum. kedi evleri çoğaldıkça mutlu oluyorum.
  • insanların 'ne gerek var ki? şimdiye kadar evleri mi vardı?' tepkisi verdiği evlerdir.

ama soğuk kış günlerinde kedilerin ihtiyacı olan evlerdir. neden derseniz?

özellikle büyük şehirlerde her yer apartmanlarla, apartmanların altları ise dükkanlarla doldu. eskisi gibi soğuk gecelerde sığınabilecekleri ve geceleri kıvrılıp uyuyabilecekleri saçak altı, ağaç dibi, bahçedeki odunluk içi vs. yerleri kalmadı hayvanların. bir apartman bitiyor diğeri başlıyor. apartman aralarında ya da arkalarında, önlerinde ne bir bahçe var ne de saklanacakları minik bir alan.

her tarafı örümcek ağı gibi saran, vızır vızır arabaların geçtiği yollar da cabası.
    beslenme olayına gelirsek, yeşil alan kalmadığı için hayvanlara avlanıp beslenebilecekleri yer de yok. pek çok yerdeki çöp kutuları her daim ağır kapaklarla kapalı ya da yerin altına inen asansörlü cinsten.

minik kediler ne yapsınlar peki?
    ağaoğlu'ndan topraktan ev de satın alamayacaklarına göre...
    tüm yeşil alanlar yok edilip, yerlerine dikilen dev avm'lerdeki migroslardan alışveriş de yapamayacaklarına göre...

bu entryi kedi evlerini lüzumsuz görenler, evleri tekmeleyenler, çöpe atanlar belki görür de, bu eylemlerinden vazgeçerler diye yazıyorum.

apartmanlarınızın çevresinde yaşamaya çalışan kediler varsa onlara pislik muamelesi yapmayın diye.
    unutmayın ki, kedinin olduğu yerde ne fare olur ne de böcek. uçan bir kara sineği bile havada yakalayıp yok ederler. yerlerde gezen böceklerin ise hiç şansı yoktur.
    evinin penceresinden, altını değiştirdiği bebeğinin kakalı bezini sokağa atan insan vardır ama hiç bir kedi kakasını toprağa gömmeden ortalık yerde bırakmaz. öyle de bazı insanlardan bile binlerce kat temiz varlıklardır.

kediler pislik değildir ve çevreyi pisletmezler. aksine zararlı canlıları evlerinize girmeden yok ederler.
    çevreyi pisleten insanlardır.

soğuk gecelerde içine girip uyuyabilecekleri, bir kenara koyulmuş minik bir karton kutu lütfen lüks gelmesin sizlere. zarar vermeyin. kaldırıp çöpe atmayın. üstüne basmayın.

onların yaşam hakkına saygılı olun. anlayışla karşılayın. bu dünya sadece bizim değil.
    müteahitler her yere ev doldurup da, siz de gidip o evlerden satın aldığınız zaman o sokakları da satın almış olmuyorsunuz.
    sizlere bir mesajları var
  • tayvan merkezli a cat thing adlı girişim tarafından 'bir adım ileriye' taşınan ev.

tasarımcılar, küçük boyutlu evlerden oluşan bir alanda kedilerin gönüllerince oynayabilmesini sağlamak istiyordu. prefabrik binalar ve lego’dan ilham alarak oda, oturma odası, balkon/rampa inşa etti. bu yapılar bir araya getirilebiliyor, döndürülebiliyor ya da genişletilebiliyor.
  • basit, güzel ve komik bir örneği için şero kedi evini inceleyin derim. kargosu ücretsiz(helal hüleyn). fiyatı da uygun, bir de sipariş verince yanında mama da geliyormuş. bikaç tane alıp stok yapsak sonra da kış gelince içlerine sıcak tutacak bişeyler koyup oraya buraya koysak güzel olur bence.
    --- spoiler ---
    tacettin mi o?

--- spoiler ---