şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu entryim sol framede yok olup gitti. havalar soğuyor. sokaktaki dostlarımız için gönüllü insanlar arıyorum. hep birlikte güzel bir şey yapalım. haftada 1-2 saatimizi bu projeye ayırmamız yeterli olacaktır. haydi sözlük tam zamanı.

  üst edit: kedi evi yapımında kullanılmak üzere "strafor" denilen malzemeyi özellikle ecza depoları çöpe atmak yerine bizimle paylaşırsa çok seviniriz.

  edit: çok güzel fikirler var. katılım için gönüllü birçok kişi var. öncelikle her şehir için sorumlu bir kişi seçelim. hangi şehirden hangi yazar destek olacak bunları belirleyelim. kedi evlerini nasıl yapacağımız bu süreçte belli olmaya başlar. katılmak isteyenler bana şehirlerini yazabilirler.

  edit2: her şehir için sorumluları belirliyoruz. gönüllü olanlar mesaj atabilirler. sorumlu kişiler o şehirdeki organizasyonları yapacak ve gönüllüleri bilgilendirecek kişilerdir.

  edit3: yavaş yavaş nasıl bir yol izlememiz gerektiği belli oluyor. öncelikle istanbul'da bir pilot uygulama yapacağız. istanbul'daki organizasyonu ben yapacağım. uygun bir mekan ve malzeme temini için haftaiçi birçok yer ile temaslarım olacak. gerekli ortamı sağlayıp malzemeyi temin ettikten sonra buradan duyuru yapacağım.istanbuldaki gönüllü arkadaşları davet edeceğim. daha sonra tecrübelerimizi burada paylaşacağız. bu esnada biz de boş durmak istemiyoruz diyen diğer şehirlerdeki gönüllerimiz kendi çabaları ile harekete geçebilirler. her şehir için belirlediğimiz sorumlular etrafında harekete geçebilirsiniz. ilk çalışmalarımız daha çok deneme yanılma yoluyla en iyi yöntemi bulmak olacak. hangi zorluklarla ya da kolaylıklarla karşılaşacağımızı yola çıkmadan kestirmek oldukça güç. hepimize kolay gelsin.
 • istanbul'da çekicimi, testeremi elime alıp ayrıntılarını beklediğim kampanyadır
 • +1 mersin
 • puding band dan kedi evi nasıl yapılır dersi
 • izmir'deki evimin önüne 2 yıl önce yapmıştım. burada insanlar özellikle kedilere karşı duyarlı. barınacak yer, mama konularında sağolsun herkes imkanı ölçüsünde yardım ediyor. herkes oturduğu yerde bunu yapsa, bir can kurtulsa ya da karnı doyup soğuktan korunsa ne kadar güzel. sonuna kadar destekliyorum arkadaşlar yapalım ve bunu yaygınlaştıralım.
 • return of kedi nickli yazarın söylemini dikkate alırsak şu sonuç ortaya çıkıyor.herkes kendi kapısının önünü savunsaydı kurtuluş mücadelesi için kuvayimilliyeye gerek kalmazdı. düz mantık ile konuya bakış getiren sevgili sözlük yazarı arkadaşım maalesef dediğin yöntem ile güzel bir şey ortaya koyma ihtimali yok. gruplar oluşturup belli aralıklarla kedi evleri yapılıp tespit edilen noktalara bunları yerleştirmek gerekiyor. ben zaten elimden geldiğince çevremdeki bütün kedilere yardımcı olmaya çalışıyorum ama istiyorum ki daha çok sokak hayvanına destek olalım. çünkü buna gerçekten ihtiyaçları var. bunun için de bize gönüllü insanlar lazım. bir kutu karton bulup getirmen elinde bir koli bantla katılman bile yeterli.
 • belediyelerin kedi evi gibi evler yapin. cunku kediler tekli ve kucuk kapili minnak evlere girmiyorlar. kopek saldirirsa veyahut baska bir kediyle kavga ederse cok dezavantajli oluyor cunku .

  ugrasacak arkadaslar icin tarif:
  4 demirden parcayi alin bunlari kaynaklayin/kaynaklatin ve ustunede yagmur, kar yagmasina karsin saglam bir cati yapin birikecek suyu tahliye edebilmeli ama. sonra bu duvarin bir tarafina kedilerin gecebilecegi kopeklerinde salca olamayacagi buyuklukte bir giris yapin. sivri taraflarini duzeltin. sonra icinede 1-2 katli 3-4 daireli bir kedi apartmani yapin. icinede su ve yem icin birkac tas/tabak bittii.

  sokak kedileri icin yaptiginizi varsaydim. biraz maaliyetli farkindayim ama en islevseli bu sekilde yapilirsa oluyor. diger turlu kediler kullanmiyor(guvenli bir ortamsa ayri tabi). curuyup gitmesinden iyidir
 • ankara için seve seve katılacağım eylem
 • en az maliyet ile en faydalı olabilecek bir ev tasarlamalıyız. bunun için fikrilerimizi paylaşalım. sonrasında ortak bir paydada buluşuruz. youtube'da nasıl kedi evi yapılır diye yazdığımızda birçok farklı örnek var. biz hangi modeli seçeriz ya da daha güzel bir model ortaya koyarız başlık altında konuşabiliriz.
 • bunları yapmayın demiyorum, hobi olarak yine yapın da;

  keşke birlik olup önce hayvanlarla ilgili kanun çıkartmaya adasanız kendinizi.

  -petshoplar kapansın.
  -barınaklar iyileştirilsin.
  -gerekirse şans oyunlarından, faturalardan 3er 5er barınaklar bütçeleri için kesintiler yapılsın.
  -hayvan sahiplerine belli periyotlarda hayvanlarını sokağa atmadıklarına dair kontroller sağlansın.
  -atanlara hapis de dahil olmak üzere caydırıcı cezalar getirilsin.

  ve daha aklıma gelmeyen bir sürü şey.

  sivrisinek öldürmeyin, gelin bataklığı kurutalım.