şükela:  tümü | bugün
  • hayatı boyunca insanları bile hayvanlar kadar önemsemeyen, insanların dünyasında hayvanların kendilerini korumaların zorluğunu bildiğinden onlara her zaman sınırsız tölerans göstermeye çalışan ve kedilerin gönlünde ayrı bir yeri olduğunu inkar etmeyecek, kedi, kuş ve hatta fare ezmemek için deli manevralar yaparak kaza atlatmayı göze alan biri allahın belası, lanet olası bir karşılıksız çek davasına geç kalmamak için 15-20km/s ile süreceği çıkmaz sokakta 30 la gitti diye böyle bir başlık açmak zorunda kaldı. belki de çok daha yavaş gitsem bile o aniden arabanın orta hizasından altına giden kediyi ezmemek becerebileceğim bir iş değildi. ama olduktan sonra bunu düşünmüyorsunuz. allahın cezası bir duruşma için acele etmenize bağlıyorsunuz, sizin uyanmanızdan bu olayın olduğu ana kadar yaptığınız her şeyi, aldığınız her kararı buna sebep olduğu için lanetliyor ve kendinizi çok suçlu ve kötü hissediyorsunuz.

bu benim hayatım boyunca bir canlıya verdiğim en büyük zarardı... ben bugün kendi sokağımda her zaman sevdiğim, ara sıra yemek verdiğim, annemin bana koyduğu nevaleden sevebileceklerini düşündüğüm tek yiyecek olan diyet taze kaşarı gecenin bir yarısı çıkartıp paylaştığım kedilerden biri ve muhtemelen de anne olanını aniden arabamın altına girmesi nedeniyle sol arka tekerleğimle ezdim. 5 dakika geçmeden öldü, müdahale bile edemedim allah kahretsin. inlerken aptal aptal bakabildim sadece, bir arabanın altına saklandı ve orada bütün güzelliğiyle yattı, uyudu.

kedi ezmek, hayatım boyunca yapmak istemeyeceğim her şeyi ister istemez yapabileceğim acı gerçeğini bana hatırlattı, korktum, kendimi aciz hissettim. yavaş gitsem belki de yavaş gittiğim için ezmiş olacaktım, bilemiyorum, ne yaparsanız yapın başkalarının hayatlarında istemediğiniz acı izler bırakabiliyorsunuz, ya da daha kötüsünü yapabiliyorsunuz...

ve anlıyorum şimdi bir ucunda sizin azıcık dahi müdahale edebileceğiniz bir olayda yaşadığınız kayıplarda kendinizi nasıl suçlu hissedebileceğinizi, hiç suçlu veya sorumlu olmasanız bile... bunun için birinin ölmesi gerekli miydi? keşke hala bu konuda yeterince aydınlanma yaşamamış olsaydım...
  • kedi ezmek basit $eydir. dogalari geregi feci kompleksli ve kendini begenmi$ bu hayvanlari ezmek icin

- eve ondan daha guzel bir kedi getirin onunla oynayin.. uc gun bizimkinin yuzune bakmayin
    - tuylerini sifirlayin ucube gibi bir $ey kalsin insan icine cikamasin
    - arada yemek verecekmi$ gibi yaniniza cagirin gelince tekme atin sigigit diyin

ezilmi$, sunepe, sümsük ya da her neyse kediniz servise hazirdir.
  • (bkz: #1571741)
  • kimi zaman acınızı iki katına çıkarabilen bir olaydır.

bir yıla yakın süredir görüşmeyen dört arkadaş o gece beraberliklerini güzel bir mekanda eğlenerek geçirmek isterler. hepside okulunu bitirmiş, iş güç arasıdan kendi psikolojik sorunlarını cözme derdindedir yani artık toplumun olmuş bu denilecek kıvamına gelmişlerdir. içlerinden bir tanesinin yeni aldığı arabaya binerek yarım saatlik bir yolculuğa çıkmak isterler, yolculuk sonrasında ise eski günler eski bir mekanda nostajik bir şekilde anılacaktır. ama işte herşey planlandığı gibi gitmiyor, "teoman"ın da dediği gibi, "ne yaparsan yap olmuyor bazen.

arabaya bineli henüz 5 dakika olmuştur ki, tam kendi muhitlerinden 70 km lik bir hızla çıkmak üzere iken, arabanın önüne beyaz taş parcası gibi bişey zıplayı verir. frene basılır ve araba 20 metre kadar kayar, "hassiktir be, o ney di lan" nidaylarıyla arabadan inilir ve neye carptıklarına, carptıkları şeyin durumun nasıl olduğuna bakmak için geri yürülür.

20 - 30 metre kadar geride bir bahcenin önünde kedinin teki dönüp durmaktadır. anlışılan kediye vurulmuş ve hayvan can cekişmektedir. bu dört arkadaş baya bir kötü hisseder kendini, kedininde daha fazla can çekişmemesi için kolay yoldan hayatına son verilir. istemeyerekte olsa zorlada olsa o hayvanın rahat bir uykuya varması için oracıkta öldürülür.

hemen akabinde o bahceli evden bir kadın bağıra bağıra çıkar. "kedimi neden öldürdünüz!! hayvan orada oynuyordu, satanistler" gibisinden feryatlarla tüm sokağı ayağa kaldırır. kadına tatlı dille durum anlatılmak istenir ama kadının düşüncesi dört gencin kediyi zevk için öldürdüğünden başka birşey olmaz. orda ki olayın üstüne polis ekipleri gelir (rutin dolaşan bir ekip). "olay nedir?" sorunsalından sonra, dört genç ve yaşlı kadın anlatmaya başlar. gençler, kediyi can cekişmesin diye öldürdüklerini, ona iyilik yaptıklarını söylesede, kadın ısrarlar gençlerin psikopat olduğunu anlatmaktadır. polislerden birisi, gençlerin giyimine, haline ve konuşmalarına bakarak kadını ikna etmek istemektedir zira polis çocuklara inanmaktadır. kadına der ki : "teyze, çocuklar doğru söylüyor olabilir, vurmuşlardır ve can çekişmesin diye öldürmüşlerdir, şimdi gidelim arabalarının ön tarafına bakalım mutlaka bir iz, leke vs gibi bişey vardır. bu çocuklar öyle dengesiz kişilere benzemiyor".

ve orda toplanan bütün ahali, polisin önerisi üzerine gençlerin arabasının önüne bakmaya gider. geldiklerinde ise 2. bir şokla karşılaşılır. zira arabanın önündeki ısgaraya yapışmış bir başka beyaz kedi vardır. öylede cansız şekilde durmaktadır. gençler birbirine bakar ve şoka girer.

anlayacagınız gibi gençlerin çarptığı kedi aslında arabanın önündedir hala. öldürdükleri ise, kendi halinde döne döne oynayan mayışmış bir kedi.
  • sürücüsü olmadığım ancak içinde bulunduğum iki farklı araçla birer kere başıma gelmiş olay.

çarpan ya da ezen arabanın şöförü olmak nasıl bir şeydir bilemiyorum ancak iki olayın da kaza olduğundan eminim en azından.

- ilki abimin* şöförülüğünde oldu. yeşil bir doğan slx ile akşam hava karardıktan sonra ailecek yemeğimizi yemiş babanne gezmesinden dönüyorduk. çift şerit hız sınırının 90km/s olduğu bir yolda 80km/s gibi bir hızla gidiyorduk. etrafta binalar da vardı. aniden yola bir kedi fırladı, koşarken arabaya bakıp donakaldı, sonradan gece parlak ışığa bakan hayvanların donakaldığını söyledi babam, 30-40mt mesafe vardı, abim frene kuvvetle bastı ve yolun kenarına doğru yanaştı, ancak kedi de kendine gelip bizim yöneldiğimiz tarafa koştu ve lastiklerden ezilme sesi geldi. iyice yavaşladık, önde oturan annem ağlamaya başladı, duralım alalım dedik. annem "olmaz ben bakamam" dedi. devam ettik. hala içimde uktedir. o kediyi alıp en azından ufak bir çukurun içine gömememiş olmak

- ikincisi bir sene kadar önce sabah servisle iş yerine gelirken oldu. ford tourneo connect marka araçta 5-6 kişi vardı. yokuş aşağı 80-85km/s hızla iniyorduk. aniden yol ortasındaki çalıların arasından bir kedi son sürat koşarak bizim gittiğimiz şeriti geçmeye çalıştı. aramızda 10mt bile yoktu. şirketin personel sorumlusu da olan şöför frene basmaya bile vakit bulamadı. alttan bir kere vurma ya da ezilme sesi geldi. arabanın önünü görebilen arkadaki bayan arkadaşlar bağrındı biraz. yine duramadık. yine duramamış olmak içimde ukte olarak kalmıştır.

şimdi düşününce izmir'de hız sınırı 70km/s üzerinde olan hemen hemen bütün yolların kenarlarında 5-6km'de bir kedi ölüsü görebiliyorsunuz. bu kedilerin çok olmasından mı, insanların dikkatsiz olmasından mı kaynaklanıyor belli değil.

arabayla kuşa çarpmak'tan farkını düşünürsek de kedilerin daha evcil ve insana yakın canlılar olması ve daha içli dışlı olduğumuz hayvanlar olması dışında bir farkı yok. aslına bakarsanız insan ve zararlı haşareler ve besin maddesi olarak kullanılacak hayvanlar dışında bütün canlıları isteyerek ya da kazayla öldürmek arasında bir fark yok. kuş, kedi, köpek, fok, balina, geyik, tavşan, yılan vs.
  • kedilerin en büyük ezilme sebebi evde beslendikten sonra dışarı atılmalarıdır.
    özellikle minicikken çok şirin oldukları için çocukların ilgisini çeker bu hayvanlar. çocuklarını kıramayan ebeveynler eve kedi getirir veya çocuğunun getirmesine bir şey demez
    2-3 ay besledikten sonra ya çocuk sıkılır ya da kedinin tüyleri problem olur vs. sonuçta kedi sokağa bırakılır. henüz dış ortama alışmamış kedi arabadan veya herhangi bir şeyden kaçmaz.

sokak kedilerinin bir çoğunu sevmek istediğinizde tedirgin olurlar özellikle başlarını pek rahat okşatmazlar. halbuki ev kedileri gelip size sırnaşır. paçalarınızda dolanıp dururlar..
    kedileri gerçekten seviyorsanız ya ölene kadar besleyin ya da hiç evinize almayın. bırakın kendi başlarının çaresine baksınlar

neticede kedilerin ezilmesinde en büyük problem yine insandır.
    zaten şu doğa'da herşeyin anasını siken de insandır ya neyse
  • ara sokaklarda manyak gibi araba kullanan odunların sık sık yaptığı bir şeydir. kazadır olur, dikkatli araba kullanan biri de kedi, köpek, kuş ezebilir fakat ara sokaklarda hızla araba kullanmak bunu açıkca önemsemediğinizi gösterir. geri viteste tekerleğin dibinde uyuyan ve arabanın hızla hareket etmesiyle kaçacak fırsat bulamayan, soğuk havalarda arabaların tekerlekleri üzerinde uyuyup araba hareket ettiğinde kaçmaya fırsat bulamayan kediler ezilir. bu kazaları en aza indirmek, bir canlının canına kastetmemek ve vicdan azabından ölmemek için dikkatli araba kullanmak, tedirgin hayvanları sokak aralarında kovalamamak (sevmek için bile olsa), arabayı çalıştırmadan önce iki saniye ayırıp sağı solu kontrol etmek gerekir. tüm dikkate rağmen oluyorsa yapacak bir şey yok. hayvancağız öldüyse cesedini alıp parçalanmayacağı şekilde bir çöpe bırakmak (imkan varsa gömmek), ölmediyse en yakın veterinere götürüp gerekenlerin yapılmasını sağlamak gerekir (aynen bir insana çarpılırsa yapılması gerektiği gibi.) gecenin bir yarısı nasılsa çoluk çocuk yok diye ara sokaklarda son sürat araba kullananların da hafif sıyrıklarla atlatacakları trafik kazaları deneyimleri yaşamaları ve bu sırada korkudan altlarına edip çoluğa çocuğa rezil olmalarını diliyorum.
  • birde kedi parçalamak vardır.soğuk havada ısınmak için arabanın motoruna kadar giren kedi,motorun çalışmasıyla parçalanmıştır.yazıktır.çocukluğa ait hatırlanan kötü bir anıdır.
  • eğer hayvanın üzerinden geçmeden önce bir an gözgöze geliyorsanız, kedinin son gördüğü şey sizseniz eğer, o bir saniyeden kısa süren bakışma "dan" diye bir ses ve arabanın altından gelen hafif bir gürültü ile sonlanıyorsa...

iç acıtır.
  • gece ıssız sokağa girilir, arabanın dönüşe duyarlı farları sokağın tümünü aydınlatır, avını bekleyen aslan gibi pusmuş kediler bi anda sağa sola doğru koşuşmaya başlar. yavaşlayarak geçersin kedili bölgeden, lakin gelin arabası görüp önünü kesmeye çalışan selpakçı veletler gibi arabanın önüne atlayan o sivri kedinin kafatası tekerde duyulur.artık bi kedi katiliyim.