şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: kizismak)
 • (bkz: kedidir kedi)
 • maalesef ki yakın zamanda, mekan değişikliğinden dolayı yaşadığımız kedi depresyonu çok ciddi bir kedi hastalığıdır...
 • grip. özellikle bizlerden bulaşanları hayvancıkları sersefil ediyor.
  burun akıyor, gözler yamuluyor. insan kendine mi baksın yavrusuna mı bilemiyor.
  tabi bunda ne kadar hasta olursam olayım ağzımın dibine oturan duduk makarnasının da suçu yok diyemem.
 • burun kuruluğu
 • bobrek yetmezligi.
  ozellikle kisirlastirma sonrası (buradaki "sonra" bir kac yili bulabiliyor) erkek kedilerde gorulebiliyor. genetik, bir faktordur. ucuz, hazir kuru mamalarin da tetikleyici bir faktor oldugu, hatta ciddi doku dejenerasyonuna yol actigi dusunulmektedir. kedimi bu hastaliktan oturu kaybettim. bobrekler calismamaya basladigi icin hayvancik bol bol su icse de kandaki ure dusmuyor. once aglanarak durumu anlatmaya calisiyor. erkenden doktora gotururlurse kan tahlillerinde ure ve kreatinine bakilip tedaviden sonuc alinabiliyor. kediye bobreklere uygun diyet mama veriliyor. gerekirse zorla yediriliyor. omrunun uzatilmasi bu sekilde mumkun olsa da, pisiciklerin tum tepkilerine kulak verilip zamaninda doktora goturulmesi gerek. biz gec kalmistik. ustelik gec kaldigimiz bile fark edemedik. kedi bi sure sonra yemeden de kesiliyor. kedilerden kan alinmasi ornegin kopeklere nazaran cok daha zor oldugu icin, bazen narkoza basvuruluyor. ancak bobrek dejenerasyonu yasayan bir kediye narkoz verilmesi, narkoz da bobrekten suzuldugu icin, ya da suzulemedigi icin, pisiyi daha cok mahvedip, uyanamamasina yol acabilir. uyansa da omrunun kisalmasina yol acabilir. bunye iyice darmadagin oluyor. bizim tosun'a boyle oldu. bobrek hastalarinda narkozdan kacinilmali. bobrek yetmezligi kedilerde sanildiginin aksine oldukca yaygin bir hastaliktir.
  ozellikle van kedileri ve van melezi kedilerde bobrek hassasiyetinin fazla oldugu gibi bir dusunce de hakimdir.
 • sistit, kum dökme gibi idrar yolu rahatsızlıkları kedi sahiplerinin sıkça karşılaştıkları ve tedbir alınmadığı taktirde böbrek yetmezliğine kadar ilerleyip kediciğin ölümüyle sonuçlanabilen ciddi rahatsızlıklardandır. eğer kediniz kumuna gittiğinde çişini yapmak için gereğinden uzun zaman harcamaya başlamışsa kedinizi kontrol altında tutmanın faydası olacaktır. kedi çişini ancak damla damla yapıyor ve bunu yapmak için de fazla zaman harcıyorsa sistit olmuş olma ihtimali vardır. eğer zamanında veterinerine götürüp gerekli tedaviyi yaptırmazsanız bir gün kedinizi kan işerken bulma ihtimaliniz yüksek olacaktır. aynı şekilde, çişini rahatça yapamama durumu kedinizin idrar yollarının kum yüzünden tıkanmasından da kaynaklanabilir. özellikle erkek kedilerin idrar yolları dişilerinkine oranla daha allengirli olduğu için kum meselesinin erkek kedilerde görülme oranı daha yüksektir. bu rahatsızlığın baş sebebi olarak, kuru mamaların içindeki yüksek protein oranı gösterilmektedir. yine zamanında tedbir alınmazsa kedicik gün gelecek ve çişini hiç yapamayacaktır, bu durumda apar topar veterine gidip kediciğe sonda taktırmak lazım gelir. anestezi gerektiren bu operasyon kedi için acı vericidir ve iyileşme süreci 2-4 hafta arasıdır. bu süreç içinde kedi idrar yollarının tahriş olması nedeniyle muhtemelen sağa sola çişini kaçıracaktır. eğer bu noktadan sonra da gerekli tedavi uygun biçimde yapılmazsa böbrek yetmezliği ile karşılaşılması söz konusu olacaktır ki aman! en iyisi erkek kedi sahiplerinin, kum, sistit gibi bir rahatsızlıkla karşılaştıktan sonra kuru mamayı tamamen kesmesidir. kuru mamaya alternatif olarak; kabak, patates, bulgur ve havuçla ev yemeği hazırlayıp içine az yaş mama koyup servis edebilirsiniz ya da akciğer (ki çok ucuzdur) haşlayıp verebilirsiniz. kedilerin bu biçimde besiye çekildiklerinde daha sağlıklı oldukları ve tüylerinin daha parlak bir hale geldiği gözlenmiştir.
 • bağırsak kurdu. özellikle kediniz kakasını yaptıktan sonra kıçı yerde oturur vaziyetteyken ön ayaklarıyla yürüyüp kıçını halıya sürtüyorsa kıçı kaşınıyor demektir. bu da bağırsak kurdunun habercisidir. veteriner bunun için gaita* tahlili isteyecektir ve iğne ve/veya ağzıdan alınan ilaçlarla tedavisini yapacaktır.
 • bunların en tehlikelilerine örnek olarak aşağıdaki viral hastalıklar verilebilir;
  (bkz: fiv) (bkz: fib) (bkz: felv)