42 entry daha
  • açıkçası hakkında bilgi vereceğim durum bir hastalık mı değil mi bilemiyorum. ancak zamanında ekşi dahil her yere bakıp bir türlü çözüm bulamadığım, kafayı yediğim, çok kereler doktora götürdüğüm, ilaçlar verdiğim, iğneler üzerine iğneler yaptırdığım (ve bunlara rağmen çözülemeyen) rahatsızlığı sizlerle paylaşmak istiyorum.belki benzer durumlar yaşayanlar denk gelirlerse benim gibi aylarını vermezler çözüm için.

kahramanımız dişi bir tekir. kendisi ilk rahatsızlığını geçirdiğinde 4 ya da 5 aylıktı. günde 2 ya da 3 kere ishal olarak dışkılamayla başladı. patates püresi ve pirinç lapası çözüm olmayınca doktor gezmeye başladık. kaç iğne yapıldı veya ne kadar antibiyotik kullandım hatırlayamıyorum. hayvan sadece ishal. o kadar. ne ağrısı var, ne fazla uykusu ne de halsizliği. canavar gibi oynuyor, yiyip içiyor. ama ishali bir türlü geçmiyor. her yol denendikten sonra birazda korkarak yeni bir mamaya geçilir ve ertesi gün ishal ortadan kaybolur. bir gün içerisinde! (mama bonacibo bu arada)

aradan aylar geçer. problemden eser kalmaz, bonacibo sadece 2 hafta kullanılır, sonra yerine matisse mama alınır. aylarca süren kullanım sonrası kedi memnun memnun yaşarken ilk seferi arattıracak ishal atakları gelmeye başlar. ama öyle bir ishaldir ki bu hayvan resmen anüsten işemektedir. yine hal hareketlerinde veya yemesinde sorun yoktur. doktora götürülür tabi yine. ama bu sefer ilaç kullanılmadan önce yaş mama alınır. iki gün yaş mama ile beslenilir. ve bir küsür ayda geçmeyen ishal ertesi gün iyice azalır ve sonra birden kesilir.

şu an tekrar kuru mamaya geçtik, problem yok. gel gelelim aynı mamayla besleyince benim kedi bir kaç ay dayanıyor ve ishal oluyor. halbuki mama değiştirince ishal olması gerekirdi (en azından herkes öyle yazıyor).

ilk ishal olmadan önce royal canin kullanıyorduk bu arada. bonacibo'yu merak ettim ve bir defaya mahsus aldım. şu an ki maması farmina matisse (balıklı). kullandığım yaş mamayı ben almadım, markasını hatırlayamıyoruz.

şöyle bir ekleme daha yapayım; ayda bir iki kere haşlanmış ve temizlenmiş tavuk eti veriyoruz kuru mama yerine. ishal olmadan önceki ay ben gerek görmediğim için vermemeye başlamıştık tavuğu. yani sorunların mamalarda olduğunu düşünmüyorum. kaliteli mamalarla -bonacibo hariç- beslemeye çalışıyorum genelde.

olur da kediniz ishal olup, ishal dışında semptom göstermezse ve tahlilerden sonuç çıkmazsa veya ilaçlar etki etmezse korkmayın mamasını değiştirin derim.

baştan edit: maması azaldı. değiştirip değiştirmeme konusunda kararsız kaldım. çünkü hareketli ve keyifli olmasına karşı tüy dökmesi çok ciddi artmış bulunmakta. mama konusunda akıl verebilecek, tavsiyelerle beni aydınlatacak olan yazar dostlarım lütfen üşenmeyin. bir mesaj kadar uzağınızda sizleri bekliyorum.
77 entry daha
hesabın var mı? giriş yap