şükela:  tümü | bugün soru sor
 • son derece hassas mideli bir kediye* sahip olan sözlükçü arkadaşınız eowyn kediler için uygun yiyecekler konusunda ister istemez literatür devirmiş, bir sürü iddialı bilgiler edinmiştir. "kedi beslenmesi" konusunda tez yazamadığından şimdi bunları buraya yazacak. bu bilgiler zaman içinde veterinerlerden, kedi bakım kitaplarından ve internetten toplanmış olup yeni bilgiler eklenip hurafe olanlar aradan çıkarılabilir de. zaten sanırım portakal ya da josey wales ve sözlükteki başka yüzlece kedi uzmanlarından da süper öneriler gelecektir daha sonra.
 • öncelikle aklımızda tutmamız gereken, kedinin sindirim sisteminin bir insanınkinden farklı olduğudur. dolayısıyla her gün zeytinyağlı fasulye ve sütlü nuriye ile beslenen kedi zavallı bir kedidir.

  ikinci ayrıntı ise bilinenin tersine kedinin açlığa hiç de dayanıklı olmadığıdır. iki üç gün süren açlık kedinin iç organlarında onarılmaz hasarlar yaratabilmektedir. kedi düzenli yemesi geren bir hayvancıktır. ayrıca, sık aralıkla az beslenmesi gerekir, çünkü kan şekeri doğası itibarıyla düşüktür, işte o sebeple ki tezgahta ciğeri görünce gözü döner, akvaryumdaki balığı yemek ister. sizin hiç kan şekeri çabuk düşen arkadaşınız tanıdığınız oldu mu? benim var, bizzat kendim, oradan biliyorum ki, açlıkta hızla düşen kan şekeri, her türlü tepki bozukluğuna sebep olabilir. canavarlar yaratabilir.
 • kedinin ideal yiyeceği nedir o zaman?

  fare'dir evet.

  bir farede yüksek değerde et, lezzetli organlar, nebati maddeler, hazmedilmeyen ama mideyi ve bağırsakları çalıştıran parçalar bulunur. (kıl tüy) tabii ki kedinize fare tutun kapan kurun her gün iki hamster feda edin demiyoruz. kedi yiyeceğinin "fare" model alınarak oluşturulması gerektiğinden söz ediyoruz.
 • hazır mamalar iyidir hoştur, başarılıdır. fakat mesela yaş whiskas en yaygın mama olmasına rağmen aşırı yağlı olduğu için çok kötüdür, uzun süreli kullanımda bağırsak sorunları ve tüy kaybına yol açacaktır. kedi mamaları da kozmetikler gibi. bazıları süslü paketlerde bol reklamla pazarlanıyor, ama en iyi kozmetik ürünleri, bir doktora danışarak eczanelerden alabilecekleriniz. dolayısıyla iyi kedi mamaları, marketlerde değil, kaliteli pet shoplarda ve veterinerlerde satılanlar.
  benim denediklerim arasında en iyi hazır mama hills science diet'tir, günümüzde yaklaşık iki kilosu 30 milyon civarındadır. evet pahalı bir mama fakat her kedi sever veterinerin onaylayacağı gibi en iyilerden birisi. başka iyi mamalar da var, iams gibi, royal canine gibi, ama ben hills'ten memnun kaldım.
  kuru mama yaş mamadan daha sağlıklıdır, kedilerin yaş mama sevmesine aldanmayınız. kuru mamanın diştaşı oluşumunu engellemek gibi bonusları da vardır. tabii kediyi sürekli kuru mamayla beslemek bağırsak problemlerine sebep olabilir, özellikle kedinizin çimeni ve çimene ulaşma şansı yoksa.
 • yumurta kedi için çok değerli bir besin olmasına rağmen eğer akı ile birlikte verilecekse mutlaka pişirilmelidir. çünkü çiğ yumurta akının içinde b vitaminini nötralize eden kimyasal bir madde vardır. yumurtanın sarısı kediye gün aşırı çiğ ya da pişmiş olarak verilebilir. vitaminli ve lezizdir evet.
 • patates, makarna gibi nişastalı besinler elbette ki sadece pişmiş verilir. kediye enerji sağlar fakat uzun süre nişastalı yiyeceklerle beslenen bir kedi şişko bir kedi olacaktır. şişmanlık kedinin doğasına aykırıdır*. şişman kedi eşittir zavallı kedidir. şişman kedinin sahibi dövülmelidir.
 • kaşar peynir ve beyaz peynir kedi için süper yiyeceklerdir. ama fazla tuzlu olmamalıdırlar. yoğurt ise süperdir kedi için, yiyebildiği kadar yesin.
 • sebze, hazım kolaylaştırması ve dengeli beslenmesi için iyidir, ama besin değeri kedi için çok azdır. sebzeyi vereceksek et ile birlikte verelim, dengeyi bulalım. mesela evde yapılmış en ideal kedi maması ciğer, patates ve havuç'un bir arada haşlanmasından oluşan sade ama süper bir mamadır. ancak ciğer çok tricky bir besindir kedi için, onu da ilerde bir yerde ayrıca yazalım.
 • balık kedi için çok kıymetli bir yiyecek, ama içinde ısıya dayanıksız ve çok önemli bir vitamin olan b1 vitaminini etkisiz hale getiren bir enzim olduğu için çiğ verilmemeli. eğer haşlanırsa da balıktaki besleyici maddeler ölüyor. kedi için en iyi balık ızgara balıktır. (ayrıca çiğ verirseniz nefesi kokar leş gibi)
  konserve balık (mesela ton) ise arada bir tadımlık verilebilir, ama çok yağlı olduğu için kediniz pis mideli değilse bunu geri kusacaktır. dolayısıyla önce bir parça su ile yıkarsanız şahane bir iş yapmış olursunuz. veya light ton balığı verilebilir, o zaten suda bekliyor.
 • ciğer bir kedinin en sevdiği yiyecektir. yüksek besin değeri vardır, hem de diyet yiyeceğidir. fakat çiğ ciğer kedide ishale ve mutlaka tenya ya da başka bağırsak parazitlerine neden olur. pişmiş ciğer tek başına kabzlık yapabilir kediciğinizde. dolayısıyla en iyisi patates ve havuç gibi sebzelerle birlikte pişirilip verilmesidir.
  çok fazla ciğer kedi için tehlikeldir. fazla vitamin depolamasına neden olabilir. dolayısıyla mesela arada bir ciğere ara verip kediyi iki gün sadece akciğer ile beslerseniz bu besin değeri sıfır olan akciğer bünyesini temizler minnoşun.