şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kediler hiçbir şeyi devirmeden paşabahçede raflar arasında gezinebilir ki bir köpeği paşabahçeden içeri sokmak bile tehlikeli olabilir. lakin bir köpek tasması takılıp rahat rahat dolaştırılabilir. bir kedinin kafasından tasma geçirmeye kalkmak ise büyük riskler içerir, tasmanın ipi olması söz konusu bile olamaz. kediler sallanan, boşta ve savunmasız tüm tekstil malzemelerine dalmak, dolanmak ve parça pinçik etmek isterler. ayrıca kedilerin pençeleri ve gece görüşü olan, karanlıkta ansızın parlayıp ruhunuzu dejenere edebilen gözleri vardır. buna karşılık köpekler taş zeminlerde koşarlarken tırnakları tık tık yere çarpar ve bu bir kedi gibi uyurken göbeğinize zıplamasıyla değil de yarı yoldayken farkedilmelerine neden olur. şefkat beklediği geceler bir köpek, sıkıldığı öğleden sonralarda ise bir laser pointer ve bir kediye ihtiyaç duyar insan...
 • kediler zor insanlarla yaşarlar
  köpeklerse kolay insanlarla
 • kedi insan gibidir, karakteri vardir. onu bir birey olarak kabul etmeniz gerekir. keyifli, keyifsiz zamanları vardır. genel itibariyle kaotik bir yapıya sahiptir kediler. kendilerine ters gelecek hiçbir hareketi kabul etmez.

  tanıdıklarına iyi davranırlar eğer kendine iyi davrandılarsa, tanımadıklarını önce tartar sonra davranır hatta bazen davranmaz.

  köpek şirindir. sahibine bağlıdır. karakteri onla eğilir ve bükülür.
 • köpek * daha çok ego tatmini için yaratılmıştır:
  her akşam eve geldiğinizde kuyruğunu sallayıp dilini höpürdetmek suretiyle size bağlılık yeminleri eder. kendinizi pek bir karizmatik hissedersiniz. özlenmek güzeldir.
  her sabah yatağınızı basıp sevgi dolu öpücüklerle sizi uyandırır. kendinizi pek bir değerli hissedersiniz. sevilmek güzeldir.
  yemeğinizi yerken masanın yanında dikilip saygıyla sizden payını bekler. kendinizi pek bir güçlü hissedersiniz. kontrolü elinizde tutuyor olmak güzeldir.
  siz evden çıkarken yalvarır yakarır gitmemeniz için. kendinizi pek bir şahane hissedersiniz. ihtiyaç duyulmak güzeldir.
  her daim, her istediğinizi yapar. kendinizi kusursuz hissedersiniz. emir verebiliyor olmak güzeldir.

  kedi ise her şeyden önce evde sizinle yaşayacak olan kendi özel zevkleri, tercihleri olan apayrı bir kişiliktir:
  her akşam eve geldiğinizde 10 dk. kendisini aramanız gerekir, kıçını kaldırıp da sizi karşılamaz, kaldı ki evde olduğu da şüphelidir.
  her sabah erkenden uyanıp evin içinde kendi kendine takılır. size hiç de ihtiyacı yoktur.
  yemeğinizi yerken eğer onun mama kabı boşsa kıyametler koparır.
  siz evden çıkarken önemli olan tek şey suyu olup olmadığıdır. uğurlama merasimleri gibi formaliteler zırva ve gereksizdir.
  her daim, ne isterse onu yapar. kendinizi biraz boktan hissedersiniz. sallanmıyor olmak bazen sinir bozucudur.

  sonuç itibariyle; kediler çok bencildir, evet. ama bencillik tamamıyle insana ait bir niteliktir ve insanlar birbirlerinin bu yönünü kabul etmekte çok zorlanırlar. ama kedi, tüm ukalağıyla insana bu yönünü kabul ettirebildiği için hayran olunasıdır. köpekse sadece insanın bu yönünü kabul etmekle yetinir.
 • sanırım köpek bakmak iki yaşında bir çocuk sahibi olmak gibidir, bir evde tek başına bırakıp çekip gitseniz, arkanızdan en geç yarım saat sonra ağlamaya başlar, maması onu ancak birkaç saatligine idare edebilir, tuvaletini kendi kendine elbette ki yapabilir ama nereye yapacagı önemlidir; fazla bunalıma girerse salonun ortasındaki halı ya da deri koltuklar iyi bi seçim olabilir onun için. oysa kedi bakmak yaklaşık 10 yaşlarında bir çocuk sahibi olmakla eş degerdir... karakter olarak çok mızmız ve problematik bir kedi olarak yetişmediyse, bir haftalıgına da yalnız kalsa kendi başının çaresine bakar, kaplar dolusu bırakılan mamaları yer, evet belki yalnızlıktan bunalır, üzülür sıkılır, nerde bu annem diye söylenir durur ama çok hayati bir tehlike arz etmez, tuvaletini yaptıgı yer de asla şaşmadıgından bokçuklarını da gider gene aynı yere muntazam bi şekilde bırakır. kedilere aferindir ama köpeklere de yazıktır. almayın bakamıyosanız.
 • kedi gibi kiz ile kopek gibi kiz arasindaki farka benzer.
 • bu kümeye 8 can da dahildir.
 • kopek sahibi olmanin nasi bi his oldugunu anlayan bi kisi,bi daha asla kedi sevmeye tenezzul etmez,kediler cok gereksiz hayvanlarmis gibi dusunmeye bile baslayabilir...

  evet,kediye yiyebilecegi kadar yemek birakilip gidilebilir belki ama...kopek sahibi iseniz,tatil planlari yapilirken,onun kabul edilmedigi yerler muhtemel gidilebilecek yerlerden cikartilir,cunku onu guvenilir birine birakip gitmeye bile insanin ici el vermez,ailenin bi ferdidir ve tatil kararinda onun da soz hakki vardir..
 • köpek kediyi, kedi ise fareyi kovalar.
 • köpek sizin için karşılıksız sevgi hayvanıdır. canınız istediğinde gidip sevebilirsiniz.
  kedi için siz karşılıksız sevgi hayvanı olursunuz. canı istediğinde gelir sizi sever.