şükela:  tümü | bugün
  • bir tur yaralanma sekli, kuduz asisi takip karti* ortaminda yaziyor.
  • tükürüğünde bulunan bir takım ismi lazım değil enzimler yüzünden bazı canlılar için öldürücü olan minik yara izleri.
  • vampir isirigi gibi biseydir. izler ayni, derinlik ayni, akan kan miktari ayni..
  • ozellikle yavru kedinin isirigiysa o minik incecik *dislerin izi butun gun boyunca kalir, kan ciktiysa gunlerle o izlere bakarsiniz.
    herkesin tirnak izi sandigi sey aslinda bir dis izidir. bir de tam isirik olmayan dis cizikleri vardir ki bunlar kedi isirigindan daha cok ama daha kisa sure can acitir. deri kabarir, kizarir ve kasinir. kedinizi gozunuz gormek istemez.*
    kediler tirnaklari kesildikce oyle zarar veremediklerini anlayip isirmaya kalkabilirler ve bu da saldiri anlarinda pence atmaktan cok isirma girisimlerinde bulunmalarina sebep olabilir.*
  • tam bir felaket. başıma geldi oradan biliyorum. 6 saat sonra başparmağım davul gibi şişti, ağrıdan/zonklamadan sabahı zor ettim. ilaç içmekten böbreklerim iflas etmek üzere, karaciğerim göçtü.

iki gündür konuşmuyorum ısırıkçıyla. ilişkimiz bitti.
  • ısırılan kişi tanıdıksa acıtmasına rağmen zarar vermez. eli geri çekmek yerine iyice ağzın içine itmek ise kediyi bu tür davranışları tekrarlamaktan kaçınır hale getirebilir. muhattap olduğum kediler henüz derimi delmeyi başaramadı, elimi dişlere doğru itmeme rağmen. ya bizim kedilerin dişleri kör ya da beni deri kalın, bilemedim. gerçi izler kamış kahverengi. neyse; zevki olaydır kedi ısırığı.
  • kedinin tükürüğünün zehirli olmasından dolayı ısırılan bölgeyi etkileyebilir. kediler küçük hayvanları da böyle ısırdığında zehirleyerek etkisiz hale getirirlermiş.
  • kedilerin çenesi kemik ve kas yapıları sebebiyle köpeklerin çenesinden daha tehlikeli olduğu için küçümsememek gerekir. ancak nedense kediler ilk silah olarak ağızlarını değil pençelerini kullanırlar, sanırım daha uzaktan etkili olduğu için bu şekilde davranıyorlar...
  • sirasiyla, ust uste giyilmis kot pantolon, tayt, kulotlu kislik yun corap, bacak derisi ve eti delerek isirilan nahiyede yilan isirigi gibi bir iz ve buyuk bir morarti birakmayi basarabilen isiriktir.