• 3 tipi olduğunu söyleyebilirim.
    1 - kilit sistemi hiç olmayan model: evinize başka kedilerin girme ihtimali yoksa, yani bir apartmanda üst katlarda yaşıyorsanız, kedinizin balkona çıkması için alınabilir. elbette fiyat olarak en ucuz model bunlardır.
    2 - kilitleme sistemi manuel olarak ayarlananlar: kedinin geçtiği kapıyı bir plastik parça ile içten dışa veya dıştan içe veya her iki yönde kilitleyen sisteme sahip olan model. çok kullanışlı olduğunu düşünmüyorum. çünkü en az bir yönü kilitlediğinizde kedinizin o yönü kullanma imkanı olmuyor. kapının amacına aykırı bir durum.
    3- mıknatıslı veya mikroçipli bir sistemle kapının açılmasını sağlayan model. kedinizin tasmasına takılan bir mıknatıs ya da mikroçip sayesinde sadece kediniz kapıdan geçmesini sağlayan, diğer sevimli arkadaşlarını dışarıda bırakan modeldir. mıknatıslı olanlar nispeten ucuzken, mikroçipli olanlar 900tl civarında bulunmaktadır.

şimdi bir kedi kapısı aldınız. kedinizin bu kapıyı kullanmasını istiyorsunuz ama onun canı istemiyor. öyle mal mal kapıya bakıp, onu pencere olarak kullanmakta inat ediyorsa, yapmanız gereken ödüllendirme yöntemini kullanmak. en sevdiği mamayı yemek için bu kapıyı kullanması gerektiğini anladığında fıldır fıldır girip çıkıyor enayiler. ancak bazı kedilerde bu süre 1 haftaysa, bizimki gibilerde 2-3 haftayı bulabiliyor. bir de artık kediden ümidi kesmeye başladığınız bir anda birden kapıyı kullanınca da, ben öğrettim diye gözleriniz nemlenebilir. sakın şaşırmayın.
  • dışarı çıkıp, içeri girmek için miyavlayarak sürekli çalışmasını bölen kedisinden bıkan isaac newton tarafından icat edilmiştir.
  • son 6 aydır dışarı çıkma aşığı üçlü renkli kızımız pakize için mıknatıslı modelini kullanıyoruz. pakize ve bizim hayatımızı kolaylaştırdı. artık balkon kapısında kedi beklemeye son verdik. pakize de işten gelsinler de beni dışarı cıkarsalar diye bekleme derdinden kurtuldu.

süreç bizim açımızdan söyle ilerledi.

sipariş
    internetten ferplast swing 7- 4 yollu manyetik kedi kapısı sipariş ettik.

montaj
    biz çift camlı bir pencereye taktırmak istediğimiz için camci abimizi eve çagırdık. cam yerinden söküldü, kesildi, bantlandı ve tekrar yerine takıldı. biz daha sonra vidaları ile kolayca montajını yaptık. biz camcı abimize 50 tl verdik. sizin memlekette fiyatlar nasıl olur bilemem..

alıştırma
    bu kısım açıkçası beklediğimden zor geçti. kedimizi daha akıllı zannediyorduk ama değilmiş. aşığı olduğu whiskas yaş mama ile defalarca alıstırma yaptık. bir hafta sonunda içeri dışarı kullanmaya alıştı. bu yüzden sabırlı olmakta fayda var.

kullanım
    mıknatısı kediler için birazcık büyük ama çok rahatsız edecek boyutta değil. kedi kapısının 4 ayarı var.
    *dışarı çıkışa izin verip içeri girişe kapalı
    *içeri girişe izin verip dışarı çıkışa kapalı
    *giriş çıkışa kapalı
    *giriş çıkış serbest
    yönlendirme çubugu sayesinde kedinin içeride mi yoksa dışarıda mı olduğunu anlayabiliyorsunuz.
    dışarıdan başka hayvan girme durumu yok. ancak rüzgarın esme yönüne göre arada kendiliginden tıkırdama yapabiliyor.
  • aynı zamanda bi kediseverolan sir isaac newton tarafından icat edilmiş, kedilerin hacet lerini giderip hava almaları, çapkınlığa çıkmaları için evin sokak kapısına yaylı bi sistemle yapılmış minik kapılardır.
  • kedilerin misafir kabul edebilmesini sağlayan vip girişi.
  • kapıların orta alt bölümü delinmek suretiyle takılarak kedilerin daha sosyal bir hayat sürdürmelerine yarayan aparat.üstünde dönen bir düğme yardımıyla giriş ve çıkışlar kedi yolları müdürlüğü şeklinde isteğe göre tutulabilmekte ya da açılabilmekte.tabiiki de kediler bunları işlevi dışında da kullanarak çok eğleniyorlar.misal protesto yaparken patileyince gerçekten de dikkat çekici bir ses çıkarabiliyor, iki kedi karşı karşıya gelip güvenli şartlar altında kavga edebiliyor ve içeriden az bir şey de olsa kendi boyları hizzasından dışarıyı seyredebiliyorlar yani çok cazip ve tüm bu aktiviteler bir yana her dakka kapı açıp kapamaktan büyük ölçüde kurtaran ve aynı zamanda da yabancı kedileri de engelleyebileceğiniz çok faydalı aparat.
  • boynuna takılan bir parça ile sadece ilgili kediye açılan, elektromanyetik kontrollü olanları da varmış.
  • alip da kedimin kullanamadigi kapidir.

bahceli bir evde oturuyoruz.

once camcilarla gorustum.
    veranda kapisi 2x2m cift camli surgulu kapi.
    buyuk cami hem de cift oldugu zaman camcilar kesme riskini almiyorlar. cunku catliyor ve kiriliyor imis.

baktim olacak gibi degil. pvc kapicilarla iletisim kurdum.
    surgulu kapiya dokunmadan araya panel yaptirayim dedim. kedi kapisi genisliginde. kapinin kapanmasi icin kasadaki yive girmesi gerekiyor vs vs vs olmaz dediler. katiyen olmaz.

o zaman napalim dedim.
    bir tanesi “kapinin ortasina ortahat atarim, her kosulda yardimci olurum” dedi. olmadi.
    kapiya orta hat atip alt kismi lambri ile kaplayip, kedi kapisini icine takacakti.
    ıyi ki olmamis, kapi cok cirkin gorunecekti. ev sahibi de benden yeni kapi isterdi.

hadi dedim duvari delelim, azim var.
    aldigim urun manyetik oldugu icin 55 mmden kalin duvara olmuyormus. evde uygun bosta tek bir duvar var o da 15 cm. duvar degil, sur mubarek. bosta kalan diger yerler kolon.

neticede elimde kaldi kutu.

bahceye kedi kulubesi yapayim, ben yokken mamasini diger kediler de yemesin, kendi evi olsun. 400-500tl yapariz dediler.
    biri elindeki kulubeyi satmak istedi, kulube mama kabini koyarsam kedinin armadillo gibi kivrilip uyumasini gerektiriyor. kedi bey sirt ustu yatip, gerinince 55cm olabilen yay kivaminda.

kullanilamamis kedi kapisinin kullanilamama nedenleri bunlardir.

dolayisi ile arastirip almanizi tavsiye edecegim guzel bir fikirdir.
  • çalışma odamın kapısına takmak istediğim kapı.

sürekli ama sürekli, içerdeyken dışarı çıkmak isteyen, dışardayken de içeri girmek isteyen kedilere sahip olduğum için kapımı kapatamıyorum. kapatırsam da iki dakikada bir kalkıp kapıyı açmam gerekiyor. bu durum beni çok geriyor ve sanırım tek çözümü kedi kapısı.

model konusunda tavsiyelere açığım. ev içinde kullanılacağı için kilide ihtiyaç yok.
hesabın var mı? giriş yap