• kapatilmasi degil, bilhassa yayginlastirilmasi ve gelistirilmesi gereken yerlerdir.
    (bkz: kediyi kopegi kisirlastiran zalim insanlar/#12992349)
  • sozlukteki hayvan dostlarinin sayisi dikkate alinirsa yilin bu zamani kesinlikle cok ise yarayacak merkezler.
    kedi kisirlastirmanin bu tarih itibari ile kliniklereki maliyeti 100-140 mio arasinda degisiyor.
    yıldız parkı girisindeki hayvanları koruma dernegi'nde -tel:0212 227 72 65 burasi oldukca yogun bi merkez olmakla beraber- bu islemin maliyeti 50 mio. daha ucuza mirnavimi bu dertten kendimi uykusuz gecelerden nasil kurtaririm derseniz bazi belediyeler bu hizmeti ucretsiz veriyor. besiktas ilce sinirlari icinde oturanlar ortakoydeki merkezden-tel:274 63 64-ucretsiz faydalanabilir.
    ucretsiz hizmet veren, sokak hayvanlarini oldurmek yerine, toplayip kisirlastirip asilarini tamamlayip tekrar alindiklari muhitlere birakan bu merkezlerin temizlik maddesi ve eski gazeteye bol miktarda ihtiyaci oluyor. cope atacaginiza onlara verirseniz faydali bi is yapmis olursunuz.
  • istanbul içinde uygun fiyatlı bir yer bulamadım. bir dişi bir de erkek kedim var. yeşillendirirseniz hep beraber çok mutlu oluruz.

edit: belediyeye ücretsiz yaptırdık. 300-500'den kaçmak için değil de, birinin 100 dediğine 500 diyen veteriner terörüne tepki olarak bile değdi. oğlumuzun sağlığı yerinde, belediye sokak hayvanı kategorisinde baktığı için kulağına çentik attılar. sizin için de sorun değilse mesaj atın yardımcı olurum elimden geldiği kadar.

edit2: mesajlara yetişemediğim için burada yazayım. ben kadıköy belediyesinde yaptırdım, oranın prosedürüne göre anlatıyorum. ikamet ettiğiniz yerin belediyesini pazartesi sabah 8-9 arası üst üste arayın. çok kişi aradığı için biraz zor düşüyor. gün alıp gidin, ikamet adresi olarak belediyenin bulunduğu yeri yazmalısınız. belediyenin bu hizmeti normalde sokak kedileri için. sizin kedinize de sokak kedisi muamelesi yapılacağını unutmayın. kağıda sokak kedisi yazıyorsunuz, ev kedisi derseniz ücretsiz olarak yapmıyorlar. taşıma çantasıyla beraber belediyeye teslim edip, daha sonra belirttikleri saatte gidip kedinizi alıyorsunuz. tıpkı sokak kedileri gibi kulağına minik bir çentik atıyorlar. benim gittiğim gün neredeyse 20 kedi vardı içeride sahipleriyle beraber. çoğunun sahipli olduğunu düşünüyorum.

edit3: dün kafayı yemiş bir sözlük yazarı vay sen nasıl sokak kedilerinin hakkı olan hizmeti çalarsın falan dedi. arkadaşlar belediyeyi arayıp randevu alıp ücretli de kısırlaştırma yapabiliyorsunuz. günlük kontenjan belli. yapılan işleme para verdiğinizde o parayı al kardeşim diye sokak kedisine de vermiyorlar. orası da sokak hayvanları merkezi değil belediyenin veteriner hizmetleri. sokak kedilerine ücretsiz sadece. zaten bizim kediler sokak kedisi, annesi sokağa doğurmuştu biz de evimizi açtık. bakımına vergimi verdiğim belediye destek oluyorsa kusura bakmayın da hakkımdır. belki maliyeti düştüğü için cesaret edip bu vesileyle bir kediyi daha kurtaracağım sokaktan? duyarlı olacağım diye iyice manyadınız.
  • ilçe belediyelerinden telefonu ve yeri öğrenilebilir. ücretsiz yapan barınaklara, sokaktaki yavruları toplayıp götürebiliyorsunuz. yalnız tek seferde 15 tane götürmeyin, tersliyorlar. azar azar, hisettirmeden: haftada 2 tane, gibi.
  • cok guzel bir misyon edinen merkezler

bu entryyi yukaridaki hayvanseverlik ve hayvan kisirlastirma elestirileri baglaminda yaziyorum

bu belki onyillardir var olan, cevaplari verilmis, artik biraz çiğ kalan elestiriler.

ne kedilerin ne de kopeklerin "dogal" ortami sehir hayatidir. velhasil dogal duzenlerine bir mudahele soz konusu degildir

kisirlastirmak hayvanlarin sagligini, omrunu uzatir. kediyi daha mutlu kılar.

hayvanlardaki bebek sahibi olma ve evlat sahiplenme mekanizmasi insanlardaki gibi calismaz. hormonsal bir meseledir. kedinin icinde bulundugu bir hormonsal durum ona ciftlesme durtusu verir, baska bir hormonsal durum da cocugunu emzirip koruma durtusu verir. bu hormonsal durumlarin olmadigi anda kedilerin ne kendi hur iradeleri ile ciftlestigini ne de cocuklara sefkat gosterip bir aile kurmak istedigini gorursunuz.

sehirde dogan her kedi yavrusu, inanilmaz sikintili ve dogal olmayan bir ortama doguyor. bunu anti-natalism perspektifinden incelediginizde neden dogmamalari gerektigi kafanizda daha iyi oturacaktir.

her kedi dogumu, hem anne kediye hem de yavru kedilere yaziktir. engellenebildigi kadar engellenmelidir
  • kedinizi kısırlaştırmaya gerçekten paranız yok ise, kadıköy belediyesi merdivenköyde ücretsiz yapıyor. işlemler gayet basit. bence paranız olsa zaten böyle ucuz yollu bir şeyi tercih etmezsiniz zaten. dip not kulağa çentik atıyorlar.
  • ankara üniversitesi veterinerlik kliniğinde dişi kedimizi kısırlaştırdık. hocamız 5 dakikada halletti. akşam teslim aldık. açılan yara nokta kadar ve tek dikiş ile duruyor.

daha önceden başka veterinerler bize bu olayı çok korkutarak anlatmışlardı. 5 gün onlarda kalması gerektiğini antibiyotik uygulanması gerektiğini vs.

sağolsun hocamız her şeyi halletmiş. daha önceden başka veterinerlere erkek kedimizi traşa götürdüğümüzde verdikleri anesteziden hayvan bir hafta kendine gelememişti. şimdi kısırlaştırma işlemi biter bitmez kızımız ayaklandı.

işi bilen veteriner ile acemi ve paragöz veteriner farkını burada anladık.
  • geçen sene kedimi aldığım zaman uzun araştırmalarımdan sonra denk geldiğim,sokak kedilerine ücretsiz baktıkları için kedim için harcadığım ücretlerin onlara gitmesini umarak kedimi buraya götürmeye başladım yer büyükşehir hayvan hastanesi.her gittiğimde hep güler güzlü ve çok ilgili doktorlar.sağlık karnesini burada aldım düzenli olarak aşılarını burada yaptırıyorum.geçenlerde kedimi kısırlaştırmak için randevu aldım.fiyatı 150 lira.yine içim rahat etmedi diğer özel kliniklerden de fiyat aldım uçmuşlar.400-600 arası hep fiyatlar.tostos oğlum dün ameliyatını hayvan hastanesinde oldu.güler yüzlü tatlı bir kadın veteriner ilgilendi bilgi verdi kısa sürede evimize gönderdi bizi.bu süre zarfında içeri gelen sokak kedilerinin haddi hesabı yok.doktorlar hep ilgiyle yaklaşıyorlar.güzel bir hastane tavsiye ederim.
  • leyla kızımızı götürmek için arayışta olduğumuz merkezler.

istanbul maltepe, kadıköy civarında, klinik ortamı olan, temiz hijyenik her yer olur.

aldığım ilk fiyat 600 lira. piyasayı bilmiyorum ama fazla gibi geldi :/

bilenler yeşillendirsin...

edit: kadıköy belediye'sinin evcil hayvan birimi imdadıma yetişti.tişikkirler bitutam
    haftaya ameliyatımızı olacağız inşallah dinimiz âmin ^^
hesabın var mı? giriş yap