şükela:  tümü | bugün
 • düzenli olarak birilerinin çok samimi, hassas bir kaygı olarak dile getirdiği zalimlik.
  o kişiler ki neyin doğal ve en doğru olduğu konusunda çok keskin bilgiye sahiptirler.

  (bkz: kediyi köpeği kısırlaştıran zalim insanlar)

  gerçekten sokak hayvanlarına eli değmiş, neyin doğal olduğu hakkında ahkam kesmeden önce şartlardan, sonuçlardan bahseden bir iki suser ki meselenin sadece gürültü olmadığını da anlatmışlar, ciddiye alıp cevap vermiş.
  oradan devam edebilirsiniz.

  edit: başlığı açan arkadaş diyor ki, "eve alınan kedilerden bahsettiğimi anlamadınız mı?"
  ben kendisinden özür diliyorum, eve alınan kediler hakkında bu açıklayıcı yazısını dikkate almaya davet ediyorum herkesi.

  edit2: başlığı açan arkadaş gitmiş, birinin başına kalmış :/
 • kedi ve köpeklerin türlerinin çiftleşemedikleri için değil, yaşam alanları kalmadığı ve insan nedeniyle ölüm tehdidi altında olduğunu düşünüyorum.
  3-4 ayda bir kızgınlığa giren ve en az 3 yavru doğuran kedi/köpeklerin doğal ortamları insanlar tarafından işgal edilmiş, barınma, beslenme ve yaşama imkanları çok zorken, açlıktan,hastalıktan,insan faktörünün(trafik, şiddet...vb) acı içinde ölecek, telef olacak yavruları ve onları doğuran anneleri korumak olarak bakılmalı. insanların kendi rahatı için değil bakabilecekleri canları düşünerek tercih etmeleri gerekmektedir.
  ayrıca veteriner hekimler ergenliğe girdikten sonra kısırlaştırmanın hayvana zarar vermediği tam tersine uzun ve kaliteli bir yaşam için bazı önemli faydaları olduğunu da belirtmekteler.
  hayvanların yaşam alanları ve doğal yaşamlarını sağlanıyorken kısırlaştırma elbette sağlık dışında tercih edilmez ancak yargılamadan önce hayvanların hangi koşullarda yaşadığını birinci plana almak gerek. psikoloji meselesinde ise hem veteriner hekimlerden öğrendiklerimi hem de tecrübelerimle olumsuz bir tecrübe yaşamadım tam tersine agresyonun azaldığı, daha sakin olduklarını gördüm. önce sokaklarda perişan hayvanların koşullarını iyileştirmemiz gerekiyor.

  edit: yeşillenemelere istinaden ev kedisi sokak kedisi farketmez her kızgınlık döneminde(yılda en az 4) çiftleştiği takdirde min 3 yavrudan 12 yavruya sağlıklı, yaşanabilir mekan ve imkanlar sağlıyorsanız kısırlaştırmayın. sizin için uygun zamanda çiftleşmesine izin verip diğer kızgınlık dönemlerinde hayvanın beynini şişiren hormonlarla yaşamasına sebep olup, kendi egonuzu da hayvanın doğasını bozmuyorumla avutabilirsiniz. hayvanda çiftleşme isteği türün devamı için taşıdığı genetik bir koddur. hormonlarla sağlanır. ve bu hormonlarında yine kendi düzeninize göre düzenlemekle kısırlaştırmak arasına etik olarak fark yoktur. hayvanın haklarına müdahale etmekse ikisi de müdahaledir. kısırlaştırma bakabileceğin kadar çocuk sahibi olmakla daha çok benzer bir düşünce yapısı.
  not:türleri tehdit altında yazmıyor yaşamları tehdit altında yazıyor. yeşillendirmeden önce okuyun, okuduğunuzu anlamaya çalışın, sözlük falan kullanın.
 • hayvanların en doğal hakkı çiftleşmeyse neden evde tek başına besliyorsun kedici dedirtir insana.

  sahi senin köpek neden yastığa halleniyor?

  doğal hakkından-doğadan bahsedip, hayvanı eve kapatan insan, hayvanın hakkını kısırlaştı diye savunacaksa hiç savunmasın abicim. böyle tutarsızlık olmaz!

  sal doğaya o zaman yavrulasın niye hapsediyorsun ki!? çiftleşme doğal hakkıysa özgür olması en olağan durumdur.

  adam vicdan yapmış kedicikler kısırlaştı diye ajitasyon yapıyor.
 • hayvanları eve kapatmanın daha büyük zalimlik olduğunu bilmeyenlerce dillendirilen hede...
 • vakti zamnında benimde kısa bir süre düşündüğüm, sonra da bu hayvanlara yaşayacağı ufacık bir alan bile bırakmadığımız için evde yada dışarıda yaşasın fark etmez, her kediye yapılması gerekliliğini savunduğum durum. gün geçmiyor bir hayvan cesedi görmeyim. sıcakta su bulamazlar, soğukta sıcak bir köşe. üstüne bir de insanlardan zulüm görürler.

  ek olarak, bu başlığı açan arkadaşın kedisi var mı merak ediyorum, zira aslında kedi kısırlaştırmaya değil de kedi beslemeye karşı gibi geldi bana.

  son olarak, kontrolsüz üreyen cahil ve %100 bu dünya için zarar olan insan ırkı için de zorunluluk haline getirilmeli kısırlaştırma.
 • amerikanyalarda kısırlaştırmak mecburiyetindesiniz eğer ki hayvan doğurtma lisansınız falan yoksa bildiğim kadarıyla. o yüzden bütün köpekler kısır genelde.

  ben dişi kedimi de, erkek köpeğimi de kısırlaştırmadım.

  velhasıl, benim orospu galiba hamile. habire sokağa kaçıp, alem yapıp dönüyor. karın şişti sanki, gözler de bir garip bakmaya başladı. 9 tane falan doğurursa, kısırlaştırmayı bırakın mümkünse beton dökerim. bir kez anneliği tatmalılar ama her halukarda sanırım.
 • doğasından kopar, kısırlaştır, beslenme şeklini değiştir, hapset sonrada ben hayvanseverim de. tüm evini beşyüz kediyle paylaşsanda kısırlaştırıyorsan değilsin arkadaş. eve hapsediyorsan doğasında koşmak olan köpeği değilsin işte, balığıda kuşuda alıp mamayı dayıyorsun ya de-ğil-sin. ıster pet şoptan al ister sokaktan. sokakta şartlar daha kötü falan hikaye. hapsedemessiniz. alın evinize bi bufalo. yemesin kaplanlar onu. afrikada şartlar kötü çünkü
  tamam sakinim.
 • çiftleşmesine mani olan bir durum değildir kısırlaştırmak.