şükela:  tümü | bugün
 • olcumlere gore 55hz-79 khz frekans bandindaki sesleri (10 oktav) duyabilen geli$mi$ avionik supersonik cilgin extrem duzenektir.. bu rakam insanlarda a$agi yukari 31 hz-18 khz, kopeklerde ise 67 hz-44 khz arasindadir (9 oktav a$agi yukari ikisi de)
 • aslinda du$unuyorum da kedilerle kiyaslandiginda duyma yetimiz yetersiz diye kompleks yapmamiz yersiz cunku bizler daha akilliyiz birsuru teknolojimiz var (bkz: pentium 4) ya$asin 23 nisan.
 • arkaya doğru yatırılıp da turboya geçtiği zaman tehlike habercisi olan organ. aynı anda kedinin gözleri de çekikleşip, vampir gözü gibi olmuşsa, kediyi kızdırma mevzusunun boku çıkmış demektir. ortamdan sıvışılır inceden.

  şekil a;

  (bkz: http://www.calgaryhumane.ca/…/cat_emotion_upset.jpg)
 • kedi kafa hareketi yaparken işaret parmakların üçgen yapılıp kafanın üstüne iki yana koyularak oluşturulduğu kedilerin duyma, kıllanma belirtme organı.
 • kedilerin en sevimli yerlerinden biri. özellikle kafasına göre küçük kulakları varsa, kedi biraz torlak ve tıknazsa opmeye doyamazsınız.
 • zaman zaman içinin kulak pamuğuyla narince temizlenmesi gereken kulaklardır. özellikle bahçede sokakta gezen bir kediyse.
 • bu kulağı titretmekten zevk alanlar bir de o ısırılası kulaklara üflemeyi denesinler.
  tabi yazıktır hayvancağız zevkten titretmiyor o kulakları. tepkime olarak belli bir titreşim seviyesinden sonra rahatsız olup kaçar yanınızdan. sonra demeyin niye kaçıyor benden diye.
 • ters çevrilip bırakıldığı zaman bir süre o halde kalır...
 • yinelgen bir davranışı vardır.

  kedi farkında olmadan kulağının tüylerine bir cisimle dokunursanız, kulak refleksle hemen geriye gidecek ve hemen eski pozisyonuna geri dönecektir. sinekleri kaçırmak için çok kullanışlı olan bu teknik, insanın suistimaline son derece açıktır. zira dokundurduğunuz cismi çekmezseniz, eski pozisyonuna dönen kulak dokunduğu cisimden yeniden huylanacak, ısrarcı bir sinek zannettiği cismi aynı teknikle üzerinden atmaya çalışacaktır. bu şekilde döngüye giren kulağı 7hz'de titreştirebilirsiniz.

  aynı teknik eski model elektrikli zillerde de kullanılmaktadır:

  1. elektrik alan bobin metal kolu çeker
  2. metal kol hareket edince elektirik akımı kesintiye uğrar
  3. akım olmadığı için metal kol eski konumuna döner
  4. eski konumuna döndüğü anda sistemden elektrik geçer ve bobini tekrar aktive eder. (goto 1)

  (bkz: zil aldatmacası ve kedi kulağındaki mucize)
 • kedim daha bebekken bir gün veterinerde;

  adamın biri: siyam mı bu?
  licorice: evet
  adamın biri: benim de var evde ama dana kadar oldu, bu çok şeker
  licorice: eheh evet
  adamın biri: kulağını ısırabilir miyim?
  licorice: (salak olur) ha?!? yani?
  adamın biri: (kıt diye ısırır sushi'nin kulağını) oh be! bizimki ısırttırmıyor artık (allah allah neden acaba?)
  sushi: *tırsss*
  licorice: *tırsss*

  bu da böyle bir anımdır.