şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
  • iki aylık bir kedinin önüne konduğunda, hayvanın ilk saniyesinde kazdığı, onuncu saniyesinde kazdığından farklı bir yerine sıçtığı ve yirminci saniyesinde sıçtığından farklı bir yerinin üzerini kapattığı mucizevi şey.

(bkz: genetik kod)
  • boyle sanki ekin ekmissin de mahsulunu topluyorsun. kedi bolca sicmissa icini bir sevinc kapliyor, az sicmissa huzunleniyorsun filan. garip bir duygu.
  • ben bunu temizlemesini çok seviyorum lan!

normalde kedi kumu sevilen bir şey değildir ve kötü kokar evet. şimdi benim önceki pisimde bissürü marka denedik ve kötü kokuyordu. ama bu ak kedi kumu gerçekten iyiymiş yani. çişler topaklanıyor hemen temizlemesi kolay oluyor. koku da yapmıyor her gün temizlediğim için.

günde beş dakikayı ayırıp o kum kabının başında elde kürek bok madenciliği yapmak terapi gibi bir şey. aklıma çocukken kum havuzunda oynayışım geliyor. çok seviyorum kum temizlemeyi. kedi kumundan kale yapasım filan geliyor. müthiş zevkli bir şey.
  • israf olmasın. kedi kumu temizlemek veyahut da gece vakti kedi kumu temizlerken akla gelenler filan diye başlıklar açmayacağım.

kedi kumunu temizlemek bir sanattır, yöntemdir, takınıtıdır.

- kedi kumunun miyadını doldurduğundan emin olun. kedi kumu küreği ile biraz eşelemek, kedinizle empati kurmanızı sağlayacak, onun gördüklerini göreceksiniz. eşeleyince gördükleriniz hoşunuza gitmiyorsa vakit tamam demektir.
    - uygun giysiler giyin. ayağınızda altı temizlenebilecek terlikler olsun, çoraplı filan asla olmayın, çişli ortam kayar.
    - kaba uygun büyüklükte bir poşet alın. genellikle migros poşetleri idealdir. çok kalın değiller ama ağzının dar olması işimizi kolaylaştıracak. sağlam ama çok geniş ağızlı bir poşet toparlanmaz.
    - varsa kedi kabının kenarını çıkarın.
    - bu arada dökülen ve zaten yerlere saçılmış olan kedi kumu ve kakaları süpürün, orası olay mahalli, temiz olsun.
    - kedi kabı henüz yerdeyken poşeti dar kenarından kaba geçirin. yarısına kadar filan. sonra poşet üzerindeyken kabı o yana doğru devirin. kedi kumu küreği yardımıyla dipte yapılmış kumları da sıyırın.
    - poşetin ağzını toparlayın ama kilitlemeyin daha lazım.
    - kabı uygun yeriniz neresiyse lavabo veya küvet, sıcak suyla eski bir bulaşık süngeri ve sevdiğiniz kokuda bir deterjanla iyice yıkayın. çiş kokulu bir kaba gül bahçesi de döksek işe yaramaz. kabın altını ve kenarlarını da yıkamayı unutmayın, neler geldi onun başına.
    - bu iş için ayırdığınız bir bez veya gazete kağıdıyla kabı iyice kurulayın. altını da kurulayın ki mekanda gereksiz bir ıslaklık kalmasın.
    - diatomit (artık her ne ise) kum kullanıyorsanız altına bir adet full gazete koyun. tam boyut gelir, fazla çişi emer. silikon kum varsa hiç bir şey koymayın. alice* ucuz silikon kum çıkartmak kaydıyla dualarımızı almıştır, faydalanın.
    - kenarlığı da yıkayın ve kurulayın, takın.
    - kumu kaba boşaltın.
    - heyecanlanmadan bir dakika bekleyin... büyük ihtimalle bütün bu faaliyeti en ön sıradan seyreden kediler ilk vuruşu yapmaya hazırlar. onlara vakit verin.
    - pis kum yüzünden tutulan çişler ve kakalar büyük bir mutlulukla daha el değmemiş kuma bırakılırlar.
    bu noktada kızmak yerine suçluluk duymak, "ah yavrum ne kadar sıkışmış" filan demek opsiyoneldir, lazımdır.
    - ilk cemrenin ürünlerini hemen alın. hani poşeyi bağlamamıştık ya, hah işte bunun içindi! kurulama için kullanılan gazete kağıtlarını, ilk kakaları vs. de ekleyip poşeti bağlayın ve hemen kapı önüne postalayın.
    - son olarak çevreyi bir daha süpürmek ve silmek iyi bir şeydir.
    kedilerimizin üç günlük sebepsiz gerginliğini çözmüş olduk.
    tebrikler.
  • yanibasinizda bir insaat olmasi halinde belese getirebileceginiz hacet seysi. hele de yillar boyu bitmek bilmeyen bir insaatsa..lan bitmez tabi o insaat kumun yarisini götürdün zaten.
  • kedinizle doğrusunu bulana kadar para yakan kumdur.

+kumdan kalelerimiz olsun istiyorum... içine sıçalım...
    -miuuv!
  • tek kedi varken hayat ne kadar kolaydı ve her şey ne kadar güzeldi. ayda bir kere migrosa gider ve bir paket kum alırdın, sonra da bir ay boyunca kum derdi düşünmezdin. sonra bizim kız yavruladı ve yavruları verecek yer bulamadım. şimdi tuvalet büyük sorun oldu bize.

yani sonuçta bahçeli evimiz var, sal bahçeye gitsin de, kazın ayağı öyle değil. havalar yağmurlu, soğuk, bu çocuklar ufak. zırt pırt ben onlara camı kapıyı nasıl açayım? mecburen evde bir kum olacak. annemle zaten kedi kumu yüzünden papazdık. ne kullanırsak kullanalım evdeki kokuyu önleyemedik. kokuyu önlesek, mesela mırmır ve akkum ile cidden kokusuz süper zamanlarımız oldu, ama onlar da bir ev yayıldılar patilerinin arasına girip. annemle çok fena papaz oldum. en sonunda, veteriner arkadaşımın "kızım kedi silikozis hastalığına yakalanana kadar 20 yıl orda kazı yapması lazım, hayvanın ömrü zaten 10-15 yıl, kullan gitsin" demesi ile silika kuma geçtim. ve yaklaşık iki yıldır da sorunsuz, mutlu şekilde kullanıyordum. taa ki bizim kız yavrulayana kadar.

ulan en kötüsü de, işsiz zamanıma denk gelmesi oldu. param yok amk. yok yani, naaptım ben de, temizmama'dan kum sipariş ettim. çünkü çok ucuzdu. ve temizmamadan ucuz ve kaliteli mama aldığım için, kumların da öyle olacağını varsaydım. iki koli aldım ninja hamile kaldığında. 1 paketin 1 kediye 1 ay gitmesi lazım değil mi? bizim tek kedi, o kumu iki haftada birbuçuk ay kullanmışçasına piç etti. koku konusunda da çarliden farksız bi performans çıkardı. neyse, yavrular doğdu. ilk başta tabii ki kum kullanmadılar, anneleri temizledi, rahattık. ama sonra o dönem geldi, artık kuma gidip şırıl şırıl işiyorlar. o temizmamadan aldığım kum iki gün dayanmıyor. cuma değiştirdiğim kum, pazartesi günü sırılsıklam oluyor. bildiğin su içinde yüzüyor. tamam yani bir ay dayanmasını beklemiyorum da, iki yavru en fazla ne kadar işeyebilir ki?

işin kötüsü bulunduğum yerde kedi kumu satan biyer yok. internete bağımlıyım. neyse petburada'dan 5 paket mırmır kristal kum söyledim. bugün geldi. ay büyük nimet gibi döktüm kum kabına. nasıl sevindim. kediler de sevindi hemen girip işediler. hayvanlar cidden giremiyordu kuma artık. sağa sola işeyecekler diye ödüm patladı ama allahtan yapmadılar öyle bir şey. bakalım mırmır kumdan nasıl verim alacağım. yani ninja tekken, bir-birbuçuk ay falan gayet iyi idare ediyordu. şimdi 3 kedi var, nasıl bir performans verecek göreceğiz. 2 hafta dayansa razıyım. ancak sanırım yine annemle papaz olmayı göze alarak, topaklanan kuma dönecekmişim gibi hissediyorum. daha ekonomik olacak ve koku konusunda da daha iyi performans verecek gibi. yani kristal kum tek kedide nimet, ama çok kedide o kadar performanslı değil gibi. ama ince taneli kum alırsam bu sefer de tüm ev kum olacak ve annemle komple papaz olacağız ve beni kedilerle kapının önüne koyacak gibi hissediyorum. ay allahım çıldırcam yaa... bari hemen iş bulsam.
  • topaklananların ince olanını alıp, altına bir de elekli kedi tuvaletini koyduğunuzda hem kokudan, hem zahmetten, hem de masraftan kurtulabiliyormuşsunuz. eleği kaldırıyosunuz hooop altında tertemiz kum, üstelik çiş kalelerinin şekillerine göre kedinizin haftalık falına bile bakabiliyorsunuz.
  • gereksiz konularda bilirkişi olarak biraz bilgi verebilirim bu konuda. içine çimento katıldığından falan bahsedilmiş, yok öyle bişey ne çimentosu yahu. kedi kumu olarak kullanılan materyal 6-7 tipten fazladır. bazıları bentonit, sepiyolit, zeolit, atapuljit, diatomite, ahşap(ağaç kabuğundan üretilir), corn, silica gel vs. diye gider bu tipler.

dünyada kedi kumu piyasası 6 milyar doları bulur, en büyük üreticiler ispanya, kanada, çin, türkiye, rusya diye gider.

gelelim bu hammaddelere, türkiyeden en çok çıkarılan killer sepiyolit, bentonit, atapulgit , diatomit ve zeolittir. bunlar sanayide farklı amaçlarla da kullanılırken kedi kumuna en uygun madde benim görüşüme göre bentonittir, bu madde doğal olarak topaklanır ve absoprsiyon oranı %200 civarıdır(kilin tam analizine göre değişir). bentonitin topaklaşmayan ve genellikle kalsiyum bentonit olarak geçen tipi de bulunmakla beraber soda eklenerek topaklanır hale getirilir ve bu şekilde üretim yapılır. koku gidericiliği iyidir, rengi koyu yeşil, yeşil, açık kahve yada koyu kahve, beyaz olabilir. diğer bir madde olan sepiyolit(ispanyol tolsa bu kilde dünya lideridir) de türkiye'de çıkarılır. topaklaşmaz, absorpsiyonu %100 civarıdır, rengi genellikle açık sarı ve beyaz, kirli beyaz şeklindedir. koku gidericiliği(odor control) iyidir. diğer bir madde olan diatomitin absorpsiyonu %70-80 civarıdır ve sepiyolite göre daha hafif bir maddeddir. yine koku giderciliği iyi olduğu söylenir. zeolite ve atapulgite ise absoprsiyonu olduıkça düşük olup oldukça ağır maddelerdir(yüksek yoğunluklu) ve piyasada çok fazla bulunmaz.
    kedi kumu boyutlarıyla ilgili birkaç bilgi verilmiş bunlar büyük oranda doğrudur, uzun tüylü kediler için, yavru kediler için vs birçok kediye göre tane boyutu değişebilir.

gelelim kısaca türkiyede marketten hangi kedi kumunu almanız gerektiğine.. birçok marka verilmiş ben direk marka vermek istemiyorum ama dikkat etmeniz gerekenleri maddeler halinde sıralamaya çalışacağım:

- silica gel görünüşüne aldanılarak çok kullanılan bir tiptir fakat dünyada silica gelin tozunun kedilerde akciğer sorunlara yol açtığı bir çok makale tarafından kanıtlanmıştır. absorpsiyonu da oldukça düşüktür zaten.kalitesine göre değişmekle beraber %60-70 i geçmez. içinde gördüğünüz o mavi taneler de sadece boyanmış silica gel taneleridir ve koku gidermede hiçbir rolleri yoktur. aksine o mavi tanelerin absorpsiyonu neredeyse sıfırdır. marketlerdeki tüm silica geller çin'den ithal edilmiştir. türkiyede bu konuda pek kimsenin bilgisi oolmadığı için de en kalitesiz olan tipler tr pazarına satılır. kıssadan hisse şahsım tarafından kesinlikle tavsiye edilmez. yoğunluğu hafiftir (ort 400-500gr/lt) bu yüzden litre olarak satılır.
    - bentonit daha önce de belirttiğim gibi tercih edilmesi gereken ilk tiptir. türkiyede marketlerde beyaz ve yeşil- kahverengi tipleri satılır. genellikle doğal minerallerdir dolayısıyla kediye hiçbir zararları yoktur. tr marketlerdekilerin çoğu da türk bentonitidir. bentonitin yoğunluğu ort 1000gr/lt dir dolayısıyla markette genellikle kg olarak satılır.
    - tr marketlerindeki sepiyolit de yine tr yada ispanyol malı olabilir. tercih edilebilir fakat topaklanmadığı unutulmamalıdır.
    - ahşap kedi kumu doğal ise topaklanmaz ama içine bazı maddeler karıştırılarak topaklanan haline getirilmiş tipler vardır. koku gidericliği konusunda bence sınıfta kalmıştır.
    - kedi kumu değiştirme konusunda tavsiyem. kedinize yavaş yavaş alıştırarak kumunu değiştirin. diyelim ki sepiyolitten bentonire geçiş yapacaksınız. ilk gün %30 bentonit koyun , diğer değiştirdiğiniz gün %50 vs bu şekilde geçiş yapın.
  • doğduğu günden beri her tuvalete girenin arkasından koşup stajyer insan gibi dikkatlice izleyen öbür kedimin nihayet hidayete ermesiyle bizi masrafından kurtardığı kalem. duş teknesinin gider deliğine yapıyor, biz de gidip alıyoruz kakayı.

bu da böyle bir kediymiş. saygımız vardır.