şükela:  tümü | bugün
  • özellikle son bir kaç dekattır dünya üzerinde vuku bulan elim olay.

sokak kedilerine bakmayın demiyorum hobi olarak yine bakın fakat günde 2 öğün yaz kış demeden elemanlara su ve mama servisi yaptığın zaman bundan 10 bin yıl sonra kedilerin geleceği hali tahmin bile edemiyorum ya da aslında ediyorum bildiğin koşmayı unutmuş miskin miskin apartman önlerinde servis bekleyen reflexleri kaplumbağadan hallice yağ tulumlarına dönüşeceklerdir. bu konuda duyarlı olmalıyız derim ben. haksız mıyım hocam?
  • külbastı ve tel kadayıfla insanın evrimini baltalamak ne kadar mantıklıysa bu da o kadar mantıklı. bence yol yakınken hepimiz avcı ve toplayıcılığa dönelim.
  • baltalamaktan çok yönünü değiştirmek olabilir. evcil koyun, keçi ve sığırlar, evcil arılar ve ipek böcekleri, tarım bitkileri, vahşi doğada yaşayamayacak duruma gelmiştir.
  • insanlar da baltalanmasaydı şu an mamut kovalıyor olurdun hala. doğa yolunu bulur merak etme. hayvan besleyerek bir şey baltalayamazsın.
  • bonzai etkisindeyken girilen entrylerden kediler de nasibini aldı efendim.
  • katılmadığım önerme. insan birçok hayvanın evrimini etkilemiştir. evcilleştirdiği hayvanların genlerinde taşınır insanlar dosttur bilgisi. ama kediler o hayvanlardan değildir henüz. kediler tam evcilleşmemiştir. o yüzden köpekler kadar eğitelemezler. yavruyken evde beslenen, büyütülen bir köpek dışarı bırakıldığında çok zor hayatta kalır. kedi ise böyle bir durumda köpeğe göre çok daha çabuk adapte olur. kediler insanlar tarafından beslendiği için evcilleşme sürecindeler fakat neyle beslendiği sadece o kedinin sağlığını etkiler. evrime bir etkisi olacağını sanmıyorum.