şükela:  tümü | bugün
 • kedilerin çocukluklarından kalma, süt emerken memenin iki tarafında süt kanallarını hareketlendirip, emmeyi kolaylaştırmak için yaptığı yoğurmaya benzeyen ve birçok kedide büyüyünce de koşullu şartlanmaya dönüşen bir içgüdüsel kedi davranışı. masajın en azından belli bir süresinde kedi guruldaması kaçınılmazdır

  kedi, masajı ona annesini hatırlatacak herhangi birşeye yapabilir. mama veren sahibe, tüylü olan bir kazağa, yumuşak bir karna, arkadaşı olan bir köpeğe... ->(bkz: http://www.youtube.com/watch?v=2_uun5kuq74)
 • sırla kafa arasına yastık niyetine konulan kedinin ayacıkları ile kafanızı boynuzu ittirmesi emmesi olayı, inanılmaz bir keyif... patileri ile de saçlarımı kaşıyor...
 • buna kneading diyor anglofonlar, yani yogurma. dikkat edilirse harbiden boyle hamur yoguruyormus gibi hareket ediyor o on patiler. dur kiz una suyu salip bir de yumurta kirayim onu yogur aksama pogaca yerim falan diyesim geliyor. bizimkinin favori yogurma mekani kanepenin arka yastigindaki battaniye. yogurur yogurur sonra da kivrilir uyur oyle pencerenin onunde. baska bir kedi vardi, bir arkadaslarin. butun gun kaybolurdu bu kedi (disari kedisi), gece 8-9 dedin mi gelir, kucagima yastigi alir almaz bu yastigin uzerine kivrilir baslardi yogurmaya, sonra da bir yarim saat oyle kucakta kestirirdi (yastik koymazsan yine gelirdi ama bacaklarini yogurmasini istemiyor insan, o tirnaklar geciverebiliyor, tavsiye etmem). ne sefa pezevengi oluyor bu kediler ya, icgudusel olaylari bile sefacilik saheseri.
 • bizim şaşkın, banyo paspasını annesi sandığı dönemlerde yapıyordu bu masajı. "mokur mokur" biçiminde de sesler çıkarıyordu; o günlerde koyduk ismini, "mokurcan" olsun dedik. aradan 1 yıl geçti, mokurcan anne oldu, yavruları aynı masajı yapıyor annelerine. böyle bir hiyerarşik masaj durumu sözkonusu evimizde.
 • kaç yaşına gelirse gelsin kedi, sürüyor bu masaj.
  hele bir oğluşum var ki, yatakta ağrı kesicinin yarılanma ömrüne beddualar eder iken, gelir, ağrıyan yeri bulur, masajını yapar ve 5 dakikaya en keskin spazmı bile geçirir.
  inanmayıp şahit olan ve gözlerini yutan tanıdıklarım var.
  ( not: kiralamıyoruz )
 • aslında önemli bir şey anlatmaktır olay.yüksek ihtimalle en sevdiği yere ondan önce yatmışsınızdır.uyku sersemseğiyle verilen kedi mesajıdır bu.
 • kedi sevmeyenin bile dayanamayıp o kediciği mıncırmak isteyeceği harekettir. kedicik pürüzsüz ve yumuşak bir yüzeye çıkar... bu yüzey, battaniye, göbek, bacak, koltuk, yastık gibi herhangi bir yüzey olabilir. burada bir o patiyle bir bu patiyle başlar kedicik yoğurmaya. çok tatlı ve inanılmaz rahatlatıcıdır. kedicik de bu hareketi ancak mutlu olduğunda yapar. masaj yapan razı yapılan razı denebilir bir başka şekliyle. insan kediyi yoğurmak ister onun bu sevimli hareketini gördükçe.
 • altta şort varken kucağa atlayan kedinin "başlama lütfen" diye yalvartan hareketidir. bacaklar hunharca çizilir.
 • ninja bazen benim göbeğime yapıyor kafasına eserse. gıdıklıyo da ibne. yerimde sakin stabil yatıcam diye çok kasmam gerekiyor. çünkü çokzel bişi. böyle yavrııımm diye sarılasım geliyor o masaj yaptıkça.
 • evde tek basina havalar bile daha sicakken grip soguk alginligi yasayan bendenizi koltukta kendime getiren muhtesem olaydir. benim gibi kopekleri daha cok seven birine ragmen son bir haftadir her gun oturdugum tv koltuguna kendiliginden ziplayip her gun bana masaj yapan kediye tesekkuru borc bilirim.