şükela:  tümü | bugün soru sor
  • zevkleri uyuşmayan insanların kediyle köpeği karşılaştırmak suretiyle yaptıkları anlamsız tartışma.
  • kopeklerin sadakati ve sahibine olan bağımlılığı kedilerin nankör gözükmesine yol açar. (bkz: kedilerin nankörlüğü)

kedi sahipleri genelde köpekleri "yalaka hayvanlar, şahsiyetsizler vs vs" diye eleştirirken köpek sahipleri kedilerden "ulan bi tek kendini düşünür, uyuz uyuz dolanır" gibi saçma eleştirilerde bulunur.

köpekler sahiplerini efendileri olarak kabul etmezler, aksine sahipleri bunu onlara kabul ettirir. yoksa zamanında gereğinden fazla taviz verilmiş bir köpekle başınız aşırı derecede derttedir. dediklerinizi yaptıramaz, sözünüzü geçiremezsiniz. köpekler kedilerden daha güçlü ve iri hayvanlar oldukları için itaatsiz bir köpek sizi sallamayan bir kediden çok daha zarar verici olabilir.
    misal kediniz size uyuz olduğunda ya da haylazlık yapmak için halıları perdeleri tırmalıyor, koltukları ince ince yarıyorsa sinirli bir köpek bunları tırmalamak yerine parçalar.

kediler hakkında yapılan eleştrilerde yersizdir çünkü kedigiller familyasının (ki içinde bilimum yırtıcı hayvan vardır) hiç bir zaman birinin boyunduruğu altına girmekten hoşlanmayan bir yapısı vardır. kedigillerde köpekler gibi zekidir. hatta köpeklerin bir kısmı zeki ve kolay öğrenebilir, geri kalanı ise kafasız ve tın tın olmasına karşılık kedigillerin hemen hemen hepsi aynı cinlik içindedir. güçlü ve büyük kedigiller gücü yettiği için kendileri avlanırken ufak kedicikler bu ihtiyaçlarını insanları kullanarak giderirler. doğaları gereği uysaldırlar (genelde) ama içlerindeki bastırılmış avcılık ve vahşilik duyguları zaman zaman açığa çıkar (yumak kovalamak, ele saldırıp bileği boyun diye ıssırmak vs.)

bir kediye itaat eğitimi vermek neredeyse imkansızdır. kediler siz otur dediğiniz için değil canı istedikleri için otururlar ancak. bu onları asil yapmaz, sadece sizi sadece gerektiği kadar salladıklarını gösterir. bir köpek ise temel, ileri itaat alabilir, saldırı ve koruma eğitimi alabilir. köpeklerin otomasyon öğrenme yetenekleri kedigillere göre çok üstündür.

sahibine olan bağımlılık konusunda ise köpekler çoğunlukla sahipleri uğruna canlarını verebilir. sahibine bir saldırı olduğunda gözünü karartır ve saldırana dalar. kedilerden böyle birşey beklemek yersizdir. genelde böyle bir eğilimleri olmayacaktır.

sonuçta ne kediler sırf egodan oluşan iğrenç yaratıklardır, ne de köpekler allahına kadar yalaka hayvanlardır. ikisinide beslemek ve onlarla vakit geçirmek son derece zevklidir. hele birde bebekken ikisi arkadaş olmuşsa tadından yenmez, beraber süer bir şekilde geçinir giderler.
  • bu tartismayi bitirecegine inandigim ve bugune dek hic beni duskirikligina ugratmayan sozler:
    "kopek der: bu insanlar beni evlerine aldilar, yemek verdiler, sevgi gosterdiler; bu insanlar tanri olmalilar!
    kedi der: bu insanlar beni evlerine aldilar, yemek verdiler, sevgi gosterdiler; ben tanri olmaliyim!"
    then you can draw your own conclusions.
  • cok onemli ve gerekli bir tarti$ma. sonuca varilabildigi takdirde bilimde karanlikta kalmi$ bir cok gercege i$ik tutulacaktir.
  • ottan boktan karakter tahlili yapmaya calisan insanlarin sikca dustugu bir yanilgidir. kediden hoslandiginizi soylediginiz anda sizin nankor ve flortcu biri oldugunuza kanaat getirirler.
  • "ben milli takımı tutuyorum" diyerek de kaçmak mümkündür bu tartışmadan...
  • naçizane bir tespitte bulunmam icabederse diyebilirim ki şu hayatta pek çok "kediden nefret eden köpeksever" gördüm ama hiç "köpekten nefret eden kedisever" görmedim. tanıdığım bütün kediseverler kediyi köpeğe tercih etmekle birlikte aynı zamanda birer hayvanseverdirler.
  • ikisi de birbirinden farklı birer hayvan olmalarına karşın, hayvansever(?) insanların nedense pek sık yaptığı gereksiz laflar silsilesi. tek ortak özellikleri evde beslenebiliyor olmaları desem, niçin kimse kuş mu, balık mı? gibi tartışmalarda bulunmuyor?başka bir hipoteze göre ise kavga eden taraflardan birini tutma ihtiyacı. (bkz: fanatik)