şükela:  tümü | bugün
  • güzel bir iştir. yaklaşık üç hafta önce biz de bu fiili gerçekleştirdik.

lakin şöyle bir problem var,

bu kedimiz 6-8 aylık. biz onu sahiplenene kadar sürekli evimize giriyor, dışarı çıkmak da istemiyordu. biz de ona yemek falan veriyoduk. daha sonra dedik ki aşılarını yaptıralım evde dursun bari ve yaptık.

evde kendisine gayet alışmışken, bir adam çıkageldi. bu kediyi küçükken biberonla beslediklerini, bahçelerinde durduğunu, küçük kızı sebebiyle geri istediğini söyledi. biz de kendisine "size istediğiniz zaman kediyi verelim, evde sevsin kız, sonra alalım geri burada kalsın sokakta kalmasın" dedik zira kendileri hemen yan komşu. hatta "sokakta kalmasın siz eve alın madem" dedik lakin adam kedinin fıtratı gereği sokakta olması gerektiğini söyledi. biz de kedilerin sokakta ortalama ömrünün 4 5 yıl olduğu, evdeyse 15 yıl olduğu gerçeğini söyleyince "benim yarına ölmeyeceğim ne malum" dedi. yani kısacası adam biz bu kediyi küçükken besledik, aşısını falan yaptırmadık ve yaptırmayacağız, eve de almayacağız ama bahçemizde duracak diyor (kedi bahçede neden dursun mesela). biz de aşılarını yaptırdık karnesini aldık, evde sıcakta bakıyoruz diyoruz.

böyle bir problem.

edit: soruları "forum" modundan çıkmak adına sildim. çok güzel mesajlar ve entryler geldi. ben bu gazla kediyi sittin sene vermem. teşekkürler sözlük.

foruma çevirme editi: tamam vurmayın artık :) yıllardır yazarım, ama "pek yazmadığım" için böyle oldu. yoksa ben de foruma çevrilmesine, formata uyulmamasına falan karşıyım. daha dikkatli oluciim.
  • kesinlikle geri verilmemesi gereken kedidir..
    zaten karnesi de alınmışsa sizindir; şımarık kızları 3 gün ağlayıp susacak onlar da unutacaklardır..
  • kesinlikle geri verilmemesi gereken kedidir. bir insan sırf bir kaç gram süt verdi diye bir canlının, şımarık kızının oyuncağı olabileceğine inanıyorsa, o hayvanın başına geleceklerin sorumluluğu vicdanen size de ait olacaktır.
  • asla geri verilmemesi gereken kedi. karnesi çıktıktan sonra o kedi sahiplidir, sizindir * *

ayrıca ben onların fıtratına sıçayım... ne fıtratmış arkadaş? argümana bak.
  • aman diyeyim sakın vermeyin. o kediyi oyuncak diye görüyor o adam belli. karnesi sizdeyse kedi size aittir zaten.
  • kesinlikle verilmemesi gereken kedidir. kedinin doğal ortamı ev olmayabilir ancak günümüz şehirleri hiç değildir. ben de isterdim kedilerim (dört tane var) çayır çimende rahat rahat koşsun, canı isteyince eve gelip yemeğini yesin, uyusun, istediğinde de gitsin oyun oynasın, kedilik yapsın ama malesef. böyle bir ortam sağlamak çok zor. doğal nedenleri de geçtim, ortalık kedileri sebepsiz yere öldüren, minicik canlılara tecavüz eden, işkence yapan manyaklarla dolu. sırf bir adam kediyi çocuğunun oyuncağı olarak görüyor diye bir can perişan olmasın, sakın yapmayın.
  • kediyi vermeden o küçük kıza güzel bir açıklama yaparak anlamasını sağlamak gerekir.
  • kediyi vermeyin,
    kızını alın,
    bu iş huzur içinde çözülsün.