şükela:  tümü | bugün soru sor
 • -bu toxo insanların kedi sevmesinin bi sebebi olabilir mi?
  ...
  -tamam jüri bu konuda hala kararsız.
  -bazı yeni çalışmalar bunla çelişiyor.

  ted-ed videosu altındaki yorumları yaran, köpeklerin kedileri karalamak için uydurduğu sansasyonel olay. jdhgkfhl

  hem gerçek olsa da bi kedici olarak asla itirazım olmaz hem de doğanın kendi üreme istencinin sonucu toxo'ların yaptığı iddia edilen sevimliliğin yerine teşvik edici olarak seksi koymasından farksız bu durum. birine karşı değilsem diğerine de çıkmam. win win.

  "bi insan istediğini yapabilir ama istediğini isteyemez." arthur schopenhauer
 • kedinin bokunu yemeniz gerekli toksoplazma için. hamilelik döneminde kadınlara sıkıntı çıkarabilitesi olabilir, onun haricinde içiniz rahat olsun.
 • hassiktiriniz şeklinde yanit verilecek deli önermesi.
 • önceki entryler neyi amaçlıyor kavrayamadığım ama başlığı "kediseverler, insan'dan nefret edenler" grubu için düşündüğümde hak verdiğim sav.

  acaba farkında mısınız kendini "kedi seven ve insandan nefret eden" olarak tanımlayan grup; siz hayvanın itaatini seviyorsunuz, yemi, suyu ver, hayvancağız sizin belirlediğiniz alanda gönlünü eğlendirsin, size nefes olsun. "gider de dönmez" diye, kapıyı camı açık bırakamıyorsunuz.

  bizim köyde de vardır, kah evin etrafında, kah içinde dolanırlar, hiç bir yere de kaybalmozlar (ölümünü hissedenler hariç derler, yaşlı olanlar öyle gidermiş evden), bakanlar da hiç insanlardan nefret etmezler.

  evet bazı kişiler için kedi* sevgisi bence de safi ruh sağlığı bozukluğu göstergesi.
 • kedimiz var ve toxoplazma’nın ne olduğunu elbette biliyoruz. bu kedilere çiğ etten ve pislikten bulaşan bir parazit. insanlara da bulaşabiliyor ve hamilelelere de zarar verebiliyor. fakat kedi sevgisinin bundan ileri geldiğini iddia etmek çok doğru değil. çünkü toksoplazma genelde dışarıda beslenen kedilerde olur. ev kedilerinde çoğunlukla olmaz. dışkılarında bu parazitin oluşması için bile günlerce kumunu temizlememeniz gerekir. ayrıca insanlarda da toksoplazma olup olmadığını testlerle anlamak gayet mümkün ve evinde temiz şekilde kedi besleyen pek çok kişi var ve bunların çoğunda toksoplazma falan yok. sokakta gördüğü kedilere yemek veren milyonlarca insan var, onların toksoplazma yüzünden böyle yaptıklarını iddia etmek çok saçma.

  sonuçta insanlar küçük ve sevip mıncıklayabilecekleri her canlıyı sevimli buluyorlar, bebekler de bunun örneği. ayrıca kediler, insanoğlunun sevip beslediği tek hayvan türü değil. köpek de besliyor insanlar, balık veya kuş da, tavşan da, hamster da. bunlar arasında beslenilmesi en kolay olanlardan biri kediler. insanla iletişimi de en yüksek olanlardan biri gene kediler. o yüzden kedi sevgisi parazit kaynaklı, peki bütün diğerlerinin sevmek ne kaynaklı? onlar da mı parazit? yani bu bir sevgi biçimi ve köpeği tavşanı bebeği niye sevimli bulup seviyorsan ve bu niye normalse kedi için de aynı, niye farklı olsun?

  biri de aynı konu hakkında “eski mısırda niye bu kadar kedi heykelleri vardı, çünkü toxoplazma bağışıklığı olan azdı, kedilerin hemen etkisine girdiler” gibi bir yorum yapmış başka bir başlıkta. aynı sorun burada da var, kedi eski mısırda tek hayvan değil ki? sanki köpek başlı anubis tanrısı yok mu inandıkları? maymun ya da şahin başlı ya da inek olarak resmedilmiş, kuş olarak resmedilmiş heykelleri yapılmış mısır tanrıları yok mu? bir tek kedi tanrılar mı var?
 • toksoplazma insana 3 temel şekilde bulaşıyor:

  1-) enfekte bir kedinin dışıkısı ile temas edip daha sonra bu temasın gerçekleştiği eli yıkamadan ağza götürmek
  2-) enfekte bir hayvanın etini iyice pişirmeden yemek
  3-) enfekte bir anne adayından hamilelik sırasında bebeğine bulaşması

  kedi boku veya eti yiyen bir ruh hastasıysanız zaten toksoplazma olmanızın çok fazla önemi yoktur.