şükela:  tümü | bugün soru sor
 • insanı tanımak için sözüne baktığımız kadar, davranışlarına, konuşma şekline, tavırlarına da dikkat ederiz. işte insanı ele veren durumlardan bir tanesi de hayvan sevgisi.

  bir çok türde köpek görüyorum ve bunları analiz etmek hiç de zor olmuyor.

  zayıf karakterli, gösteriş seven, delikanlı ayağında gezen; fakat içi boş insanlar 'vahşi köpek'lere ilgi duyuyorlar.
  sosyal, sevencen, insan ilişkilerinde iyi olmaya çalışan insanlar; daha ehli köpeklere ilgi duyuyorlar.

  vesaire.

  köpekleri seven insanlar genel olarak sözü dinlenmeyen, kendisini kanıtlayamamış ya da iç dünyasında başarısız olduğunu düşünen insanlar olabilir. sözlerimi kimse yanlış anlamasın. bunları köpeğin bağlılığı, terk etmezliği ve itaatkarlığı sebebiyle söylüyorum. saygıdan, itaatten hoşlanmayan, statüden nefret eden, emir ve robotik karakterle arası iyi olmayan bir kişi köpeklerde kesinlikle hoşlanmayacaktır.

  nitekim kedi karakteri burada devreye girer. çünkü kedi hiçbir zaman sizin sözünüzü dinlemez, kendi bağımsız karakteri vardır. bu bağımsızlık o kadar güçlüdür ki mark twain şöyle söyler "tanrı’nın yarattığı tüm hayvanlar arasında köle yapılamayan tek hayvan kedidir." dürüstlüğüyle ilgili olarak da ernest hemingway "kediler duyguları konusunda dürüsttürler. insanlar ise duygularını gizlerler" demiştir. yani kedi seven bir insan davranışların doğal halini, dürüstlüğü, karakter sahibi olmayı seven; çıkarcı sosyal ilişkileri, itaati ve emri sevmeyen kişidir. bu özelliklerle kedi sever insanlar, toplumdan kopuk bireysel ve yalnız bir hayatı yaşayan, cıvık sosyal samimiyeti gereksiz bulan soğuk kanlı insandır.

  bir köpeğiniz olabilir; ama bir 'insanı' olan kedilerdir. çünkü kediler için insanlar faydalı evcil yaratıklardır, diyor george mikes.

  miyav.
 • ne zaman bir arkadaşlığımı bitirsem, sonra geriye dönüp bakmaya ve sorular sormaya başlasam sümenin altına attıklarımın arasından mutlaka çıkan ve "ben sana kendimi belli etmiştim sen sallamadın oh olsun" diye bağıran insan tipidir.
  ürkenini, huylananını falan geçiyorum o huy, eyvallah ama "nefffret ederim kediden!" cümlesini kuran herkesten uzak durmak gerektiğini geç de olsa anladım. hayretmiyorlar son tahlilde.
 • kedi konusundaki düşünceleri sahip olduğu ama sevemediği bir kediden değil sağdan soldan duyduğu klişe laflardan kaynaklanmaktadır. yok kedi sinsiymiş, yok nankörmüş.
 • hayattan hiçbir zaman tat alamamış ve alamayacak insandır. bir kedi deyip geçmeyin.
 • sıradan lümpen insandır. hiçbir özel zevki yoktur. hayata pragmatist olarak bakar. kedi gereksizdir , pistir , gelir sırnaşır bulaşır , bit pire bulaştırır. yemek vermezsen çırmalar nankördür. herkesin okuduğu plaj kitaplarını okurlar , herkesin seyrettiği filmi izler yine herkesin dinlediği müziği dinlerler. arabaları metalik gridir , optimal insanlardır. gereksiz yatırım yapmazlar sırf özel zevk için bir şey almazlar. çocuklarını hayvanlardan uzak tutarlar. markaya önem verdikleri gibi hayvanda da cinse önem verirler. sokak kedisini sevmezler ama masaüstü resmi olarak yavru iran kedisi resmi kullanırlar.sokak köpeğine mesafeli dururlar lakin 1000 liralık süs köpeğine bayılırlar. hediye olarak köpek alırlarlar eşine çocuğuna ama bakamaz geri verirler. çünkü köpeği kendi için almıştır oyalasın onu diye , parkta gezdirsin sosyalleşsin diye. sokaktaki çocukları sevmezler ama bebek resimlerine bayılırlar. kedi seven insan iyi de olsa kötü de olsa özeldir. kedi sevenler arasında özel bir bağ vardır. en aykırı görüşlere sahip bile olsanız sokaktaki bir kedi başında muhabbet ederken bulabilirsiniz kendinizi. aslında olay kedi de değil tüm hayvanlarda var ama kediye özel bir ayrımcılık var. " ıyyk pis şey kovala şunu" bunu duyduğunuzda sürratle uzaklaşınız. evlat olsa sevilmez.
 • 28 yaşına kadar ben. küçükken hep civcivlerimi yedikleri için hiç sevmezmedim kedileri. sonra birgün kirli bir kedi ile tanıştım * ve tüm hayatım değişti..
 • genelde kadınlardır. oysa tırnaklı sevimli ve estetik her iki türde. münakaşaya gerek yok bence.
 • bu tip insanlar genelde evcil hayvanlarının her konuda kendilerine itaat etmesini isterler. hayvan lan o, bir nevi senin ev arkadaşın, kölen değil.

  edit: sözlükte amma ufuk günaydın varmış arkadaş.
 • kedi sevgisi yuzunden ilkokulda 6 tane kuduz asisi yemis bi insan olabilir. benim gibi mesela. hadi gel de sev simdi kediyi.
 • nedensiz sevmiyor olabilir.

  ne titiz bir teyzeyim, kadın bile değilim ne de dini nedenlerle kediye takmışlığım var. sevmiyorum, nedeni olması gerekmez. itaat etmiyorlarmış, yoo muhabbet kuşlarını seviyorum ve kendilerinin kediden çok daha itaatkar oldularını zannetmiyorum. sevmek gibi bir zorunluluk olduğunu da düşünmüyorum. kedi sevmek kadar normal bir durum kedi sevmemek ve bu normalitemle çok standart hissediyorum.

  köpek seviyorum mesela, ya da hamster'ın da gideri var, kedi sevmiyorum! adnan oktar sevsin onu.