şükela:  tümü | bugün
 • *
  karşılaşma bu hayvancağızların varoluşlarından itibaren başlamıştır. bunlarınki bir nevi insanların anlayamayacağı bir kan davası olabilir. böyle bir karşılaşma hiçbir hayvanın karşılaşmasına benzememektedir. "kedi köpek gibi dalaşmayın birbirinize" gibi laflara konu olmuştur.

  kimse anlayamadı neden kavga ettiklerini. ama kesin bi alacak verecek yada geçmişte dedelerinin yaşadığı bi tatsızlık neticesinde hala torunları kavga etmektedir.

  bazı entellektüel kedi ve köpekler vardır ki bunlar kucak kucağa yatıp bütün cümle alemi şaşırtabilirler. genellikle "sikmişim kan davasını, ben yaşamama bakarım, gel lan kedi" gibi bir düşünce ile hoyratça yatarlar.
 • (bkz: catdog)
 • kadin vs erkek, asitci vs metalci gibi bir karsilastirma
 • kedi ile köpek arasındaki farklar başlığında işlenen konudur.
 • hem köpek* hem de kedi sahibi olarak, iki cins arasındaki eksi ve artı yönleri sıralarsam eğer;

  + köpek kesinlikle çok daha insan canlısı, insanı karşılıksız seven bir hayvandır.
  - kedi tanımadığı insanlara eğer aç değilse kötü davranır, tanıdıklarına bile zaman zaman umursamaz davranabilir.

  - köpek (özellikle büyükse), tuvaleti, yemeği, ilgilenmesi çok zahmetlidir. eğer uygun bir eviniz yoksa bakılması çok zordur, hatta uzak durulmalıdır. yalnız bırakamazsınız, üzülür..vs..
  + eğer apartmanda yaşıyorsanız dahi kedi nin bakılması kolaydır. tuvaletini temilersiniz, yemeğini suyunu verdinizmi başka birşey istemez. yanında kalın diye ağlamaz, gezdirmenizi istemez.

  +köpek daha akıllıdır. git dersiniz gider, gel dersiniz gelir, otur dersiniz oturur. kızdığınızı, sevdiğinizi, üzüldüğünüzü anlar.
  - kedi de aptal değildir ama çok güzel salağa yatabilir. istemediği zaman (çoğu zaman) dediklerinizi kaale almaz. git dersiniz, miev der, gel dersiniz yine miev der. istediği zaman anlar ama; mesela yemeği bitmişse, siz de hadi gel yemek verelim derseniz, olduğu yerden fırlayarak yemek kabına koşacak kadar anlar hemde.

  - köpek kokar. evet kokar, hem de çok kokar.
  + kedi kokmaz çoğu zaman, daha temizdir.

  - köpek eğer büyükse mıncıklayarak sevemezsiniz, evin içinde oynayamazsınız.
  + kedi eğer tırmalama huyu çok yoksa ve sizi seviyorsa (yani sizin kedinizse) çok güzel mıncıklanabilir, oynanabilir, havalara bile atabilirsiniz.

  - köpek küçükse evin heryerine sıçıp işeyecektir. tuvalet eğitimini verene kadar çok zorlanılır.
  + kedi yürüyebildiği anda tuvalet eğitimi vardır, kum koyarsınız, ordan başka yere (zorunda kalmadıkça) tuvaletini yapmaz.

  sonuç olarak, en önemli şey evinizim durumu. eğer eviniz bahçeli ve müsatise köpek ile kedi arasında kalabilirsiniz, yoksa köpeği unutun.
  iki hayvan arasında karar vermek ne baklediğinize bakar. eğer gerçekten karşılıksız sevgi, duygusal bağlar istiyorsanız kesinlikle köpek derim. sizi ne kadar sevdiğine inanamazsınız. ancak kendiniz sevmek istiyorsanız bir hayvanı, kedi derim. emin olun sizi sevdiğinden daha fazla seversiniz kediyi.
 • eğer çalışıyorsanız ve apartmanda oturuyorsanız kesinlikle kedi
  ama vaktiniz ve bahçeniz (veya büyük eviniz) var ise köpek
  masraf olarak kedi her zaman daha az masraflı ve bakımı kolay bir hayvandır. köpek kadar olmasada size sevgi gösterisinde bulunur ve söz dinler.
  köpek sevgisini atlaya zıplaya yalayarak gösterir, kedi yanınızda durur mırıldanır arada isterse yalar.
  köpek çişi geldiğinde saat kaç olursa olsun sizi uynadırır ve dışarı çıkartır (yoksa eve yapabilir), kedinin öyle bir sorunu yoktur.
  ikiside sorumluluk gerektirir ama köpek daha fazla sorumluluk ister.
  tercih için vakit, mekan ve maddiyat en önemli faktörlerdir.

  herhangi bir hayvanı sahiplenme kararını almadan önce; hayvanın sizi ne kadar seveceği değil sizin hayvana nasıl bakabileceğinizi, ne kadar ilgilenebileceğinizi düşünmek gereklidir.
 • bugün karşılaştığım bir müsabaka tüm görüşlerimi derinden etkiledi... yanımdaki arkadaşla muhabbet ederek işe gidiyoruz... tam bir caminin önünde geçerken ilerden bir kedi koşarak önümüze fırladı biz ne olduğunu anlamaya çalışırken hemen arkamızdaki köpeğin boynuna atladı ve tırnaklarını geçirdi... köpek kedinin 4-5 kat cüssesiyle kaçacak yer arıyordu... sonra boynuna tırnakları geçilmiş kedi diğer tarafa savrulup aynı hızla tekrar köpeğin boynuna saldırdı... bir an yavru bir ceylana saldıran bir kaplana benzettim hayvanı... bağırıp çağrışmamız da fayda etmiyordu... tekrar tekrar köpek uzaklaşmaya çalışırken kedi fırlayıp hayvanın boynuna sarılıp ısırmaya çalışıyordu köpeği... ben araya girdiğimden köpek ayaklarıma dolandı ve bana çarptı nerdeyse beni bile düşürüyordu dev cüssesiyle ama kediye saldırmıyordu... sonunda köpek yola atladı ve tramvay yoluna doğru karşıya geçti yol boş olduğundan bir kaza çıkmadı... kedi ise put gibi sinirli gözlerle hala karşımda duruyordu... kovmak için fiziksel bir eyleme bile giremiyordum, kuduz olduğundan şüphelendiğimden... köpek sahile doğru tekrar bizim olduğumuz tarafa dönmeye çalışırken az daha eziliyordu neyse ki geri döndü ve yol boşalınca dönebildi ve sahile kaçtı... nasıl bir içgüdü ya da nefretle kendinden 4-5 kat büyük cüssede bir hayvana saldırdığını anlayamadığım kötü kedi şerafettin abimizi olay yerinde terkedip işimize gücümüze döndük... köpeğin eylemsizliği ise kafalarımızda hala soru işaretidir... anladığım kadarıyla köpekler kedilerden çok daha fazla evcilleşmişler... ve tabi ki istisnalar kaideyi hala bozmuyorlar...
 • evin içine tıkmak bir köpeğe, sokağa çıkmasına izin vermek ise bir kediye yapılabilecek en büyük kötülüktür.
 • kimi zaman kedilerin köpekleri bastırdığı karşılaştırma.

  http://www.youtube.com/…ghgjrt6d_tw&feature=related