şükela:  tümü | bugün
  • cevabından hiçbir zaman emin olamayacağımız soru.

bazen vicdan azabı duyuyorum. kedim pencere kenarından dışarıyı izlemekten memnun mu, yoksa dışarıda olmayı tercih eder miydi.

koltukları tırmalamak mı, ağaç gövdelerini tırmalamak mı?

hazır mama ve arabaların altında ezilme riskinden korunmak değer mi dört duvar arasında yaşamaya?

aklımda bir tek soru: kedim evde mutlu mu?
  • (bkz: #76749869)

edit: geçenlerde tartıştık biz bunu.
  • ben de sıkça bu soruyu düşünürüm. evde yaşamaktan mutlu olmaları için en azından bir kedi daha lazım sanki. arada laflasınlar, kendi doğalarınca dedikodu yapsınlar, kavga etsinler, sevişsinler falan. tek kedili evler için , hadi evde iyi bakılıyor kedilere ama yalnızlar...
  • bugüne kadar sadece evde yaşadılarsa elbette memnundurlar diye cevap verilebilecek bir soru. sokağı ya da doğayı hiç görmemişse, görmediği bir şeyi de özlemeyeceği için evde yaşamaktan memnun olmama ihtimali yoktur. zaten belli bir dönem sokakta yaşayan kediyi de alıp evcilleştiremezsiniz.
  • "kediler herhangi bir şeyden memnun mu" şeklinde değiştirilmesi gereken başlık. suratlarında hep bir memnuniyetsizlik, hep bir "daha iyisi olabilirdi" ifadesiyle gezen başka hayvan görmedim.
  • kuzenim istanbul'da evde baktığı kedisini bana getirdi. burada bahçedeler. hayvandaki sosyalleşme değişimi muazzam ve hırçınlığından da eser kalmadı. ilk geldiğinde sevemezdik bile. oysa şimdi bir eski bakan gibi herkesin önüne yatıyor.
  • kedileri inanılmaz derecede severim. evimde bir kedi dostum olmasını da isterim ama 100 metrekare içine tıkıştırmak istemem, her türlü anlaşırım kedilerle ama evin içine koyup işte senin hayatın bu kadar diyemem.

yanımda bir kedi olaydı da mırlayaydı ama kıyamam ki.
  • (bkz: kediler evde yaşamaktan memnun mu)

valla başka kedileri bilmem ama bizim kedi gayet memnun yiyip içip yatıyor

miyav bile demiyor 3 günde 1 miyav diyor o kadar.
  • sokaklar kedi köpeklerin doğal ortamı değildir.sokakta yaşıyan birçok kedi köpek kendisine uygun yiyecek bulamadığı için çeşitli çöpleri yiyip hastalanip ölüyorlar.ben kırklareli'de askerken bizim kislada köpeklerin yaz sıcağında 10 gün aç susuz durduğunu bilirim ki köpekler zaten keneden dolayı her yeri yara içindeydi.şimdi sormak lazım bu şekilde yaşayan köpekler nerde yaşamayı tercih ederdi ?
  • memnuniyet "bulunulan durumu sorgulama" ile ilişkili değil midir? bir kedi bulunduğu şartların daha iyi/daha kötülüğünü yaşamsal gereksinimlerinin ne kadarını ne kadar zahmetle gerçekleştirdiğine bağlı olarak değerlendirir. haz durumunun farkında değildir. bu şartların sağlandığı durumda hormonal bir çağrı yoksa (üreme dürtüsü, tehlike, rekabet durumu vb.) bulunduğu ortamın dışı ile ilgili çoğunlukla yeni kokulara olan merakı çerçevesinde davranışlar sergileyecektir.

düşünsenize her gün bir yüzeyle temas ediyor, onun dışına çıkıyor ve görünmez oluyorsunuz ve sonra tekrar o yüzey noktasından geri dönüyorsunuz ve yeni kokular taşıyorsunuz. elbette bu kediler için oldukça ilgi çekici olacaktır. bu durumu mutsuzluk olarak nitelendirmek doğru olur mu emin değilim. ancak, öneri olarak, eve dönüşte yaprak, çiçek, koklanabilecek küçük ıvır zıvırlar getirmeniz kedinizin hem eğlenmesini hem de merakının dizginlenmesini sağlayabilir.

5 yıllık gözlemim bu durumun gayet keyifli olduğu yönünde. tüm kediler için benzer sonuçlar doğuracağını söylemek doğru olmaz (bkz: #76826942) elbette, kediniz bahçeye ulaşabiliyorsa o daha kıymetli tabi.