şükela:  tümü | bugün
  • bugün sözüm ona hayvansever iddiası olan manyak bir teyze ile uzun uzun tartıştım, bu hayvanları bilinçsizce kısırlaştırıyorsunuz, bari belirli bir yaşa erenleri kısırlaştırın dediğimde aldığım cevap ürkütücüydü: "acı içinde öleceklerine kısırlaştırılarak ortadan kaybolsunlar daha iyi"

mahallede kedi kalmadı anasını satayım, çocukken her yer kediyken şimdi sokak başı üç beş kedi var yok. buna rağmen obsesif-kompulsif rahatsızlıklardan müstarip, insan ırkından nefret eden, vejeteryan olup hayvanları tavuk etiyle besleyen tutarsız ruhastası teyzelerin kendilerine görev edinip önüne gelen tüm kedileri kısırlaştırmasının önü alınmalı.

edit: kufur eden, satasan, agzini bozan onca mesaj aliyorum, hic sasirtmadi bu beni. ocd'den arizali insanlarin boyle tepkiler vermesi dogal tabii ki. dogal olmayan sey bir insanin, tehlike bile arz etmeyen kendi basina yeterli bir turun (hadi kopek olsa anlarim) nufusunu ayarlama hakkini boylesine siddetle savunmasi. o vakit sorarim, sercelerin, kargalarin, kirpilerin (evet bu mahallede kirpi de bulunuyor) nufus planlamasina neden egilmiyorsunuz ? zira dogal haliyle zaten bir nufus dengesi olusuyor.

edit #2: hala kedilerin kisirlastirmasina bu kadar rahat nasil karar verdiklerini anlayamiyorum, buna dair bir bilgilendirme mesaji gelmis degil. diyelim ki bu ise soyunan 15 teyze var, ve kedilerin mahalledei nufusunun bitmesine sebep olacak, bir hesap mi yapiyorlar, kadin "yasini bile beklemeye gerek yok, yasamasin aci cekecek" diyor, sen mi karar vereceksin buna ? var mi elinde eksponansiyel bir nufus grafigi, tutuyor musun kedilerin sayisini, hayir bir is yapiyorsun ama zerre metodoloji olmadan, kendi kafana gore.
  • deli gibi kedi sevip beslerken bir taraftan da kontrolsüz şekilde çoğalmalarına sebep oluyoruz. eğer belli bir kısmını kısırlaştırmazsak 2-3 sene sonra sokaklarda sürüler halinde kediler gezecek. 8 ayda üretime geçip yılda ortalama 6 adet yavrulayan bir canlı kedi.

zorunlu not : evde 2 adet sokak kedim var
  • kedi, köpek, kuş gibi hayvanları diğer hayvanlardan ayıran nüansın ne olduğu konusunda düşündüm biraz.

bir kedi veya bir köpeğin hayatı için gösterdiğimiz hassasiyeti bir inek veya tavuk için neden göstermiyoruz?

konu çok ilginç bence. endüstriyel hayvancılık ile inek ve tavuk gibi evcilleştirilmiş hayvanların doğumu ve ölümü arasında hiçbir hassasiyet gösterilmiyor. kasaplarda veya marketlerde ambalajlı olarak önümüze getiriliyorlar.
  • siz de bahçenizde, caddenizde her gün ölü kedi toplayın, yavrular beşer beşer yılda 2-3 kez her kediden 10ar tane gelsin...
    apartmandan gürültüye dayanamayanlar (malum çiftleşme zamanlarında) zehirleme, toplatma kararları alsınlar, tek başınıza karşı durmaya çalışın...
    neyse sonra siz de muhtemelen akıl hastası birinin saçma sapan lafını, sanki herkes böyleymiş, sanki hiç yazılmamış gibi "kedi kısırlaştırmak" budur diye buraya döşeyin:

(bkz: kedi kısırlaştırmanın zalimlik olması)
    (bkz: kısırlaştırmayı destekleyen hayvansever)
    (bkz: kediyi köpeği kısırlaştıran zalim insanlar)
    (bkz: hayvanını kısırlaştırıp hayvanseverim diye gezmek)

hem etrafla, hem üç kuruşa bilmem kaç tane hayvan doyurmakla, ezilmesinler, donmasınlar diye vs. uğraş ki ben nefret ediyorum bunu dillendirmekten, ne facebook ne de başka bir yerde bu konuda aktif değilim. artık bıktım uğraşmaktan.
    bi de zaten yakalanamayan ve her halükarda üreyecek onlarca kedi varken bir iki tanesini de kısırlaştırıyoruz diye hiçbir fikri olmayıp akıl hastalarıyla bir tutanlar da yetti.
    yettiniz.

edit: ha mesele metodolojik olmamasıymış. 15 teyzenin bir araya gelip kedi kısırlaştırdığı yerlerde kedi kalmazmış (cidden neresi orası, yok öyle 15 teyze)...
    "insana zarar vermedikçe" dokunmamak gerekiyormuş...
    kediler her yeri sardığında, metodolojik zehirleme ve toplatmalar gerçekleştiğinde de, ki kedi çoğalma grafiğinde kaçınılmaz son budur, omuzlarını silkip öbür tarafa geçer bunlar. çünkü metodolojiktir, yersen.

edit2: genelleme yapmıyorum deyip, başka başlık açarak hakaret eden bir zavallının metodolojik ilgi çekme çalışmasıymış.
    he manyak teyze he...
  • kısırlaştırmayıp sanki kendi hamile kalmış gibi eyvahlar olsun başıma geldi inşallah hamile değildir diye ortalıkta ağlayanlara biz hayvansever olarak gülüyoruz.
    inşallah iki tane yapar ben bunları nereye kime veririm deyip ağlamayın komik oluyorsunuz. doğum hazırlığına girenler hele onlara kopuyorum.

bakamayacaksan kısırlaştıracaksın.
  • selam olsun nefret dolu kardeşim. bu selam sana vejetaryen kısırlaştırılmış kedi sahibinden geliyor:

1. vejetaryenlik, endüstriyel hayvancılığa karşı olan tepkimle başladı. memnunum. insan vücuduna aykırı değil yaşayıp gidiyoruz. et yemeyen bir birey olarak çoğu etobur insandan daha sağlıklıyım. beni bir yana bırak desteklemediğim endüstriyel hayvancılık sayesinde doğanın dengesine elimden geldiğince katkıda bulunuyorum. doğanın dengesini bozan hayvanları kısırlaştırmak değil, onları hapsederek garip mutantlar yaratıp yemektir.

2. evimde kedi besliyorum ayrıca sokaktaki 6 kedi için de küçük yuvalar yaptım. onları da besliyorum. maddi durumum el verdikçe bulduğum kedileri kısırlaştırıyorum. zaten doğanın dengesine hayvanları evcilleştiren atalarımız çoktan müdahale ettiler. elimizdeki evcil hayvanların nüfusunu kontrol altında tutacak bir denge mekanizması olmadığından kendimin ve yaşadığım çevrenin sağlığı için aşırı üreyen canlıları kısırlaştırıyorum. hatta senin için bile.

3. kendim de çocuk sahibi olmuyorum. olmaya karşıyım(belki bir tane o da gerekirse). birilerinin popülasyonu dengelemesi gerekiyor. sevgilerle.
  • yıllardır sokakta beslediğim 40 a yakın kedim var bunların her yıl çiftleştiğini düşünsenize ?
    yıl da on tanesinin üçer tane yavrusu olduğunu ki bu en basit örneği.. önüne geçilemez bir hal alır yıldan yıla. hele ki böyle grup halinde yaşıyorlarsa.. yaşadıkları yer cadde önü, bir çoğu arabaların çarpmasıyla felç kalıyor ve ölüyor.. dahası da var.

bu kısırlaştırma işlemini her sokak hayvanına yapmamalısınız ve yapamazsınız fakat bazen gerekli oluyor. örneğin benim yaşadığım yerde ki gibi..
  • sokakta baktığımız kedilerden birinin 6 yavrusunu bahcenize gömmek zorunda kalırsanız anlarsınız neden kisirlastirildigini.

hayatında kediye dokunmamış adam gelmiş ahkam kesiyor.
  • bir sokak kedisinin ömrü 2-6 sene arası, ev kedisinin ömrü ise 15-20 sene kadar. kısırlaştırma her durumda yaşam süresine pozitif katkı yapıyor. illa kontrolsüz olarak çoğalsın ve acı çekerek mi ölsünler.

sokak kedilerinin kısırlaştırılması hem nufüslarının kontrol altında tutulması, hem sokaktaki acımasız şartlarda yaşama mücadelesi verip muhtemelen acılı bir biçimde ölecek kedilerin sayılarını azalttığı için gayet faydalı bir durum.

hayvanın doğası masalını geçelim artık, yaban kedisi ve sokak kedisi bambaşka şeyler, yaban kedisi* ile yarı evcil durumdaki sokak kedisi*bambaşka alt türler.

yakala-kısırlaştır-sal şeklindeki politika sokak kedileri için en iyisi.

ev kedilerine gelirsek, kesinlikle kısırlaştırın. bu sayede kedinizin ömrünü uzatacaksınız. kötülük olarak düşünmeyin sakın gayet büyük bir iyilik. azıp kaçma, bilmediği sokaklarda kaybolma, araba altında ezilme, yüksekten düşüp ölme gibi dertlerin yanında kedinizi bir çok kanserden korumuş olacaksınız.

kedileri kısırlaştırmak iyidir.
  • hayvanseverlik kisvesi altında abartılan durumdur.

kitle imha silahıyla kedileri ya da kedilerin üreme yeteneklerini yok etmiyoruz. sadece üreyebilen hayvan sayısını azaltıyoruz ve kontrole alıyoruz. bu durum yaşam sürelerini 3-5 yıl kadar artırıyor. bazı hayvanlarda bu yapılması gereken bir durumdur.

kedi kısırlaştırmamanın ve korumanın en büyük sıkıntısını yakın zamanda avustralya yaşamıştır. bildiğimiz sokak kedisinden daha büyük ve yırtıcı olan yaban kedileri, en ufak canlıya zarar vermenin suç olarak görülebildiği avustralyada önceleri korunuyordu. sonradan sayıları kontrolsüz artınca diğer canlı gruplarına tehdit oluşturmaya başladılar. avustralya da bunun önüne geçmek adına 2 milyon kediyi öldürme kararı aldı.

yani neymiş ? kısırlaştırmayı zamanında yapmazsak sonra öldürmek durumunda kalabiliyormuşuz. ayrıca hayatımdaki en yoğun kedi popülasyonunu son senelerde görüyorum. öyle mahallede 2 kedi vardı şimdi yok diyince siz haklı olmuyorsunuz.