şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: özgür ruh)
 • bazı insanların da eğitilememe durumunu göz önüne alınca şaşırılmaması gereken durumdur.
 • ben kedilerime sadece 3 şeyi öğretebildim.

  1- çık ordan
  2- in aşşağı
  3- bırak onu

  bu üçü haricinde hiçbir şeyi anlamıyorlar.

  eğitilebilirler ama zor gibi gibi.
 • aslında çok basit. beyinlerinin görece küçük olması nedeniyledir.

  yani "beyin hacmi"/"vücut hacmi" oranı diğer bir çok memeliden daha küçüktür.

  bu oran küçüldükçe yüksek kortikal fonksiyonlar denen "öğrenme yeteneğinide" içeren yetenekler azalır.

  edit: çok sayıda mesaj geldi. beyin/vücut hacmi oranlarını şurada bulabilirsiniz; brain to body mas ratio

  bu arada temel bilgilere bir ekleme daha yapayım. yüksek kortikal fonksiyonlardan olan "öğrenme" yeteneği için iki önemli gerklilikten bahsedilir.

  1. yeteri sayıda sinaps yapacak nöron sayısı
  2. beyin/vücut hacminin olabildiğince büyük olması

  örneğin bir karınca asla bir memeli kadar beyin fonksiyonu geliştiremeyecektir. çünkü beyin/vücut hacmi oranı yüksek olmasına karşın yeterli sayıda nöronu yoktur. buna karşılık bir balinanın veya filin beyin hacmi insanınkinden katlarce kez büyük olmasına rağmen beyin/vücut hacim oranları insanlardakinden küçüktür. bildiğimiz kadarıyla en ideal oran insan beyninin oranıdır.

  edit2: bu önermeyi bir arkadaş [(bkz: the tale of a warrior from snowy north)] aşağıdaki entrysinde (#70584006) "aşırı sığ" bularak dogmatik açıklamalara girişmiştir. evrimsel olarak bakılacak olursa insanların kendi davranışları ile hayvanların öğrenme eğrisini bozdukları aşikardır. basitçe;

  köpeklerin ve daha büyük hayvanların eğitimi için insanlar binlerce yıldır uğraşıyor çünkü bizim için yararlı işlerde kullanılabilme potansiyelleri var. ayrıca örneğin köpekler ve atların uygun bireylerini birbiriyle seçici olarak çiftleştirip akıllı ve güçlü olanların seçilimini ve çoğaltımını yapıyoruz. yani onların zeki olanlarını seçerek çoğalıyoruz. kedilerle uğraşmaya ise göreceli olarak yeni başladık.

  yani konunun antropolojik-sinir bilim açıklaması (aslında konunun temeli) ilk paragrafta yer alan beyin hacim oranı farkıdır. başka bir evrimsel açıklamasını istiyorsanız en doğru olan çıkarsama ikinci kısımdaki doğal seçilime insan müdahalesi olabilir. aslında bunun her ikisi de doğrudur ve birlikte kullanılmalıdır.
 • önemsemiyorlar bu kadar net!!
 • kedi olduklari icindir, iki kedi sahibi bir birey olarak baska sebep aramaya gerek gormuyorum.
 • karakterli canlıları eğitmek kolay değildir,akıllı olun patiyi yersiniz
  (bkz: kedi canını senin)
 • çünkü kediler kendilerinin mükemmel olduklarını bu yüzden eğitilmeye ihtiyacı olmadıklarını düşünür. evi kendi evidir ve siz onun hizmetçisisinizdir. hatta o yüzden siz onu değil o sizi eğitmeye çalışır
 • eğitilmesi gereken tek şeyi çok kısa sürede öğrenebilir olması yeterli bence.
  (bkz: kediler için tuvalet eğitimi)