şükela:  tümü | bugün
 • biliyoruz ki kediler pek garip yaratiklar. iste bu kedi hayvani, saatlerce oturur karsinizda. bi size bakar, bi etrafa, casusluk yapmanin yollarini dusunurler bi yandan da. hangi perdeye ciksam, nereye saklansam da saldirsam sinsice, veya nereye saklansam da arasalar beni saatlerce diye dusunurler. gel dersiniz, "niye geliyorum yahu" bakisi atarlar. bir de su tovbe yarabbi bakisi vardir. psi psi dersiniz, bi sure bakarlar yuzunuze. bakarlar, bakarlar soyle bi 3-4 dakika. sonra hic bir sey olmamis gibi yavasca kafalarini sag asagi cevirip, baska yere bakmaya baslarlar. iste o tovbe yarabbi bakisidir. aman.
 • bir de şöyle bir şey vardır ki alakalıdır abuksabuk uzaktan şirinlikler yapacağınız tutar öyle amanda benim pisim çok tatlıymış amanda nasıl da bakarmış pşşt pisi misin sen gibilerden saçmalarsınız o an bu andır.tövbe yarrabbi bakışından öte bi siktir git bakışıdır bu.kişinin kendini aptal hissetmesi an meselsidir.
 • kendini insan zanneden kedinin anne beni rahat birak bakisidir ayni zamanda. hemen akabinde sizde de aman allahim ayni annem gibi oldum bakisi olusur, kalir, yerlesir, gitmez.
 • çiftlesen kedileri gösterip ' aha bak bak' diyen insan modeline karsi kedilerin gösterdigi reaksiyon.
 • evdeki tadilattan, ustalardan, sesten, tozdan, gürültüden rahatsiz olan kedi bakisidir. matkaplar duvari deldikçe, kedinin bakisi da sahibini deler. sonra bakislarin yetmedigini fark eden kedi, ortadan kaybolur. her yerde aranir, taranir ama yoktur. kapiyi açik biraktiklari için azar isiten ustalarla birlikte bir arama kurtarma ekibi olusturulur lakin kedi bulunamaz. umutlar kesilir. ertesi gün, evdeki daracik agzi olan ve seffaf olmayan kocaman bir vazo, durup dururken kipirdanmaya baslar. sahip, vazonun içine bakar ve evet, kedi efendi oradadir, yine bakmaktadir. oraya nasil girdigi çözülemeyen sisko kedi, dar agizli vazodan çikamadigi için, uzun ve hassas bir törenle vazo kirilir. kedi disari çikar. sonra sahibe bir adet bu bakistan, mama kabina da en sevgi dolu bakisindan firlatir ve kosarak uzaklasir. mama yerken, ara sira sahibe dönüp bu bakistan firlatmaya devam etmesi de imkanlar dahilindedir.
 • - gülisraf, gel askim bi seveyim seni ge pisi pisi
  - tovbe yarabbi, yine konusuyo bu mal herif. sen önce su ucuz mamalar yerine bi viskaz al, kumumu temizle bi de su müziin sesini bi kis ta bi rahat rahat kivrilalim su soba yanina. allaan denyosu. mirr.
 • bazı kediler "bir kere o eli indir" dercesine miyavlayarak tamamlar bu bakışı.
 • finaller için sabahlamaya karar verdiğimiz bir gece saat 3 gibi mutfağa gitmişizdir. bir şeyler atıştırıp kendimize bir kahve yapacağızdır. bu sırada salonda manyaklar gibi uyuyan 3 kedimizden biri mutfağa koşmuştur bir anda. bir frenle kafayı yukarı kaldırır. gözlerinden uyku akmaktadır hala. salak yemek yiyoruz sanmıştır lakin yemek bitmiş kahveye geçilmiştir çoktan. "senlik bişiy yok biz kahve içiyoruz" deyip koklaması için kupa ona doğru tutulur. gözleriyle bizi bir süzdükten sonra, kafasını bir çevirip gidişi vardır ki adeta "tövbe yarabbi, gecenin bi vakti mutfaktan tıkırtılar gelince yemek yiyorsunuz sandım. allahın belaları minderin en sıcak yerini de kaptırdık tekire sizin yüzünüzden." der gibidir.
 • arap kedilerinde bu bakışa hasbinallah velimevlekil bakışı da denir.
 • soğuk kış günlerinde apartmanın içine buyur edilen ve son haftalarda bizim karşı kapının paspası üzerinde uyumayı rutini haline getirmiş olan bir tekir beyaz karışık tombili kedimiz vardır..öte yandan her gece usul usul evime girmeye çalışırken yeni teknoloji harekete duyarlı kat ışıklarımız daha ben kapıya ulaşmadan şlak diye yanar parlar. tombili kedi de ben yorgunluktan geberip deliğe bi türlü girmeyen anahtarla boğuşurken acımadan her defasında bana işbu bakışı atar.özür mahiyetinde sempatik hareketlerime, gönderdiğim öpücüklere ve sevme girişimlerime de dehşetle karşılık verir..velakin karşı kapının paspasından başka yere de gitmez..kedi sevgim sonsuz ama çaresizim nitekim .