şükela:  tümü | bugün soru sor
  • üst edit: buraya bunları yazdıktan birkaç sene sonra daha pratik bir çözüm buldum daha doğrusu pimapenci buldu. sineklik profiline küpeşte denen yuvarlak, silindir şeklindeki metal borulardan kedinin kafasının geçemeyeceği biçimde sık bir şekilde vidaladı, sonra profili de pencereye yine vidayla sabitledi. bu şekilde dışarı çıkmaları imkansız.

kedisi olanları canından bezdiren sorundur. ben ne denediysem bizimkilere sineklik dayandıramadım. özellikle balkonda kombi dolabına yuva yapan güvercinler yüzünden bizim azmanlar gününde hallediyorlar. benim derdim sinek değil, kedilerin güvenliği ve gönül rahatlığıyla kapıyı, pencereyi açık bırakmak. anlamayan mallar olabilir.

http://imgur.com/a/pyme0#jfsp3ot

1)bir pimapenciye sineklik yaptırıyoruz istediğimiz kapı ve pencerelere. hatta çocuk kilidi de yaptırabilirsiniz. albümdeki ikinci resimde beyaz olarak görünüyor.

2)yeşil bahçe teli alıyorsunuz. metresi 5 lira ve 5 metreyle 2 kapı bir pencere rahat bir şekilde kaplanıyor. nalburlarda hatta tekzende var.

3)albümde 3. fotoda görünen 0.75'lik yassı kroşeden alıyorsunuz. kendi çivisi var zaten, ekstra çivi almıyorsunuz. nalburlarda ve elektrikçilerde var. ben 10 kutu aldım çünkü çok sık çaktım bizim danalara dayansın diye.

4)pimapencinin taktığı sineklik tülü yani beyaz profilin ortasındaki delikli malzeme yeter, ekstra sineklik tülüne gerek yok, bundan böyle yırtamayacaklar. ama isterseniz ben http://www.gozdenalbur.com/…575-2.html#labels=575-2 buradan almıştım.

5)şimdi sineklik profilini yani beyaz olan profili komple kenarlardan yukarıya doğru ittirerek çıkarın ve yere koyun. matkap, çivi falan gerekmez.
    yeşil bahçe telini üzerine getirerek ölçün ve o ölçüde kısaltın. bunun için kurbacık mı deniyor ne deniyor, o rahatlıkla kesiyor. yani o teller sanırım bakır tel üstü plastik. yani çok kalın değil, kesmesi çok kolay.

6)daha sonra resimdeki gibi kroşeleri teli tutacak şekilde çekiçle çakın. 2. resimde çok net görünüyor. ben bir atlayarak çaktım ona rağmen çok yoruldum ona göre. ama çivi birkaç darbede içeri giriyor. profil, pimapen gibi sert değil.

7)her yerden çaktıktan sonra kenarlardan yine düzeltebilirsiniz. yalnız tül sinekliği, yani pimapencinin taktığı ve bizim söktüğümüz fiber tülü bu yeşil telin üzerine takacağımız için üstten ve alttan çıkıntı bırakmayı unutmayın. sinekliği o tel çıkıntılara geçirin.son fotoğrafta son hali görülüyor zaten.

normalde her gün biz o fiber tülü değiştirmek zorunda kalıyorduk, geceleri kapı pencere kapanıyordu bu sıcaklarda artık gönlümüz rahat. kesinlikle zarar veremiyorlar tellere.

resimler ve anlatım ne kadar açıklayıcı bilemiyorum sorunuz olursa çekinmeyin. yalnız şunu söyleyeyim ben bu işlerden zerre anlamayan ve beceremeyen biri olarak bunu kendi başıma düşünüp yarım günde hallettim, ki sizde yapabilirsiniz.

edit:valla bir kez daha bu sözlükteki hasta ruhlu mallara iyiliğin haram olduğunu anladım. lan oğlum burada yazılanların sana ne zararı var, insanlara, çevreye, dünyaya, millete, devlete, laik düzene v.s. ne zararı var? hayır, ilgini çekmiyorsa bak hergün 5000 başlık açılıyor sözlükte ona yazarsın. nedir bu öfkeniz, nefretiniz anlamadım. o yüzden 7 yıldır yazarım, buraya bir şey yazmak gelmiyor içimden.

5000+ kazanan eski bir model olarak bazı ergenlerin tel. rehberindeki isim kadar kız arkadaşım var merak etmeyin. amele olmadığım için böyle küçük dertlerim var benim ne yapalım. hadi siktirin gidin şimdi!
  • sonuçta kedi yine ince tülü yırtacak, büyük delikten de sineklere yol verilecektir. boşu boşuna uğraşılmıştır.
  • önemli olan sineklerin içeri girmesi değil kedinin dışarı çıkmamasıdır. kedim zaten sinekleri avlıyor. ama kedim çıkacak diye camı tam açamıyorum.

gayet güzel bir çözümdür en kısa sürede uygulamaya çalışacağım.
  • bunu kedisiz evler icin sineklik sarti da diyebiliriz..yazlari alçak katli evlere kapidan bacadan kedilerin girme ihtimali bile beni sineklik arayisina sevketmesinden bilirim bunu..yoksa sinek bahane.