şükela:  tümü | bugün soru sor
 • avrupa müzik listelerine 1 numaradan girmeye aday, leziz bir bobiler örg eseri:

  http://www.facebook.com/…o/video.php?v=327736041327
 • en az şarkının kendisi kadar müthiş bir de klibe sahip çalışma. eğer henüz izlemediyseniz, entry'nin devamını okumadan önce: http://www.youtube.com/watch?v=eudil2g0vlq

  kedi sahibinin kaybolan kedisini çekmecelerin içinde aramasıyla mükemmel bir umutsuzluk tasviri yapan, kahramanın kedisini bulamayıp çaresizce yere çöktüğü karedeki saksı ile kedisiz hayat ve bitkisel hayat paralelliğine değinen klip, tam bir alt metin cenneti.

  her ne kadar şarkının nakaratında "kedimi çaldılar, kutuya koydular" deniyor olsa da, bir sahnede üçüncü bir şahsın kediyi kutuya koyuşunu izlerken, bir diğer sahnede kediyi kutuya kendi kendine girerken görüyoruz. bas bas bağıran schrödinger'in kedisi göndermesini de göz önüne alırsak, sahibi aslında kedisinin çalındığından tam olarak emin değil. bir yanlış yapıp onu kendinden uzaklaştırmış olabileceği düşüncesi içini kemiriyor, sesli şekilde dile getiremese de.

  kedinin içine girdiği kutunun tuborg kolisi oluşu, süphesiz orhan veli'nin rakı şişesinde balık olsam dizesine ve dizeyi barındıran eskileri alıyorum şiirine atıfta bulunuyor. kediyi çekip gitmeye iten buhrana dair bir ipuçları veren bu şiir, aynı zamanda "şiir yazıp eskiler alıyorum/eskiler verip musikiler alıyorum" dizeleriyle, klibin kahramanının kendini dağa taşa vurup şarkı söylemesinin sebebinin acı veren anılardan kurtulmak olduğu konusunda şüpheye yer bırakmıyor.

  klibin sonlarına doğru kedi sahibinin çimlerin üstünde ağıt yakması da, tahmin edebileceğiniz üzere ferdi tayfur'un emmoğlu'suna işaret etmekte. kameranın olağanüstü kullanımıyla, biz izleyiciye kedi sahibinin kuzeni ve dert ortağı olma görevini veren yönetmen, finaldeki çatıdan atlama sahnesiyle eşkıya'ya göz kırparak, çalınan kedinin sadece bir kedi olmadığını, aksine kaybedilen bir eş, ya da kavuşulamayan bir sevgiliyi temsil ettiğini şairane bir sinema dilliyle anlatıyor.
 • duygu yüklü bir eser. sabah sabah hüzünlere gaaark* etti beni. koydum rakımı hem içiyorum, hem ağlıyorum hem de bu ayrılık destanını dinliyorum. insafsızlar ulaaan !!!

  bobiler linki ; http://www.bobiler.org/monte.asp?m=163544
  mp3 download ; http://soundcloud.com/…oza/kedimi-caldilar/download

  sözlerini de yazayım ortam hepten hüzün dolsun ;

  çok mu hata işledim
  suçum neydi ki benim
  sanki rijogso gibi
  arkamdan da vurdular
  dağdaki kale gibi
  beni yalnız koydular

  hayvan sevmek suç değil
  yeterki olma bencil
  çaldılar çırptılar
  bir kutuya koydular
  kedimi benden çalıp
  yine zengin oldular

  chorus (x2)
  kedimi çaldılar (x4)
  kutuya koydular (x4)

  sokaktaki kediler
  hepsini getirdiler
  sevmedim sevemedim
  bir mama bile veremedim
  kedimin acısından
  rahat birgün göremedim

  evime de girdiniz
  ey namussuz hırsızlar
  hiç mi vicdan, şeref, haysiyet, onur yok mu sizde **
  düşünmediniz mi bu adam ne yapar şimdi diye

  çok mu hata işledim
  suçum neydi ki benim
  sanki rijogso gibi
  arkamdan vurdular
  dağdaki kale gibi
  beni yalnız koydular

  hayvan sevmek suç değil
  yeterki olma bencil
  çaldılar çırptılar
  bir kutuya koydular
  kedimi benden çalıp
  yine zengin oldular
  oldular oldular oldular
  oldular oldular oldular
  oldular larr larrrrrr

  chorus (x4) :
  kedimi çaldılar (x4)
  kutuya koydular (x4)

  kedimi çaldılar
 • yapanlarin daha onceden gormuslugu var midir bilmiyorum ama bana tarz olarak jon lajoie'yi animsatti. gayet eglenceli bir calisma olmus.
 • görüntülere bakılırsa izmir'de çekilmiş klibi. kordon çimler, konak köprüsü vb..
 • hüzünlendim resmen ben bunu izleyince. asıl komik benim galiba. kedimi çalsalar, kedimi çalsalar, kutuya koysalar çok fena olur o yüzden galiba.
 • tam bir basyapit. her seyiyle.
 • çok başarılı bir şarkı. sabah sadece bir kere dinledim ve öğlen bünyem bu şarkıyı dinlemelisin dedi. bağımlı oldum lan!
 • dinlerken rakı sofrası kurdurtma eşiğine getiren damar şarkı. klibi apayrı bir sanat eseri.
 • eller cepte, ıssız bir sokakta yürürken hüzünlü bir şarkı söyleme isteği bizi dürterse kaşlarımızı küçük emrah gibi kıvırarak mırıldanabileceğimiz çalışma. zihinde yer kaplayan, klibinde oynayan oğlanın acısını içimizde hissettiren eser. hislendim yeminlen.