şükela:  tümü | bugün
 • kedinin evcillestirilmesiyle ilgili eski bir afrika inanisi:
  "kedi ilk once tavsanla arkadastir. birgun bir geyik tavsani oldurur. bunun uzerine kedi geyikle arkadas olur cunku geyik gucludur. gunun birinde geyigi bir leopar oldurur, leopari da bir aslan oldurur. kedi her seferinde galip gelenle birlikte yasamaya devam etmektedir. birgun aslani da buyuk,guclu bir fil oldurur. kedi artik fille birlikte yasamakta ve kendini guvende hissetmektedir ta ki bir yerli ucu zehirli mizragiyla fili oldurunceye kadar. kedi insanin dunyadaki en guclu yaratik oldugunu anlar ve yerliyi evine kadar takip eder. kisa bir sure sonra yerli evinde karisiyla kavga eder ve kadin elinde sopayla adami evden kovalar. bunun uzerine kedi yeryuzundeki en guclu varligin kadin olduguna karar verir ve hep onunla yasar..."
  bu hikaye her ne kadar kediyi serefsizin teki gibi gosterse de (tabi biz buna inanmiyoruz) bunyesinde cok onemli bir mesaj barindirmaktadir:
  kedi insanlar tarafindan evcillestirilmemis, kendisi evcillesmeyi secmistir
 • bu uygulama ilk olarak mısır'dan yayılmaya başlanmış. firavun döneminde farelerin buğday tarlalarına dalmasından sonra kedileri öldürmeyi bırakıp besleyip hatta yarı tanrı ilan etmişler. o zamandan bu zamana tüm dünyaya yayılmış.
 • bilim adamları kedilerin ilk defa yaklaşık 4000 yıl önce antik mısır'da evcilleştirildiğini düşünüyorlardı fakat 2013 yılında yapılan yeni bir araştırma yaklaşık 5300 yıl önce çin'de evcil kedilerin varlığının izini buldu.quanhucan adlı çitçi köyünde yapılan kazılarda bulunan 5 bin 300 yıllık fosiller, kedilerin insanlarla sanıldığından daha uzun zamandır birlikte yaşadığını öne sürdü. proceedings of the national academy of sciences dergisinde yayımlanan araştırmada yer alan abd’nin washington üniversitesi’nden fiona marshall, “kedilerin insanlarla yaşamaya başladıkları sürecin ilk deliline ulaştık” dedi. avcı-toplayıcı kabileler tarafından binlerce yıl önce evcilleştirilmeye başlanan köpeklere kıyasla, kedilerin ‘çiftçilerin evcil hayvanları olarak’ insanlarla beraber yaşamaya başladığını belirtti.antik çiftçi köyünde bulunan kedinin kemiklerinde şaşırtıcı derecede fazla tahıl kalıntısı bulundu. bu bulgu, vahşi kedilerin evcil kedilere dönüşme sürecinin bir delili olarak kabul edildi.araştırmaya göre kediler tarım yapılan ve depolanan yerlerdeki kemirgenleri çekici buldular.bu da insanların işine yaradı, kediler fareleri temizliyordu, böylelikle hem kedi karnını doyurmuş oluyordu hem de tahıllar kemirgenler tarafından yenmiyordu.
 • kıbrıs'ta, sahibiyle birlikte gömülmüş olan 9 bin 500 yıllık kedi kalıntıları bulunmuş. bu bulgular ışığında kedilerin evcilleştirilmesinin 10 bin yıl öncesine kadar uzandığı, 11 bin yıl önce asya'dan avrupa'ya göçen insanların, günümüzdeki evcil kedilerin atalarını da beraberlerinde getirdikleri düşünülüyormuş. yani insanlar birbirinden binlerce yıl arayla yabani kedileri iki kez evcilleştirmiş olabilirler.

  https://www.youtube.com/watch?v=cypjzqppano
hesabın var mı? giriş yap