şükela:  tümü | bugün
 • insanı gecenin bir yarısı elinde kedi maması ile sokaklara döken can sıkıcı durum. kedinin kedi maması poşeti veya kutusunun sesine olan hassasiyetinden faydalanılır. kedinin ismi habire tekrarlanır durur. bilhassa yeni taşınılmış bir ortamsa, kedinin adaptasyonu sağlayamadan kaybolması olağandır.
 • bunun bir de kedi bulunsa bile içeriye sokma versiyonu vardır ki tam bir işkencedir. bir an önce kediyi yakalayabilmek için üstünüzde artık ne varsa, tuvalet terliği giyilerek sokağa fırlanır, kedi tam bir pezevenk ise sizi oradan oraya peşinde sürükler babam da sürükler, oyun oynar. en sonunda, ayaklarınıza kan gitmediği için eve girdiğinizde bir de bakarsınız ki balkondan gelivermiş. biz elde salam, balık filan boşa uğraşmışız. teşekkürler hobileri kedi kovalamak olan sokak köpekleri.
 • insanı uykularından uyandıran durumdur.
  üç gün oldu be sözlük
  maması için ayaklarıma sürtünüşünü
  gecenin bir yarısı gelip koluma yatışını
  televizyonda maç izleniyorsa topla beraber koşuşunu
  futbolculara pati atışını
  sabah bahçeye çıkarken ki mutluluğunu
  akşam aldığım zamanki özlem dolu bana koşuşunu
  başkaları yanımıza geldiğinde onlara tıslamasını ,ısırmasını
  uyanmak istemeyişini
  ayaklarımı ısırışını
  esneyişini
  bakkalın pis su kovasından su içişini
  poposu sağda gövdesi solda koşturmasını
  elimin altına gelip kendini sevdirmeye çalışmasını
  kısacası-evet kısacası diyorum çünkü bunlar sadece yaptıkları birde hissettirdikleri var ki anlatılmaz yaşanır-herşeyini çok özledim.
  başka birinin alıp götürdüğünü düşünüyorum.
  kapalı biyerde kalmasından korkuyorum.
  ölme ihtimalini düşünmek bile istemiyorum.
  sabırla bekliyorum.
 • evin içinde de yaşanabilen garip durum.lan nereye gider ki evin içinde?
 • kedinin geri dönmek istemediğine ya da istese de öldüğüne işarettir.

  neden mi? çünkü ben kız kardeşimin kedisinin çok çok küçükken biri tarafından bir yere bırakılıp tekrar evimize döndüğünü gördüm. aynı kişi tarafından epeyce büyüdüğünde yaklaşık 30 km. uzağa bırakıldığını ve 2 gün sonra geri geldiğini de gördüm. bu durumda eğer kedi geri dönmüyorsa, kedi sahibi istenmediğini anlamalı ve kaderine razı olmalıdır. çünkü bu nokta, çıkmayan candan umudun kesilmesi gereken noktadır. kedi sahibi, yeni bir kediye sahip olmadan önce, başını ellerinin arasına alıp uzun uzun düşünmelidir. "ben ne yaptım da bu kedi kaçtı benden?" diye sormalıdır kendine.

  ikinci alternatifte ise kedi bir sebepten kaybolup geri dönmek istemiş fakat tam dönecekken dış dünyaya ait olmadığı için bir kaza sonucu öldüğü için dönememiştir.

  bu kadar net bu mesele. artık hangi seçeneği tercih edeceklerine kaybolan kedilerin sahipleri karar versinler.

  (bkz: şimdi onlar düşünsün)
 • tüm sokağı aradıktan sonra alt kat komşunuzun evinden çıkıyorsa sevinsem mi üzülsem mi ikilemini yaşatan durumdur.insan bir haber verir ama değil mi?neyse ki gözyaşlarımı görünce özür diledi.
 • kaplumbağanın kaybolması kadar korkunç değildir, yürüyemezsiniz bile üstüne basarım korkusu yüzünden.
 • eski kedimizin ve bizim başımıza gelen üzücü hadise. sürekli camın kenarında otururdu bu garibim. tipinin aksine ismi zeytindi. çok bezgindi, o kadar bezgindi ki alıp arabanızı yıkarken sünger niyetine kullanabilirdiniz. bu bezginliğine rağmen bir gün ortadan kayboldu. hiçbir zaman da geri gelmedi. rahmetli annem de "bizim zeytin'i bostancı'da görmüşler" falan diyordu ara sıra. bu da böyle bir anımdır.
 • başımıza geldiğinde, ev arkadaşımla sabahlara kadar kaç gece balkonda bekledik hatırlamıyorum. gece yarıları balkondan gördüğümüz her kedi için aşağıya bir koşu inip arabaların altına mı girmedik, bahçe duvarlarına mı tırmanmadık. okula gitmeyip mahalledeki çocuklarla cami bahçelerinde, boş apartmanlarda, elbette çöplerde aradık durduk oğlumuzu. ama bulduk, neyse ki bulduk.
 • kaybolmaz, kaçmaz, çalınmaz. sadece bölge değiştirir. evinizde doğup büyümüştür ancak kendisini ait olduğunu hissettiği sokaklara inmiştir. yavru iken evde beslenmişse dişileri 4 ile 6 kilo, erkek olanları 7 ile 10 kilo civarında olur ve erkek kediler bulunduğu bölge'nin reis'i olmak için savaşır. kulakları testere dişi gibi bir sürü çizik dolu kedidir. hep evinizin önünde, bahçesinde konaklar. bir zaman sonra görünmez olur. bundan anlamanız gereken bölgesini terk etmiştir. sebebi ise bir kavgayı kaybetmiştir, çünkü yaşlanmıştır ve gençlere yol vermenin zamanı geldiğini farketmiştir. kabul edildiği bir yer vardır ve orası besin yönünden çok zengin değildir, ya da köpekler de vardır. diğer bir ihtimal ise daha büyük ve değerli bölgelerden birisine göz koymuştur. bu bölgelerde orta büyüklükte marketler, balıkçılar, sakatatçılar vardır. o bölgenin reis'i ile kavga'ya tutuşup kazanmışsa artık o bölgenin reisidir. kedinizi aramaya buralardan başlayabilirsiniz ancak geri döndürme ihtimaliniz düşüktür. kaybetmişse artık sizin bulunduğunuz bölge'ye layık olmadığını düşünür, kazanmışsa da bulunduğu bölgeyi terk etmez. orayı kaybetse bile başka bir bölge'ye sürgün gider. dişiler içinse çiftleşmek için seçilen erkeğin bölgesi esas olur, dişi kedinin peşine düşmeyin. genelde bir süre sonra kendileri döner.
  (bkz: bir ihtimal daha var o da ölmek mi dersin)