şükela:  tümü | bugün
  • evet, böyle bir şey var. ölümcül hasta kediniz daha fazla acı çekmesin diye ilaç verilerek acısız bir şekilde ölmesi sağlanıyor.

ne yazık ki yakın zamanda bunu deneyimledim. (bkz: #76447906)

sözlükte sağa sola baktım ama bu konuyla ilgili yazılan bir şey ya da başlık bulamadım. merak edenler için belki bir faydası olur diye yazayım dedim.

adı uyutmak olsa da bu işlem basit bir iş değil. dikkatle yapılması gerekiyor.

öncelikle kedinin patisinde damar yolu açılıyor. buradan ilaçlar enjekte edilecek.

ilk olarak kediyi sakinleştirecek bir ilaç veriliyor, daha sonra uyutmak için ikinci bir ilaç. uykuya geçince kedinin gözleri tamamen açılıyor ve hareketsiz kalıyor.

arada üçüncü bir ilaç daha veriliyor gibi geldi ama emin olamadım.

en son olarak kediyi öldürecek bir ilaç veriliyor. kedi o sırada zaten uyuyor ve hareketsiz. elbette bir şey hissetmiyor.

1-2 dakika geçmeden kedi cennete gidiyor. veteriner steteskopla kedinin kalbini dinleyerek prosedürü tamamlıyor.

dikkatle yapılması gereken nazik bir prosedür. işlemin sonuna kadar orada bulunabiliyor, kedinizin son anlarında son gördüğü olabiliyorsunuz. kısa sürüyor.

bunu yakın zamanda deneyimlemiş birisi olarak tek söyleyebileceğim iyi bir veteriner bulun evcil hayvanlarınız için. hayvansever olsun. yaşarken ve ölürken evcil hayvanınıza ve size saygı göstersin. kısa süren bu işlem sizin için çok zor oluyor çünkü. onların özeni ve saygısı ile bunu atlatabilirsiniz.

benim tek hatırladığım melek oğlum gözleri açık bir şekilde uyudu gitti. iyi ki son anına kadar yanındaydım, iyi ki son gördüğü ben oldum, iyi ki onu öpe koklaya gönderdim.

bunu yaşayacak olanlara şimdiden sabır diliyorum.