şükela:  tümü | bugün soru sor
 • maalesef ki öyledir. videoyu izleyin. kediler cama çarpmak dışında sokakta karşıdan karşıya geçmeyi bilmeyip arabaların altında kalıyor. bin senedir şehirde yaşıyorlar, hâlâ evrimleşemediler. çünkü zeka kıt.

  son söz: kara sinek bile camın ne olduğunu biliyor. kara sinek bile kedi denen hayvandan akıllı.

  son edit: köpeklere lafım yok. köpekler zeki. köpekler cama çarpmaz, arabanın altında kolay kolay kalmaz, suçluları yakalar vs... zeka özürlü olan hayvan kedi. karışmasın. saygılarımla.
 • gece avlanan (nocturnal) evcil kedilerin gözleri yarık (slit) şeklinde evrimleşmiş irislere sahiptir bu nedenle çok daha az ışıkta insanlardan daha iyi görürler, ancak bunun bir dezavantajı sonucunda da karanlıktaki yoğun ışık kaynaklarına gözleri adapte olmakta zorlanır. söz konusu videodaki arka aydınlatmalı (backlit) olan vitrin benzeri mekanın camını görmeleri o ışıklandırma koşullarında çok zordur. bir insan olarak sizi de hiç ışıklandırması olmayan bir mağaraya koysalar siz de duvarlara çarpa çarpa yürümekten salak olursunuz.

  edit: iris demişim kusura bakmayın, gözbebeği olacak yarık şeklinde olan gözbebekleridir, iris gözün renkli kısmıdır. konumuzla alakası yoktur. gözbebeği kameralaradaki diyaframa karşılık gelmektedir. küçük diyafram açıklığı = büyük net alan derinliği'dir aynı zamanda.
 • tüm gün kendi kuyruğunu kovalayıp yakalamaya çalışan veya ota boka boş boş yarım saat havlayan köpekler kadar zeka özürlü değildirler.
 • zeka özürü dediğin şey standartın altında performans demek. hayvan aleminde bunların kuzeni kral. o zaman bunlarda kral yarısı ve yarım akıllı (bkz: çok sinirlendim ve sana laflar hazırladım).
 • zeka kıstaslarını belirleyen insanlara göre doğru önerme.

  zeka kıstası kedilere göre olsaydı sen de tembel hayvan kadar yavaş, sürü halinde avlanamayan, geri zekalı bir moronun teki olacaktın, onu ne yapacağız?

  salalım seni doğal ortama, bakalım kaç gün yaşayacaksın, ne kadar hayatta kalacaksın bir görelim.

  onlar da sana "geri zekalı yav, binlerce yıldır evrim geçirmiş ama hala sazlıkların arasında saklanan aslanı veya cangılın yeşilleri arasında saklanan leoparı göremeyip av oluyor" derlerse de yapacak bir şey yok.

  kıçımın tespitçileri sizi.
 • kendileri hakkında böyle düşünen insanlar kadar değildirler diye düşündürmüştür.