şükela:  tümü | bugün soru sor
 • küvet kan gölü olur, debelenirken hem kendini hem de yikayani dograr bu. sokaktan yeni gelmis ve çamur içinde degilse bulasilmamasi gerekir bir hamledir..
 • hem kediye hem yikayanin kendisine eziyettir. cok kirlenmedikce yapilmamalidir. zaten genellikle kediyle birlikte siz de yikanirsiniz yeterince.
 • en az değil de sıfır hasarla kotarmak için kedi enseden tutularak akan suyun altına konuşlandırılır. bu şekilde hiçbir pençe darbesine maruz kalmazsınız. kedi de acı çekmez. eğer illa şampuan vs kullanacaksanız ikinci bir kişi daha gerekir. kedi gene ensedan kavranır ve duvara dayanır. bir yandan da öteki el ile sırtının arka kısmında duvara bastırılır. kedi iç güdüsü yüzünden pançelerini duvardan ayırmaz. ikinci kişi su ve şampuan işleri ile rahat rahat ilgilenebilir. eğer kedi yavru ise hiç sorun çıkartmadan kendini suya bırakma ihtimali de vardır(babaannemin kedisi yavru iken bırakırdı kendini su dolu leğenin içine). ama kedi bu kadar temiz olamaya dayanamaz. kurutulduktan hemen sonra kendini oraya buraya sürterek, yerde yuvarlanarak eski haline dönmeye çalışır.
 • yıkama faslını geçtiniz diye hemen sevinmeyin.kediyi kurularken de hayvan sinirlenip huylanabilir, sağa sola
  patilerini sallayarak yine istenmeyen çiziklere yol açabilir.üzülmeyin.bunun da çaresi var, kurutma sırasında eski, bozulmuş bir merdaneli çamaşır makinesi'nin haznesini kullanmak.kediciği çalışmayan aletin haznesi
  içine koyun.derin ve kaygan olduğu için çıkamayacaktır.sonra fönü alıp kediyi çiçek sular gibi kurutabilirsiniz.
  yanlız dikkat edilmesi gereken nokta fönün çalışma kademesinin çok yüksek ısı ve ses çıkarmayacak şekilde
  ayarlanmış olmasıdır, malum hayvanı kurutacaz derken boğmamak gerek.

  edit : bu yöntem sadece yavru kediler için geçerlidir.bu noktayı atlamışım artık kusura bakmayın sonradan
  ilave ediyorum.
 • kedi zaten temiz bir hayvandır kendince hayvanlar aleminde.bi yerine bişi olsun bi yere değsin hemen yalar temizler orasını,patileri mi kirlendi ,anında temizler eder ya da başka neresi kirlendi ya da kirlenmedi hergün saatlerce yalar kendini ya da varsa arkadaşı kedilere yalatır hergün saatlerce,bu nedenle kedileri insan usulünce yıkamak pek bir luzumlu davranış değildir ,görüştüğüm veterinerler de böyle söylemiştir yıkama demiştir bana.
 • rezalet bir eylemdir zira kedi yikanmaz cunku hayvanat suyu sevmez. seveni de vardir ama sanmiyorum ki onlarda yikanmayi sevsin muhtemel kuvvetle spor olsun diye yuzmektedir bu cinsleri de. ayrica bunu yikamaya kalkarsaniz tirnaklarini gecirir islak islak kacar her yeri batirir filan. tecrubeyle sabit. hem sonra bunlarin dillerinde kendilerini temizlemeye yarayan garip puturlu bir yapi da mevcuttur siz hic ugrasmayiniz efem.
 • yikandiklari zaman fareye benzerler, en panterimsi olani bile kil kuyruk kalip komik bir sekil alir.
 • tirnak iziyle gezmek istemiyorsaniz bulasik eldiveni ile gerçeklestirmeniz gereken eylem..
 • kedi yikanmaz kedi temiz hayvandır kendini yalaya yalaya temizler.yıkamaya kalkanıda sahibi bile olsa fena yapar.cırmalar