şükela:  tümü | bugün
  • katil için erzincan barosu suç duyurusunda bulundu. benim bildiğim ankara, istanbul, izmir baroları da müdahillik dilekçesi verecekler. ancak tüm bunlar olurken unutulan bir grup sessiz kalan katil var.

ve bugün de o kedinin kafası parçalanırken izleyen askerler için ankara barosu başkan yardımcısı tarafından suç duyurusunda bulunuldu. eğer burayı okuyolarsa kısaca şu kısmını koyuyorum ki haberleri olsun:

“hayvana yapılan eziyetin yarın bir gün "insana da yapılabilir" savunusuna gerek kalmadan tek başına iğrenç, lanetlenmesi ve adalet eliyle cezalandırılması gereken bir şey olduğunu hepimiz ve kanun koyucu idrak edene kadar bu vahşiliğin en azından kendi adıma peşini bırakmayacağımı, bu vahşeti gerçekleştiren ve bu vahşete müdahale etmek yerine izleyen diğer kişiler hakkında bizzat suç duyurusunda bulunarak yapılacak soruşturmayı ve açılacak kamu davasını takip edeceğimi hiç dinmeyen bir öfkeyle bildiririm.”

.
  • evet yaşanan hadise iğrenç, evet bu hadisenin baş aktörü olan müptezelin burnu boktan çıkarılmamalı ve evet bana kalsa/benim elime verseler kendisine yapabileceğim şeyleri burada yazmaktan imtina ederim.

ancak...

askerlik yapmış, gün saymış olanların nedenini gayet iyi bildiği sebeplerden dolayı olay anında yaşananlara müdahil olmayan askerlerdir. suçu olmayan insanları hedef tahtasına oturtmanın alemi yok!

kışla ve birlik içlerinde diğer askerler ve hatta belli bir rütbeye kadar olan muvazzaf personelce dahi "rdm" olarak anılan müptezeller, kafadan kontaklar ve kriminal tipler üst mevkiden şifahi de olsa bir emir gelmediği müddetçe diğer askerlerin kendi askerliklerini yakmamak adına buram buram uzak durdukları, kendilerine yönelen herhangi bir durum söz konusu olmadığı müddetçe o ortamda o yokmuş farzettikleri mahluklardır.

umuyorum şafak karalama mevhumundan bihaber, dahası askerde ceza almanın (hele ki mantık çerçevesinde bakıldığında gayet haklı olduğun bir durumda dahi ceza alabilmenin) nasıl bir zul olduğunu zerre kadar tecrübe etmemiş tiplerin kastıkları bu ultra duyar nedeniyle bahse konu askerler herhangi bir sorunla karşılaşmaz ve görevlerini tamamlayıp evlerine, ailelerine sağ salim kavuşurlar.

edit: mangalda kül bırakmayan devrek'te heykeli dikilesi klavye kahramanımız ve saz arkadaşları çok fena uf yaparlarmış, hatta captain x'leri de kendilerine katılırmış blablabla...

yav he he.
  • günlerdir kafamda dönen şeydi. ankara barosu başkan yardımcısının da bu konuda suç duyurusunda bulunması, olayın vahametinin bakış açımı etkileyecek kadar beni yıpratmadığını veya olaya duygusal yaklaşmadığımı tasdik etti.

evet, o askerler terhis bekliyor olabilir. evet, o askerler üst devrelerinden korkuyor olabilir. ancak bu herhangi bir canın işkenceyle öldürülmesine seyirci kalmaları için yeterli bir sebep değil. ki bunun için yeterli bir sebep var mıdır onu da bilemedim. orada o hareketleri yapan, bir hayvanın belini kırıp tekmelerle metrelerce sürüklenmesine sebep olan cumhurbaşkanı olsa ve izleyenler de bakanları olsa; onların hepsine dava açılması gerekir. böyle bir suça seyirci kalmak da o suça ortak olmak demektir. yine de diyelim ki o seyirci kalanlar müdahale ettiler bu duruma ve sonrasında ''askerlikleri yandı''. işte o zaman onun hukuki bir savunması olabilir. ya da diyelim ki o canavar üst dönemdi ve sürekli şiddet uyguladı onlara. işte o zaman ''teğmenim beni dövdü'' diye hakkını arayanlar gibi ''üst devrem bana şiddet uyguluyor'' diye hakkını arayabilirlerdi. bu hiçbir mantığı ve ahlaki açıdan elle tutulur yanı olmayan ''hedef tahtasına oturtmamalıyız:('' savunması oldukça acıklı. şiddet, tecavüz, taciz veya bir canlının canına kastetmek gibi affedilmesi mümkün olmayan suçların karşısında o anki kısa dönem çıkarını düşünmek oldukça düşük seviye bir hareket ve mazur görülebilir bir şey değil.

mesleği askerlik olanların ve askerlik yapanların topluma örnek teşkil etmeleri gerekiyor diye biliyorum ben. askerliğini yapanlar da en nihayetinde, devletin bir kurumunda zorunlu görevlerini yerine getiren vatandaşlar. hal böyleyken, topluma teşkil edilen örnek ''çıkarınız varsa veya karşınızdaki sizden daha güçlüyse suça göz yummalısınız'' mı? bunu kabul etmiyorum. umarım o seyirci kalanlar da ceza alırlar da bu karar emsal niteliği oluşturur ve bir daha böyle vahşetler yaşanmaz ya da kimse seyirci kalmaz.
  • evet yaşanan hadise iğrenç, evet bik bik bik enceeek

şafak sayma mevhumu bilen geldi haanım.

valla ben askerliğimi yapalı çok oldu ama, bizim orada o psikopat geçinen yavşaklardan çekinen bi rütbeli görmedim.

bu sikik herifi durdurmayan askerler belki günümüzün "aman bi skime karışmayayım" düşüncesinin yansımasıdır bilemiyorum tam ama hiçbir tirat beni haklı olduklarına inandıramaz.

lan ben bu herifi bizim tugayın önünde dövseydim komutanlarım davraz'a heykelimi diker, dövdüğüm kapıya lalala çavuş kapısı derlerdi.

benden önce ismet yüzbaşı kesin vurur, eğitim zaiyatı yazardı o da ayrı tabi.

uzun lafın kısası o askerlerin yerinde olsam ben ve arkadaşlık ettiğim herkes o puşta müdahale ederdi, etmesi gerektiğini adı gibi bilirdi. böyle adamları abi başına iş gelmesin diye bilmem ne diye savunmayın, kalpler kırılmasın.

edit: devrek değil davraz, gözünün ferini siktiğim.
  • hmmm demek gözlerinin önünde bir canlının kafası yumruklanıyor, demirde omuriliği kırılıyor ve tekmeleniyor ama askerliğin yanmasın :((((((((

demek gözlerinin önünde bir bebeği yerden yere çaldılar ama sus sus şahit yazarlar abi:(( ama çocuk tabii ki karşılık veririm. çünkü niye? çünkü şiddetin yöneldiği şeye göre pozisyon alıyorsun. mesela yatalak bi yaşlıyı dövse kafan en azından “hop” falan derim yani. hem de askerken, hem de emniyet ve asayişi sağlama görevini almışken. hayır dostum apaçık sen de potansiyel bir izleyensin. çünkü askerliği uzatırlar. gerçi adam er falan ama boşver biz sessiz şeytanlığımıza kılıf uyduralım.

yapılan bu suç duyurusu tam da bu sebeple en azından erzincan barosu tarafından yapılan suç duyurusu kadar önemlidir. çünkü bu vahşeti izleyip de mesela neden bir “dur napıyosun?” deyip araya girmeye çalışmayan, sadece izleyen ve daha beteri herhangi bir duygu durum değişikliği göstermeyen insanlara öfke duyan normal insanlarla onlarla empati kurabilen ruhları ayırmamıza yardımcı oldu. askerlik yapmadığın belli:(((( askeri hiyeraşi ne bilmiyorsunuz:((( şafak:((((( emin ol askeri hiyerarşiyi sen sadece askerde yaşadıysan ben her gün yaşıyorum ve senden kat be kat iyi ve derinlemesine biliyorum.

umarım bir gün kafanızı birileri ezerken tezkeresine 3 gün kalmış bir askere ya da bi orgenerale falan denk gelirsiniz. çünkü kişisel çıkarlar:(((

ve böyle böyle yanınızda bir canlıya işkence yapılırken içinizden susmak gelse de müdahale etmek zorunda hissedeceksiniz. her türlü kişisel çıkarınızdan ve tüm üniformalarınızdan arî.
  • bu tür olaylar esnasında bazen kilitlenip kalabilirsiniz o anki şokla, ancak orada en az beş kişi var ve hepsi öylece izlemeyi tercih ediyor müdahale etmek yerine.

silahı mı vardı, madde etkisinde miydi, neden müdahale etmemeyi seçtiler? ellerinde telefon olsaydı kameraya alırlar mıydı yaşananları?

literatüre girmesi gereken bir vaka... ilişkili olarak (bkz: bystander effect)
  • katildirler.

gerizekalı ve beş para etmez tek hücreliler.

ufacık bir an amk, birkaç saniye o iğrenç ve leş yaşamınıza bir anlam katıp o yavruyu kurtarabilirdiniz. ömrünüzce o yavru ve tüm canlılar yoldaşınız olurdu.

şimdiyse yaşamınızın beş kuruşluk değeri yok.
  • aynı muameleyi görmelerini diliyorum.