• haberi doğru okuyunuz lütfen, iyi hal indirimi uygulanmamıştır. yasada yer alan, sahipli hayvanın öldürülmesi durumunda uygulanan mala zarar verme suçunun en üst sınırından ceza belirlenmiş ve hiçbir takdiri indirim sebebi uygulanmamıştır. sanık zaten tutuklu yargılanmaktaydı ki hayvana tecavüz fiili nedeniyle verilen ilk tutuklama kararıdır; 3 ay hapiste kalmış olması nedeniyle ve ceza infaz kanunu uyarınca salıverilmiştir. açıkçası infaz kanununda yapılan son değişikliklerden sonra tam olarak ne kadar hapis yatacağını bilemiyorum, konuyu bir infaz savcısına danışacağız. görüş alabilirsek editlerim. bu olayda sanık, mevcut düzenlemeler uyarınca verilebilecek maksimum cezayı almıştır, bu anlamda sevinilecek bir karardır. ancak bir an önce hayvana cinsel şiddet eylemlerine caydırıcı ceza gelmesi gerektiği de ortadadır. bu ceza hayvan sahipli olduğu için verilmiştir. ya sahipli olmasaydı?

edit: arkadaşlar, infaz savcısıyla görüştük; ceza infaz yasamız allahlık bir hal almış, ben bugün bunu öğrendim. uygulamayı biraz önce şurada da yazdım. kasıtlı suçlardan 3 yıl hapis cezası alan hükümlüler için uygulama şu şekilde: cezasının bir yılı otomatik olarak indiriliyor. bir yılını açık ceza evinde yatıyor. son bir yılında ise denetimli serbestlik hükümleri uygulanarak (haftada bir imza verme, yurt dışına çıkış yasağı vs) serbest bırakılıyor. burada şahıs 3 ay kapalı ceza evinde tutulduğu (hakim hanım sen çok yaşa!) ve bu sanığı infaz kanunu uyarınca artık kapalı ceza evinde tutmak imkansız hale geldiği için tahliyesine karar verilmiş. cezası üst mahkeme incelemesinden geçerek kesinleştikten sonra 9 ay (önceden yattığı 3 ay hapis mahsup edilecek) açık ceza evinde yatacak, sonrasında da denetimli serbestlik hükümleri uygulanarak serbest bırakılacak. böyle adalete lanet olsun evet, ancak hakimin mevcut yasalarla yapabileceği maksimum budur. bu hakime teşekkür borçluyuz. hem faili inisiyatif alarak 3 ay kapalı ceza evinde tuttuğu, hem hayvana tecavüz nedeniyle ilk tutuklama kararına imza attığı, hem de hiçbir indirim uygulamaksızın üst sınırdan ceza verdiği için.

gel gelelim infaz savcısının açıkladığına göre yeni infaz indirimleri de kapıdaymış. tasarı yasalaşırsa bu durumdaki kişilerin hiç ceza evine girmemesi gündeme gelecekmiş.

yemin ederim şu ülkede hukuk okumuş olmaktan dolayı pişmanlık hissetmediğim bir tek gün bile yok.
  • ülkedeki okuma yazma durumunu güzel açıklayan bir haber.

okuma engelli misiniz? iyi hal uygulan'ma'dı yazıyor haberde.
  • "sanık 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı, tahliye edildi

davayı karara bağlayan mahkeme, sanık bilal ç.'yi "haksız yere sahipli hayvanı öldürme işe yaramayacak hale getirme" suçundan 3 yıl hapis cezasına çarptırdı. mahkeme sanığa iyi hal indirimi uygulamazken, sanığın da tahliyesine hükmetti."

şu kısmı sadece ben mi anlamıyorum ? bu adam hapis cezası aldı mı ? tahliye mi edildi ?
    gerçekten anlamadım
  • içeride ceza olarak eşşeğe siktirirler umarım..
  • "haksız yere sahipli hayvanı öldürme işe yaramayacak hale getirme" kısmına takıldım ben. sahipsizlere sonrasında işe yarayacak şekilde mi işkence edilsin? o nasıl laf?
  • 3 yıl ceza alan, iyi hal indirimi uygulanmayan ve ardından tahliye edilen adamın anlaşılamayan yargı süreci mi, haberi okumadan (ya da daha kötüsü okuyup anlamadan) iyi hal indirimi uygulanmış gibi yorum yapan embesiller mi geleceğe dair umutlarımı daha çok baltalıyor bilemiyorum.

sikerim formatını. yeni sözlük böyle artık, ben de sik gibi entry girerek uyum sağlarım arhadaş.
  • 3 yıl hapis cezasına çarptırıldıltan sonra , iyi hâl indirimi uygulanmadan tahliye edilen bir sapık içeren yargı kararı.iyi hâl uygulansaydı plaket falan vereceklerdi sanırım.
  • ıyi hâl indirimi uygulanmadan salıverilmiş.

bir de iyi hal indirimi uygulansa ne olacaktı acaba?

git bir çocuğa tecavüz et 1 2 yil icinde karsimiza geri gel demisler adama resmen.

allah belanızı versin.
  • işe yaramayacak hale getirme şöyle bir şey.. sahipli hayvan sadece evimizde beslediğimiz kedi köpek cikcik değil. hayvanların etinden sütünden derisinden kas gücünden faydalanıyoruz. arabaya koşulan atın bacağını kırarsanız o hayvan işe yaramayacak hale gelir. acı ama gerçek. hayvanları koruma ile ilgili kanunların acilen düzenlenmesi gerekiyor.

3 yıl hapis ve tahliyeye ben de takıldım. biri açıklasa da anlayabilsem.
  • mahkeme heyeti, sanık kendilerine de tecavüz ettiği zaman tahliyenin yanlış karar olduğunu anlar umarım.
hesabın var mı? giriş yap