• aradım fakat benzer bir başlık bulamadım, bu konuya hala değinilmemiş ise çok çok yazıktır efendiler. bu iş için piyasada eğitim setleri de var fakat bulamazsanız kendi kendinize kediye tuvalet eğitimi vermek de sanıldığından daha kolaydır. kim her gün kum temizlemek ister ki? bunun yerine tuvalet eğitimi verip rahat ediniz. aşamalarını yazıyorum burda:

1- kedi tuvaletini kendi tuvaletinizin yanına koyunuz.
    2- her gün yavaş yavaş birkaç cm tuvaletin altına destek koyarak tuvaleti yerden yükseltiniz (rehber, kutu, vinyl plak vs..) bu arada kedinin kumu günden güne azalsın.
    3- bir süre sonra aynı seviyeye gelecektir. şimdi kedi tuvaletini yavaş yavaş yana doğru, kendi tuvaletinizin üzerine doğru her gün birkaç cm kaydırın.
    4- kedi tuvaleti tam olarak sizin tuvaletinizin üzerine hizalandığında, tuvaleti kaldırıp onun yerine karton bir levha yerleştirin. 2,5 cmlik bir delik açın ve üzerine suda eriyen kumlardan birazcık serpiştirin.
    5- kumları günden güne azaltıp deliği büyütün.
    6- başarılı geçen tuvalet maceralarından sonra kedinizi ödüllendirin.

kaynak
  • aklıma gelmemiş: evde alaturka tuvalet varsa muhtemelen çok daha kolay olacak eylem. biraz tuvaletin içine kum dökmeniz yeterli. günden güne kumu gittikçe azaltırsınız.
  • kedinin klozetin içine düşme durumundan dolayı yanaşmadığım işlem. ne kadar alışsa da bu şapşalların patileri kayıyor ve içine düşebiliyorlar.
  • çok kolaydır. hatta babaanneme verdiğim (dedem kedileri çok severdi, evleri birinci kattaydı yaz kış balkon kapıları açık olur, kediler girer çıkardı, dedem vefat edince babaannem hepsini çuvala tıktırıp il sınırına bıraktırttı, lanet gadın) kedim osman'la ilgili bir anımızı anlatayım, bu ilk günlerde bir mindere sıçıyor, ondan sonra annem ensesinden tuttuğu gibi götürüp boklu minderi koklatıyor, hayvan bir öğürür gibi ses çıkarıyor, sonra gidip kumu koklatıyor, ve hayvan bir daha hiç sağa sola sıçmıyor. bu kadar. durun durun, alakasız ama bir anı daha var. babaannemlere misafirler geliyor bir gün, küçük halamın adı hatice olsun, hatice halam da kedileri çok sever, hep o besler falan. neyse, dışarıdan sesler geliyor ''osmaan, aşkııım, bebeğiiim benim, neredesiin bitanem'', kadının birinin suratı şekilden şekile girmez mi, kızarıp bozarmaz mı, meğersem kocasının adı osmanmış, hatice halam da sütlü ekmek hazırlamış osman'ı arıyor. bu da böyle bir anımdır. yalnız adı osman ya, kendi de insan gibiydi, çok akıllıydı, telefonda bizimle falan konuşur, annemle babam yanyana oturup sarılınca falan kıskanıp araya girerdi miyavlaya miyavlaya. yemek pişen tencerenin yanında dikilir, hayatta dokunmazdı.
  • denemeye korktuğum eylemdir. tuvalet kabına alıştırırken ki günleri unutmadım. bi zamanlar aklıma gelmiş hem kum masrafından hem kokudan kurtulurum demiştim. lakin tuvalete düşüp o ayaklarla tüm evde gezebilir veya başka yerlere sıçıp işeyeceği kafamda canlanınca vazgeçtim.
  • insana tuvalet eğitimi vermekten kolay değildir.

halen daha sıçamayan var
  • hiç bir çaba gösterilmeden banyo giderine, küvet giderine yapanlara sokağa çıkamadığı için tuvaletini yapmayıp kafayı sıyıranlara denk geldim. temiz bir yer olsun yeter ki. gider kendi yapar kasmayın. yirmi yıllık kediciyim hiç kedi kumu kullanmadığımızıda belirtmek isterim.
  • kedinizi kuma koyup patileri ile kazma hareketini bir kez yapmanızla biten bir süreçtir. geçmiş olsun, şimdi o kumu sabah 1 akşam 1 olmak üzere her gün 2 kez temizleyin...
  • piskevitim artık insan tuvaleti kullanabiliyor. çok mutluyum. 2 piskevitimden biri öğrendi henüz ama diğeri de yakında öğrenecek inancım tam, kum derdinden kurtulcam inşallah maşallah sevgili hocam.
  • anladığım kadarı ile piyasada çeşitli yardımcı kitlerle yapılabilecek eğitim.

evde 1 yaşını geçmiş 2 kedim var. ev de çok büyük olmadığından zaman zaman kokabiliyor tuvaletleri. öyle atla deve değil tabi ki kokacağını biliyordum. ya da tabi ki tuvalet temizleyeceğimi biliyordum. fakat daha güzel bir uygulama varsa neden olmasın diye hayal ediyor insan.
    bir de hadi alışmalarını geçtim, velev ki alıştılar. peki bu kediler için kötü bir şey olur mu diye düşünüyorum.. gerçi burda veteriner anlatıyor nasıl olacağını kötüdür falan demiyor. vallahi bi canım çekti önümüzdeki dönemde denemek istiyorum.. bilenler yeşillendirebilir.
hesabın var mı? giriş yap