• sokaktan bulunmak gibisinden kedi açısından pasif bir şekilde, ya da sokağın ortasında kedinin aktif olmak amacıyla insanın üstüne atlaması sonucu oluşan kedi - insan ilişkisinin, zaman geçtikçe iki tarafın karşılıklı hatalarından dolayı çıkmaza girmesinin bir yansıması.

  ilişkinin başlarında, yani cicim aylarında, her yere kediyle gidilir. o türkü bar senin bu yirmidört saat açık berber benim dolaşılır. insan rakı içerek, kediyse smirnoff ice'a takılarak felekten geceler çalınır. fakat zamanla her gece rakı, her gece traş sıkar. üstüne üstlük, kedinin içtiği smirnoff ice'ların kapaklarından kendine kolye yapması, insanı sosyete içinde zor duruma düşürür.

  kedi de memnun değildir durumdan, kaloriferin yanında uzanıp insana pis pis bakarak geçirdiği geceleri özlemiştir. insan/kedi ikilisi bir süre gece hayatlarına evde devam etmeye karar verirler. bir süre işler iyi gider. ama sonraları kedi kaloriferden sıkılır, perde tırmanma olimpiyatlarına hazırlanmaya karar verir, insan da terlik fırlatma elemelerine yazılır.

  ilişki iyiden iyiye çetrefilleşmiştir. bir gece insan, kafa dağıtmak amacıyla ortamlara akmayı önerir. kediyse o sırada buzdolabının altında fare olup olmadığı sorunsalı üzerinde kafa yormakta olduğundan, dikkatinin dağılmasına iyice sinirlenir, ters laf eder. insan da altında kalmaz, kapıyı çekip çıkar.

  insanın bir yandan içi yanmıştır ama kendini ezdirmek de istememektedir diğer yandan. bir anlamda zorunda kalmıştır kediyi evde bırakmaya. üzüntüsü ilk dubleyi içene kadar devam eder. sonra dans pisti...

  kediyse buzdolabına da lanet eder, fareye de. canı sıkılır, oturur sabaha kadar ukte doldurur ekşi sözlükte...
 • insanın içine bir sızı, bir ikirciklilik, bir ruh sıkıntısı koyan durumdur.

  sabah yorgana işedi şerefsiz, biz yokken neler yaptı kimbilir.
 • eline kumandayı verip "buradan ses, buradan kanalı değiştirebiliyorsun" diyip kedinin sıkılma katsayısı azaltılabilir..
 • kedi icin pek sorun degildir, zaten butun gun uyumaktadir. evde birilerinin olup olmamasi kedi icin farketmez cunku kedi yapi itibariyle kisilere degil eve baglidir.