şükela:  tümü | bugün
 • belki hoşunuza gitmeyecek ama artık yüzleşin! insan da kedi de dana da aynıyız! katletme! yüzleş!
 • başlığı görünce bir vegan farkındalık yaşadı ve eski haline döndü sandım.

  edit : imla
 • kediyle insanın ortak noktası daha fazla olduğu için mantıklı geliyor bana bu slogan.
  bir kere ikimiz de dana yemeyi seviyoruz.
 • kedi de dana da insan yüzünden/sayesinde var olan türler. eğer insan ihtiyacı için bu canlıları evcilleştirmeseydi ikisi de vahşi doğada yaşayamazdı. kediyi haşerelerden korunmak, ineği ise etinden ve sütünden yararlanmak için evcilleştirdi ve günümüzdeki hallerini almalarını sağladı. demeye çalıştığım, ikisinin de hayvan olması dışında pek bir ortak yanları yok yani, kıyaslama baştan hatalı.

  bakın, ideal bir durum ya da çok etik olduğunu iddia etmiyorum ama insanoğlu dana yemeyi kesse insanların sağladığı beslenme ve korunma imkanları da olmayacağı için çok kısa sürede bu canlıların türü tükenir zaten. herhangi bir fikir beyan etmiyorum burada, realiteden bahsediyorum. düşünsenize, ineğin doğada kendisini savunma şansı var mı sizce? kocaman ve hantal bir et yığını. keza kediyi düşünün, boşverin tüm o avcı triplerini, hayatta kalma içgüdülerini, felis domesticus dediğimiz tür insan yardımı olmadan ne kadar hayatta kalabilir? pek şansının olmadığı aşikar.

  vegan olmak bir seçim tabii, vicdani açıdan hak verdiğim yerler de olmuyor değil lakin diş yapımızdan sindirim sistemimize, kas gelişimimize kadar omnivor bir türüz ve hayvansal proteine ihtiyacımız olduğu bir gerçek. tabiatımız böyle ve doğa ne yazık ki çok acımasız. tercihleriniz, seçimleriniz için mantıklı sebepleriniz olabilir, ama herkes sizin gibi düşünmek, hissetmek zorunda değil, bunu dayatamazsınız. hele hele konuyla ilgili herhangi bir alanda kayda değer bir eğitiminiz olmadan insanları itham edemez, emir kipinde konuşamazsınız!

  edit: imla
 • maymuna gülümse, pengueni öp, pandayı kucakla, martıyı seyret, aslanı kafesle, yılandan kork, tilkiden çekin, çitayla yarışma.

  insan olarak, hangi hayvana ne muameleyi edeceğimizi bilmemiz lazım. yoksa doğadan atılırız. doğa, serttir; doğa, acımaz.
 • bir dangalak beyanı.
 • anlamazlar, anlamak istemezler şakaya vururlar.

  her gün yüzbinlerce büyükbaş ve küçükbaş kesilerek etlerine ayrılırken onlar bu danaları kedilerine mama yaparlar.

  kediye istemeden arabasıyla çarpan adamın sülalesine sövüp mahalle kasabıyla ahbap olurlar.

  bir de bunların böcekleri sevmeyen onları zehirleyerek katleden orospu cocuğu versiyonları da vardır ama o başka bir başlığın söz konusu. ciddiyim.
 • besin zincirine göre hayvanlar da birbirini yiyor, katletmiş mi oluyor? kedi de dana da nasıl aynı olabilir allah aşkına. insan olarak hem etçil, hem otçul gruptayız. bu vegan, vejeteryan sevdasını halen anlamış değilim ama biz size nasıl saygı duyuyorsak siz de et yiyenlere saygı duymak zorundasınız.

  edit: bazı vegan arkadaşlar kudurmuşcasına mesaj atıyor, et yiyin bakın nasıl sakinliyorsunuz, bunların hepsi açlıktan.
  ben de akşam dana carpaccio mu yesem (vegoşlar bilmez, çiğ dana etinden yapılıyor), lime lime kuzu tandır mı düşüneyim.
 • öyle yapıyoruz zaten.
  şimdi (bkz: bak şuradan siktir git)
  (bkz: veganlik ruh hastalığıdır)

  not: endüstriyel hayvancılığa hayır